Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Prima dies Aprilis ;) 1 kwietnia - Proszę się zapoznać z komentarzami "wkręconych" ;) Złowione ryby będzie trzeba przebadać w gabinecie weterynarii

Aktualności | 2014-04-02 | Publikujący: Ryby naszych wód i inne


Zapraszamy na nasz profil na Facebooku! Proszę się zapoznać z komentarzami "wkręconych" ;)


pzw.org.pl - społeczność PZW


Prima dies Aprilis ;) 1 kwietnia. Wpisy z wczoraj demaskujące ten fakt były ukrywane - dziś je odkrywamy. Admin

 Obowiązkowe badanie mięsa ryb

 

Przyszedł czas na zmianę przepisów weterynaryjnych, o tyle dla nas istotnych, ze dotkną one wędkarzy zabierających ryby do domu w celu spożycia. W założeniach projektu skopiowano zapis o obowiązkowej kontroli mięsa, który był obowiązkowy w dotychczasowej formie, dodając do niego akapit „... także ryb i innych organizmów wodnych poławianych w celu nie komercyjnego i komercyjnego obrotu i spożycia".

 

Ma to związek z dostosowaniem polskiego prawa weterynaryjnego zgodnie z dyrektywą unijną BIO_WATHER2000. Z dostępnych materiałów można się dowiedzieć ze każde ryby złowione i przeznaczone do spożycia będzie trzeba przebadać w gabinecie weterynarii gdzie uzyskamy stosowny certyfikat. Dzięki temu uzyskane zostaną dane dotyczące zanieczyszczenia chemicznego rzek i pozostałych akwenów oraz ich wpływu na zdrowie żyjących tam ryb. Mięso rybie o zwiększonej zawartości kadmu, ołowiu, rtęci i innych szkodliwych substancji mogących mieć wpływ na nasze zdrowie ma być eliminowane z obrotu i spożycia. Podobnie będzie w przypadku wykrycia pasożytów i chorób mogących zarazić człowieka. Każdy wędkarz, który dostarczy ryby do zbadania otrzyma zaświadczenie o badaniu z zaznaczoną ilością szkodliwych substancji. Dodatkowo przebadane ryby będą znakowane tak jak inne mięsa badane przez weterynarzy. Badanie nie będzie obowiązkowe, jednak w przypadku zatrucia niezbadanym mięsem osób trzecich, (czyli jak kogoś obdarujemy takimi rybami) wędkarz będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zatrucie. W projekcie zmian w ustawie przewiduje się opłatę podobną, jaką wnosi hodowca innych zwierząt przeznaczonych do uboju, jednak nie większą niż 5 złotych za każdy kilogram zbadanego mięsa.

 

 

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Najaktywniejsi

Sonda

Ile masz lat? (dotyczy członków PZW)
< 16
16-17
18-26
27-40
41-65
> 65
Głosuj wyniki

Na skróty