Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Przepisy PZW

Zezwolenia na amatorski połów ryb wędką

Przepisy PZW | 2011-01-26 | Publikujący: Koło PZW nr 22 Kleofas

 

 

 

W związku ze zmianą Ustawy o Rybactwie Śródlądowym z dnia 18 kwietnia 1985 r. opublikowaną w Dz. U. Nr 200 z dnia 27 października 2010 r. pod poz. 1322, uiszczając składki na 2011 rok, oprócz znaków składek wklejanych do legitymacji członkowskiej, wędkarze otrzymają po raz pierwszy nowy dokument: Zezwolenie na amatorski połów ryb wędką oraz Rejestr amatorskiego połowu ryb z wykazem wód udostępnionych do wędkowania w Okręgach PZW Katowice.Zezwolenie jest nowym dokumentem, który wędkarz zobowiązany jest mieć ze sobą na łowisku wraz z kartą wędkarską i legitymacją członkowską PZW oraz r
ejestrem amatorskiego połowu ryb.

Zezwolenia wydawane są nieodpłatnie po uiszczeniu składki członkowskiej i składki członkowskiej okręgowej.
Ze względu na zwiększony zakres czynności, które musi wykonać osoba przyjmująca składki i wydająca zezwolenia na wędkowanie, zwracamy się z prośbą o wcześniejsze stawienie się w siedzibach macierzystych kół PZW. Prosimy o cierpliwość i zrozumienie dla wydłużających się formalności podczas uiszczania składek i nabywania zezwoleń na amatorski połów ryb na 2011 rok.

 

 
Należy pamiętać, że podczas uiszczania składek na 2011 rok konieczne będzie okazanie:

karty wędkarskiej, legitymacji członkowskiej PZW oraz złożenie wypełnionego rejestru amatorskiego połowu ryb za rok 2010.


Przypominamy o obowiązku osoby dokonującej amatorskiego połowu ryb w wodach PZW, zgodnie z rozdz. III ust. 2 "Regulaminu amatorskiego połowu ryb": "Przed przystąpieniem do wędkowania każdy wędkarz zobowiązany jest do ustalenia do kogo należy wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w niniejszym Regulaminie".


Nowelizacja Ustawy o Rybactwie Śródlądowym wprowadzając nowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb wędką "Zezwolenie na amatorski połów ryb wędką" wprowadziła również regulacje prawne umożliwiające nakładanie mandatów karnych za wykroczenia ustawowe oraz te zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb, a w szczególności za:


  brak przy sobie dokumentów wędkarskich,


  nie przestrzeganie limitów połowu,


  nie przestrzeganie wymiarów ochronnych,


  nie przestrzeganie okresów ochronnych,


  brak utrzymania czystości na stanowisku,


  brak wpisu do rejestru ryb,


  nie przestrzeganie uchwał Zarządu Okręgu opublikowanych w rejestrze połowu ryb,


  niewłaściwe oznakowanie środków pływających służących do połowu ryb,
brak sprzętu ratunkowego na łodziach i pontonach.

 

 

 

 

Następuje też zmiana taryfikatora wysokości mandatów nakładanych za:

 


połów ryb niewymiarowych - minimum 200 zł
połów ryb podrywką niezgodnie z przepisami - minimum 200 zł
połów ryb więcej niż dwoma wędkami - minimum 200 zł
połów ryb w odległości mniejszej niż 50 m od urządzeń hydrotechnicznych - minimum 200 zł.Co do podrywki, to Ustawa dopuszcza możliwość pozyskania ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej, ale tylko w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką.

 Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzane wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.


Zgodnie z obowiązującym prawem, gdy osoba łowiąca ryby niezgodnie z obowiązującymi przepisami odmówi przyjęcia mandatu, Państwowa Straż Rybacka i inne uprawnione organy są zobowiązane do zatrzymania sprzętu służącego do połowu ryb oraz dokumentów wędkarskich i skierowania sprawy do Sądu.


Sąd uznając winę dodatkowo orzeka na rzecz pokrzywdzonego lub uprawnionego do rybactwa przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów, na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb.

W razie ukarania Sąd orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości na koszt ukaranego.

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.