Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Zbiornik zaporowy Słup

slup.jpg


Zbiornik zaporowy "Słup" na Nysie Szalonej położony jest między Starym Jaworem a wioską Słup.

Budowę zbiornika zrealizowało poznańskie przedsiębiorstwo "Energopol-7" wraz z podwykonawcami w latach 1974-1978, zatapiając grunty wysiedlonych i zlikwidowanych wsi Brachów i Żarek poprzez przegrodzenie koryta Nysy Szalonej zaporą ziemno-betonową w miejscowości Słup.

Na dnie zalewu znajduje się pozostawiony na swoim oryginalnym miejscu w zalanej wsi Brachów obelisk bitwy napoleońskiej (Bitwa nad Kaczawą w 1813 r.). Jego replikę ustawiono w 1997 r. przy ulicy Starojaworskiej w Jaworze, w pobliżu dawnej stacji "Brachów".

Zapora o wysokości 21 m i długości 940 m posiada 1 upust z zamknięciami oraz 1 bez zamknięć o upuście wody o przepustowości 505 m3/min.

Poza zabezpieczeniem systemu wodociągowego Legnicy, zbiornik zbudowano celem ochrony przeciwpowodziowej - regulacji przepływów Nysy Szalonej.

Kształtem i charakterem nabrzeża o piaszczysto-żwirowych plażach Zalew Słup przypomina jezioro polodowcowe. Długość linii brzegowej wynosi 19 km. Zbiornik ten składa się z dwóch wyraźnych akwenów połączonych wąskim przewężeniem, tak zwaną "Gardzielą".

Zbiornik górny, czyli rejon tak zwanej cofki, to środowisko silnie zmieniające się w ciągu roku w zależności od poziomu wahań spiętrzonej wody. Występują tu rozległe środowiska wodno-błotne, złożone z kilku powierzchni wody stojącej, zalewowych łąk oraz trzcinowisk, pośród których rosną przestoje drzew i krzewów wierzbowych.

Zbiornik dolny jest głębokim akwenem z wąskimi pasami zarośli wierzbowych wzdłuż części jego linii brzegowej. Do północno-wschodniej części zbiornika dolnego przylegają fragmenty lasów liściastych.

Wody zbiornika posiadają pierwszą klasę czystości, co sprzyja występowaniu tu 18 gatunków ryb, między innymi takich jak: amur biały, boleń, karaś, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, pstrąg tęczowy, sandacz, sum, szczupak, ukleja i inne.

Ponadto gnieździ się tu około 25, a w okresie przelotów nawet do 80 gatunków ptactwa wodnego, szczególnie w rejonie rozlewiska Nysy, na południowych krańcach zalewu.


Zbiornik "Słup" to prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa.

Zarybianie zbiornika Słup w 2018 roku

Nazwa akwenu Pow. w ha Opiekun wody Koło PZW Karp kroczek Sandacz Szczupak Troć jeziorowa Węgorz podchowany Razem Razem
kg szt. kg szt. kg kg szt.
Zbiornik zaporowy Słup 292,00 Jawor 1 000 100 000 580 4 500 10 1 590 104 500

 

 Zobacz: zdjęcia

 

 Regulamin łowiska "Zbiornik zaporowy "Słup"


 Mapa zbiornika Słup


 Mapa okolic zbiornika "Słup"

 

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Gdzie najczęściej wędkujesz ?
na wodach PZW
na wodach Gospodarstw Rybackich
na łowiskach komercyjnych
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin