Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

XXIV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ HALOWY w CASTINGU BUSKO-ZDRÓJ 5. O4. 2014 r.

Aktualności | 2014-04-07 | Publikujący: Okręg PZW w Kielcach

Zakończenie sezonu halowego w Castingu - trzecie z rzędu zwycięstwo gospodarzy.

 

            Tradycyjnie od ponad 20 lat ostatnim akcentem sezonu halowego w wędkarstwie rzutowym w Polsce, jest Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach, jedyna w naszym okręgu wędkarska impreza ogólnopolska figurująca w terminarzu Zarządu Głównego PZW. O ile przy tym w początkowych latach rozgrywania Turnieju było on jedyną, albo jedną z dwóch w Polsce rzutowych imprez halowych, to w sezonie 2013/2014 takich zawodów odbyło się co najmniej kilkanaście, co dobrze świadczy o kondycji wędkarstwa rzutowego w Polsce.

            XXIV już Turniej Halowy w Busku, który odbył się 5 kwietnia 2014 r. w Hali Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Busku-Zdroju, zgromadził na starcie ponad 60 zawodników z 9 okręgów PZW (Białystok, Katowice, Kielce, Lublin, Opole, Poznań, Warszawa, Zamość, Wrocław). Warto przy tym odnotować obecność tych ostatnich. Młodzi zawodnicy reprezentujący Sekcję Sportów Wędkarskich "Gozdawa Team” przy Kole PZW w Trzebnicy, są bowiem pierwszymi od blisko 30 lat uczestnikami ogólnopolskich zawodów w wędkarstwie rzutowym, z tego bardzo zasłużonego dla polskiego castingu okręgu.

            Tytułowe trofeum Turnieju zdobyła po raz trzeci z rzędu drużyna okręgu kieleckiego PZW składająca się z zawodników z Buska-Zdroju (Magdalena Kuza, Jacek Kuza, Maciej Kuza) i z Brodów (Jan Kita). Nasi zawodnicy, dzięki bardzo wyrównanemu składowi (wyniki od 272 do 285 pkt) i dzięki niezanotowaniu jakiejkolwiek „wpadki” (tylko jeden wynik poniżej 90 pkt na całą drużynę), wyraźnie, bo o 38 pkt pokonali silną drużynę Okręgu Poznań oraz o 62 pkt młodą drużynę z Zamościa.

            Nasi reprezentanci zajęli też medalowe miejsca w poszczególnych rozgrywanych na hali konkurencjach. Senior Jacek Kuza zajął II miejsce w 3-boju docelowym (skish muchowy, arenberg, skish spinningowy), ustępując świetnie dysponowanemu Włodkowi Targoszowi z Poznania, który uzyskał w Busku najlepszy w życiu wynik zarówno w 3-boju docelowym (298 pkt na 300 możliwych do zdobycia), jak i we wszystkich konkurencjach docelowych castingu (388 pkt na 400). Wygląda na to, że Włodek jest jak markowe wino. Znając przy tym jego klasę w konkurencjach odległościowych, można się spodziewać, że w sezonie zasadniczym będzie trudnym rywalem dla najlepszych zawodników nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

            Jacek Kuza zwyciężył również w finale arenberga (96 pkt w niezłym czasie 1,42 min.). Klasą dla siebie był jednak w tej konkurencji Krzysztof Matwiejczuk z Zamościa, aktualny wicemistrz świata w arenbergu. W eliminacjach uzyskał 98 pkt, co było drugim wynikiem wśród juniorów (niespodziewana i chyba pierwsza w karierze „100” Wiktora Smolarka z Poznania !). W finale Krzysiek dał prawdziwy popis swoich nieprzeciętnych umiejętności, rzucając 100 pkt w świetnym czasie 1,07 minuty ! Do tego sukcesu 17-latek z Zamościa dołożył jeszcze wygraną w drugim finale, tj. sprint castingu (z najlepszym czasem w całej stawce – 4,50 min), a także w wieloboju juniorów.

            Trzecie miejsca w wieloboju zajęła jeszcze dwójka reprezentantów gospodarzy Turnieju, tj. Renata Kuza w kobietach i Maciej Kuza w juniorach.  Najlepiej jednak w kieleckiej drużynie spisała się 21-letnia Magdalena Kuza, która wygrała wszystkie dostępne dla niej klasyfikacje, tj. drużynową, indywidualną w wieloboju, finał Arenberga, skisha multi i - co było największą sensacją zawodów – finał sprint castingu (połączeniem rzutów do tarczy z biegiem na dystansie ok. 800 m. + karne rundy za „pudła”), w którym musiała rywalizować z seniorami, jako że kobiety w tym finale nie były odrębnie klasyfikowane. W wygranej „pomógł” Magdzie rywal Karol Sapigórski, który pierwszy oddał ostatni, decydujący rzut w tej konkurencji, ale go „spudłował”. Zaczynając więc ostatnią karną rundę za to „pudło”, mógł tylko liczyć na potknięcie Magdy w jej ostatnim rzucie. Ta jednak opanowała nerwy i zmęczenie po wyczerpującym biegu i trafiła do tarczy z 18 metrów ! W efekcie po raz pierwszy w życiu wygrała tę prestiżową i rozgrywaną tylko jeden raz w roku konkurencję.

            Z pozostałych wyników Turnieju na uwagę zasługuje wygrana w wieloboju juniorek Kornelii Halickiej z Białegostoku, a zwłaszcza jej pierwsza w życiu „setka” w skishu muchowym. Wygląda na to, że sympatyczna mieszkanka Wasilkowa może zdominować rywalizację juniorek w 2014 roku. Warto też podkreślić pierwszy w karierze znaczący sukces leworęcznej Aleksandry Klus z Okręgu Mazowsze, która okazała się najlepsza w finale arenberga.

            Sobotni Turniej Halowy pokazał, że w kategorii kadetów zanosi się w 2014 roku na prawdziwą dominację dwóch niesamowitych braci bliźniaków z Warszawy, tj. Michała i Patryka Sapigórskich. Zwyciężyli oni bowiem w wieloboju z olbrzymią, ok. 30-punktową przewagą nad najlepszym z rywali, a ponadto są niesamowicie regularni w kluczowej dla kadetów konkurencji docelowej, tj. w skishu spinningowy. Obaj uzyskali w nim bowiem po 95 pkt na 100 możliwych, co dało im oczywiście awans do finału sprintcastingu, w którym zajęli czołowe dwa miejsca. Warto dodać, że obaj 13-latkowie z okręgu mazowieckiego coraz lepiej radzą sobie w gronie juniorów, wśród których zajęli wysoki V i VI miejsca.

            Warto również odnotować widoczny postęp wśród najmłodszych reprezentantów okręgu Opole. Kacper Oleksy i Marek Kwiciński zajęli dobre V i VI miejsca w wieloboju uzyskując bardzo przyzwoite rezultaty, zwłaszcza w arenbergu. Widać tu efekt treningów i startów w całym sezonie halowym, w cyklu imprez rozgrywanych od stycznia do marca w opolskim okręgu PZW.

             Uroczystość otwarcia zawodów uświetnił przedstawiciel Gminy Busko-Zdrój, tj. Zastępca Burmistrza Henryk Radosz. Patrona Turnieju, tj. Prezesa Okręgu PZW w Kielcach reprezentował Wiceprezes ds. Młodzieży Artur Konieczny z Kielc. Obecny był również Dyrektor Biura ZO Kielce Czesław Grychowski oraz Prezes Koło PZW w Busku-Zdroju Andrzej Kucięba. Sędzią głównym zawodów był Zenon Kwiecień z Kielc – sędzia klasy krajowej. Jako sędzia sekretarz po raz pierwszy obsłużył buską imprezę doskonale znany w środowisku rzutowym, niezawodny i profesjonalny pod każdym względem Krzysztof Chwastek z Dąbrowy Górniczej. Za pomoc przy sędziowaniu zawodów słowa podziękowania należą się również: Romanowi Stopie z Zamościa, Stanisławowi  Tanikowskiemu z Lublina, Czesławowi Kowalczykowi z Buska, Zenonowi Walasowi, Leszkowi Sulidze i Jerzemu Burczynowi z Kielc, Piotrowi Kwiecińskiemu z Opola, Mariuszowi Micnerowi z Białegostoku, Andrzejowi Kobylińskiemu z Krakowa, Jarosławowi Włodarczykowi i Kazijmierzowi Godziszowi z Kazimierzy Wielkiej.

 Należy też dodać, że organizację XXIII Turnieju Halowego w castingu wsparła finansowo Gmina Busko-Zdrój przyznając dotację na upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i kobiet gminy Busko-Zdrój w dziedzinie castingu. Nagrody książkowe dla zwycięzców wieloboi we wszystkich kategoriach wiekowych, a także dla najlepszego zawodnika Turnieju (którym wybrano zdobywcę największej ilości punktów Włodka Targosza) i dla najmłodszego uczestnika zawodów (11-letni Sebastian Tomanek z Katowic), ufundował Starosta Buski.

                                                                                                                         opracował: Jacek Kuza

 WYNIKI

 Zdjęcia w zakładce: Nasze Galerie.

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin