Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Zbiornik zaporowy Słup

slup.jpg


Zbiornik zaporowy "Słup" na Nysie Szalonej położony jest między Starym Jaworem a wioską Słup.

Budowę zbiornika zrealizowało poznańskie przedsiębiorstwo "Energopol-7" wraz z podwykonawcami w latach 1974-1978, zatapiając grunty wysiedlonych i zlikwidowanych wsi Brachów i Żarek poprzez przegrodzenie koryta Nysy Szalonej zaporą ziemno-betonową w miejscowości Słup.

Na dnie zalewu znajduje się pozostawiony na swoim oryginalnym miejscu w zalanej wsi Brachów obelisk bitwy napoleońskiej (Bitwa nad Kaczawą w 1813 r.). Jego replikę ustawiono w 1997 r. przy ulicy Starojaworskiej w Jaworze, w pobliżu dawnej stacji "Brachów".

Zapora o wysokości 21 m i długości 940 m posiada 1 upust z zamknięciami oraz 1 bez zamknięć o upuście wody o przepustowości 505 m3/min.

Poza zabezpieczeniem systemu wodociągowego Legnicy, zbiornik zbudowano celem ochrony przeciwpowodziowej - regulacji przepływów Nysy Szalonej.

Kształtem i charakterem nabrzeża o piaszczysto-żwirowych plażach Zalew Słup przypomina jezioro polodowcowe. Długość linii brzegowej wynosi 19 km. Zbiornik ten składa się z dwóch wyraźnych akwenów połączonych wąskim przewężeniem, tak zwaną "Gardzielą".

Zbiornik górny, czyli rejon tak zwanej cofki, to środowisko silnie zmieniające się w ciągu roku w zależności od poziomu wahań spiętrzonej wody. Występują tu rozległe środowiska wodno-błotne, złożone z kilku powierzchni wody stojącej, zalewowych łąk oraz trzcinowisk, pośród których rosną przestoje drzew i krzewów wierzbowych.

Zbiornik dolny jest głębokim akwenem z wąskimi pasami zarośli wierzbowych wzdłuż części jego linii brzegowej. Do północno-wschodniej części zbiornika dolnego przylegają fragmenty lasów liściastych.

Wody zbiornika posiadają pierwszą klasę czystości, co sprzyja występowaniu tu 18 gatunków ryb, między innymi takich jak: amur biały, boleń, karaś, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, pstrąg tęczowy, sandacz, sum, szczupak, ukleja i inne.

Ponadto gnieździ się tu około 25, a w okresie przelotów nawet do 80 gatunków ptactwa wodnego, szczególnie w rejonie rozlewiska Nysy, na południowych krańcach zalewu.


Zbiornik "Słup" to prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa.

Zarybianie zbiornika Słup w 2018 roku

Nazwa akwenu Pow. w ha Opiekun wody Koło PZW Karp kroczek Sandacz Szczupak Troć jeziorowa Węgorz podchowany Razem Razem
kg szt. kg szt. kg kg szt.
Zbiornik zaporowy Słup 292,00 Jawor 1 000 100 000 580 4 500 10 1 590 104 500

 

 Zobacz: zdjęcia

 

 Regulamin łowiska "Zbiornik zaporowy "Słup"


 Mapa zbiornika Słup


 Mapa okolic zbiornika "Słup"

 

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Kalendarz imprez

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Gdzie najczęściej wędkujesz ?
na wodach PZW
na wodach Gospodarstw Rybackich
na łowiskach komercyjnych
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin