Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Podsumowanie zarybień w 2017 roku

Rok 2017 był niezbyt łaskawy dla producentów materiału zarybieniowego, głównie ze względu na zimną wiosnę oraz chłodne lato. W większości gospodarstw rybackich trudno było uzyskać zadowalające rezultaty produkcyjne. Ryby karpiowate osiągały mniejsze niż zazwyczaj przyrosty. Generalnie odnotowano mniejszą dostępność materiału zarybieniowego. Szczególnie odczuwalny był deficyt produkcji karpia.

Na szczęście, efekty zarybień w naszym Okręgu nie odzwierciedlają trudnej sytuacji rynkowej, a to za sprawą przede wszystkim szerokiego wachlarza producentów – sprawdzonych ośrodków zarybieniowych i gospodarstw rybackich, z którymi współpracujemy od lat, a nasze wspólne doświadczenia pozwalają przynosić owoce, nawet w nieco gorszych gospodarczo latach.  Udało się pozyskać znaczne ilości sortymentów wyjątkowo cennych gatunków ryb, których produkcja nierzadko sprawia spore trudności. Na uwagę zasługują zwłaszcza następujące zakupy: 650 kg pstrąga potokowego dwulatka, prawie 300 000 szt. wylęgu żerującego pstrąga potokowego, prawie 30 000 szt. narybku lipienia (letniego i jesiennego), ponad 100 kg narybku jesiennego sandacza, 25 kg podchowanego narybku węgorza, blisko 4 tony lina, ponad tona szczupaka, pół tony jazia, podobna ilość płoci oraz blisko 700 kg naszego rodzimego karasia pospolitego. Warto zaznaczyć, że w przypadku zarybień karpiem, które zwyczajowo wzbudzają najwięcej emocji, spośród wprowadzonych 10 ton materiału zarybieniowego tego gatunku, zdecydowaną większość stanowił klasyczny kroczek, co było pokłosiem z jednej strony specyfiki tegorocznej produkcji (niewielkie przyrosty), a z drugiej strony sukcesywnej zmiany podejścia do idei zarybień. Dzięki temu, więcej sztuk karpia trafiło do wód, a w znacznej mierze były to osobniki poniżej wymiaru gospodarczego, charakteryzujące się z reguły większą plastycznością środowiskową oraz odpornością na choroby i inne niesprzyjające czynniki.

            Łącznie do naszych wód wprowadzono około 20 ton materiału zarybieniowego oraz około 400 000 szt.: narybku karpiowatych ryb reofilnych (brzana, jaź, kleń, świnka), wylęgu żerującego i narybku pstrąga potokowego, a także narybku lipienia. Całkowita wartość materiału zarybieniowego, który w 2017 r. trafił do wód użytkowanych przez Okręg wyniosła ponad 350 tys. złotych. Szczegółowe zestawienia zarybień zostaną zamieszczone na naszej stronie w zakładce zagospodarowanie i ochrona wód, w drugiej połowie stycznia.

 

            Kończymy trzyletni cykl rozliczeniowy (2015-2017) zarybień wód wchodzących w skład obwodów rybackich (rzek i zbiorników zaporowych), realizowanych zgodnie z operatami rybackimi, do czego Okręg jest zobowiązany na mocy umów oddania w rybackie użytkowanie poszczególnych obwodów rybackich, zawartych z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zrealizowano wszystkie zaplanowane zarybienia. Niestety, z jednym wyjątkiem… Mowa tutaj o zbiorniku zaporowym Witka (Niedów), który z przyczyn niezależnych od Okręgu nie mógł zostać zarybiony jesienią 2017 r., gdyż jeszcze nie oddano do użytku inwestycji z zakresu odbudowy tamy zbiornika.

            Rok 2018 otwiera nowy cykl rozliczeniowy zarybień, przyniesie nowe wyzwania w gospodarce rybackiej, nowe uregulowania prawne – m.in. za sprawą wejścia w życie nowej ustawy „Prawo wodne”. Miejmy nadzieję, że przyniesie również obfitość materiału zarybieniowego i … w końcu wyczekiwane zarybienie zbiornika zaporowego Witka.

 

 

Rzecznik prasowy Okręgu

Paweł Kłobucki

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin