Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

OHZ Liśnica po modernizacji.

Aktualności | 2014-01-21 | Publikujący: Okręg PZW w Koszalinie

    OHZ Liśnica po modernizacji.inwestycja.jpg

Kilka dni temu , w trakcie kolejnego , sztucznego tarła troci wędrownych i pstrągów potokowych, mogłem zobaczyć zakończone prace modernizacyjne w Ośrodku Hodowlano-Zarybieniowym Liśnica w Kościernicy, koło Białogardu( a właściwie w Białogardzie za stadionem|). Prace zostały zrealizowane w ramach programu pn. :   Zahamowanie strat bioróżnorodności biologicznej zagrożonych wyginięciem i rzadkich gatunków ryb w ochronie ex – situ poprzez rozbudowę Ośrodka Hodowlano – Zarybieniowego PZW Liśnica w Kościernicy. Zadanie zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego  - oś nr 4: Ochrona Przyrody. Zadanie współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.                                                                                                          

W ramach programu zrealizowano:

- budowę budynku techniczno –magazynowego , w którym znajdą się  ; wymiennikownia cieplna z układu pompy cieplnej, stacja uzdatniania wody do celów produkcyjnych, ozonownia wody- natlenianie wody produkcyjnej , agregat prądotwórczy-alternatywne źródło prądu , hala magazynowa, pomieszczenia socjalne.

-  w istniejącym budynku wylęgarni i podchowalni  : układy zamknięte recyrkulacji wody technologicznej do inkubacji ikry - 3 układy , 2 układy do podchowu wylęgu  i 4 układy tarlakowe   wszystkie zaopatrzone w złoża biologiczne  , mikrosita do usuwania osadów stałych o bardzo małych cząstkach, zbiorniki na wodę - górne i dolne  , elementy dezynfekcji wody technologicznej- lampy UF, układ grzewczy z pompy cieplnej

- doprowadzenie wodociągu ( z OSiRu) z wodą do celów technologicznych i bytowych

- przydomową oczyszczalnię ścieków dla ścieków bytowych

- stawy ziemne  -5szt. o powierzchni łącznej około2,5 h do podchowu narybku różnych gatunków ryb

- inne prace związane z przepływem wody z istniejących stawów betonowych.

Łączny koszt wszystkich prac wynosił ponad 3,2 ml zł z podatkiem VAT.

To wszystko już funkcjonuje  a ikra ze sztucznego tarła troci wędrownych i pstrągów potokowych już inkubuje się w aparatach kalifornijskich w układzie zamkniętym. Tym samym OHZ Liśnica może już w przyszłym roku produkować pełen asortyment materiału zarybieniowego przeznaczonego do zarybiań wód użytkowanych przez Okręg Koszaliński PZW , jak również ryby do sprzedaży –przede wszystkim pstrągi.

W dniu 28 listopada nastąpił odbiór robót od wykonawcy a w dniu 29 listopada , przy udziale zaproszonych gości-uroczyste otwarcie ośrodka. W otwarciu uczestniczyli:

Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Pani Anna Mieczkowska

Prezes WFOŚiGW w Szczecinie  Pan Jacek Chrzanowski

Starosta Białogardzki  Pan Tomasz W. Hydyna

Burmistrz Białogardu Pan Krzysztof Bagiński

Wójt Gminy Białogard Pan  Maciej Niechciał

Członek ZG PZW – Prezes ZO PZW w Poznaniu  kol. Adam Musiał

Prezes  ZO PZW w Koszalinie kol. Marek Lewandowski ,oraz liczne grono zaproszonych gości.

Przecięcie  symbolicznej wstęgi miało charakter bardzo uroczysty. Wszyscy podkreślili szczególne znaczenie takich inwestycji  dla ochrony środowiska naturalnego w tym  ryb z  jezior i rzek Województwa Zachodniopomorskiego .

Mam nadzieję , że Zarząd Okręgu PZW w Koszalinie wyznaczy „dzień otwarty” i umożliwi zainteresowanym zobaczenie tego nowoczesnego ośrodka hodowlano –zarybieniowego.

Kilka zdjęć pozwoli wyobrazić (sobie i wszystkim ) jak wygląda teraz OHZ Liśnica.  

                             Janusz Nyk

 

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (6)

 • pekape111 Data dodania: 6 lat temu Oceń: 7 + / -

  Po modernizacji, jeszcze nie było rozruchu a tutaj taki skandal z kradzieżą hodowlanego narybku. Huczy w całym kraju. Może jakieś wyjaśnienie. Co na to kierownik ośrodka i menadżer-ichtiolog?
  Mam nadzieje, że narybek z przyszłej hodowli zostanie przed złodziejami dobrze zabezpieczony. Hi, hi. ha.

 • Makara Jerzy Data dodania: 6 lat temu Oceń: 2 + / -

  jerzymakara

  W tekście niżej napisałem "Nie żal wysokości składek - oby tylko nakłady na ośrodek i zarybianie rzek były czytelne i społecznie wiarygodne". Jeżeli tą drogą (o której napisano w informacjo GK) dojdziemy do normalności, do czytelnej społecznej kontroli, do pełnej informacji o wielkości zarybięń, do corocznego, podanego do wiadomości wędkarskiej braci planu zarybień naszych wód i wreszcie do ukrócenia kradzieży - to w pełni popieram stanowisko prokuratury. A gdzie była kontrola z administracyjnego szczebla kierownictwa biura okręgu?

 • george63 Data dodania: 6 lat temu Oceń: 4 + / -

  Ośrodek w Liśnicy "zaistniał" w sobotnio-niedzielnym wydaniu Głosu Koszalińskiego. Będzie hi !

 • Makara Jerzy Data dodania: 6 lat temu Oceń: 2 + / -

  jerzymakara

  Jak się chce to można, prawda panie Januszu Nyk. Panu zawsze dobrze wychodziło wszystko na papierze lub na fotografii ale w ośrodku to już nie. Całkowita klapa. Nie będę przypominał co pan miał zamiar hodować a co WYHODOWAŁ przez całą swoją przygodę w okręgu.Właśnie teraz spłacamy pana długi i faktyczny rozruch Liśnicy poprzez podwyżkę (największa w ostatnich latach) składki okręgowej na ochronę i zagospodarowanie wód. Ta sytuacja na ośrodku to jest wynik determinacji nowego prezesa i kilku ludzi z zarządu a nie pana. Mamy nadzieje, że w końcu coś ruszy i nasze wody (szczególnie jeziora) coś w końcu z tego ośrodka otrzymają .
  Nie żal wysokości składek - oby tylko nakłady na ośrodek i zarybianie rzek były czytelne i społecznie wiarygodne.
  PS.
  Jak sobie przypominam, to jesienią taka informacja i te same zdjęcia były już na stronie okręgu. Czyżby z braku tematu coś odsmażamy. Jeżeli w ten sposób chce pan o sobie komuś przypomnieć lub na siłę zaistnieć - to gratuluję szatańskiego pomysłu.

 • wędkomaniak Data dodania: 6 lat temu Oceń: 2 + / -

  wedkomaniak

  w ubiegłym roku, już podczas wrześniowego lub październikowego posiedzenia Zarządu Okręgu podjęto decyzję o zorganizowaniu dnia otwartego na OHZ Liśnica. Uznano wówczas, że świetną okazją będzie Dzień Wędkarza przypadający na 19 marca.
  Na wczorajszym posiedzeniu Zarządu Okręgu, gotowość przyjęcia gości w Dniu Wędkarza potwierdził nowy Kierownik OHZ.

 • luki3303 Data dodania: 6 lat temu Oceń: 4 + / -

  luki3303

  http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/87639/60/koniec_calorocznych_odlowow_troci_i_lososi_w_darlowie
  Bardzo dobra wiadomość panie Doktorze

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin