Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Mapa porozumień na rok 2020 - Okręg Mazowiecki PZW (włączony Okręg Płocko-Włocławski)

INFORMACJA OGÓLNA


Przedłożone przez okręgi projekty porozumień na rok 2016 nie znalazły akceptacji Zarządu Okręgu Mazowieckiego, ponieważ nie uwzględniały rzeczywistych kosztów ponoszonych przez strony porozumienia na zagospodarowanie i ochronę wzajemnie udostępnianych wód. Porozumienie ma bowiem sens, jeżeli okręgi zamierzają udostępnić wszystkie ogólnie dostępne wody oraz deklarują chęć utworzenia jednolitej mapy porozumień i uśrednienia wysokości składki okręgowej, aby nie wywołać lawinowej migracji członków.

Warto przypomnieć, że każdy okręg odpowiada za prowadzenie racjonalnej gospodarki na użytkowanych przez siebie akwenach. Wiąże się to ze znacznymi nakładami finansowymi ponoszonymi na zarybianie i ochronę wód i wieloma innymi kosztami. Jeżeli okręg nie wypełnia należycie swoich obowiązków jako użytkownik wód publicznych, tj. należących do skarbu państwa, może stracić prawo do ich użytkowania na rzecz innego podmiotu, np. spółki rybackiej. Okręg musi dbać o swoje akweny i gospodarować środkami finansowymi w taki sposób, aby sumiennie wykonywać obowiązki nałożone przez polskie prawo na użytkownika wód.

Okręg Mazowiecki gospodaruje na blisko 30 000 ha wód, w tym na Zbiorniku Włocławskim o powierzchni blisko 7000 ha, Zbiorniku Zegrzyńskim (4200 ha) oraz wielu obwodach Wisły, Narwi oraz Bugu, a także mniejszych rzek, jak np. Nurzec, Brok, Orzyc, Jeziorka, Rządza, Motława, Szkwa czy Utrata. Okręg użytkuje również kilkadziesiąt jezior, w tym 26 położonych w okolicach Szczytna, m.in: Sasek Wielki (888 ha); Wałpusz (432 ha); Sasek Mały (332 ha); Małszewskie (218 ha); Narty (217 ha); Grom (216 ha); Brajnickie (211 ha) i Sedańsk (186 ha), a także ponad 30 jezior byłego Okręgu Płocko-Włocławskiego, m.in.: Zdworskie (317 ha), Białe (148 ha), Skrwilno (87 ha), Karaśnia (46 ha), Skrzyneckie (26 ha), cały wykaz wód w zakładce „Wody Okręgu Mazowieckiego ”.

Udostępnienie tak dużego areału wód wędkarzom z innych okręgów nie może odbywać się na warunkach sprzecznych z interesem wędkarzy Okręgu Mazowieckiego.

Dlatego Zarząd OM PZW na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2016 r. nie wyraził zgody na podpisanie porozumień międzyokręgowych na rok 2016 (Uchwała nr 105/ZO/2015).

 

Rzecznik prasowy OM PZW


Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

W dniu 14 grudnia 2009 roku naszą stronę na portalu odwiedziło 120 tys, wędkarzy internautów, co daje nam średnio 30 tys. na rok. Jak oceniasz dotychczasową wizualizację tej strony
Strona ciekawa, obrazująca życie kół w całym Okręgu
Strona powinna dotyczyć tylko działalności Zarządu Okręgu
Wszystko mi jedno, aby ryby brały
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin

Zdjęcia z galerii