Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Przyducha !!! Niestety jeziora w naszym Okręgu również ucierpiały

Aktualności | 2010-02-24 | Publikujący: Okręg PZW w Lublinie

Co to jest przyducha?  Jest to  znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie w zbiorniku wodnym lub w jego części. W skrajnym przypadku może prowadzić do masowego wymierania zamieszkujących go organizmów, korzystających z tlenu. Długotrwałe zlodowacenie powierzchni zbiornika wodnego wraz z zalegającym na nim śniegiem uniemożliwia fotosyntezę i produkcję tlenu przez rośliny wodne. Równolegle w wodzie wzrasta ilość dwutlenku węgla. Ten z kolei  utrudnia rybom oddychanie - nawet jeśli tlen w wodzie jest rozpuszczony, to CO2 obniża radykalnie utlenowienie hemoglobiny. Mechanizm powstawania przyduchy jest dość prosty, niemniej jednak trudny do przewidzenia. Najczęściej pojawia się przy odwilżach, przy spadkach ciśnień atmosferycznych /woda z opadów atmosferycznych w tym i ze śniegu, jest pozbawiona tlenu, mieszając się z wodą ze zbiornika jeszcze bardziej go ogranicza/. Przedwiośnie, to zwiększona aktywność ryb a więc i większe zapotrzebowanie na tlen.

 Z  powodu  zalegającej juz ponad 2 miesiące grubej warstwy lodu i śniegu, na naszych płytszych  jeziorach, właśnie zaobserwowaliśmy to zjawisko.  Okręgowa Straż Rybacka poinformowała ze najbardziej ucierpiał zbiornik KRZCZEŃ. Duże ilości  głównie białej ryby  (płoć ,leszcz)  i niewielkie drapieżnika znikają z tego jeziora.  Przyducha występuje także na zbiorniku  Mytycze , na szczęście na mniejszą skale. Są to wstępne obserwacje i dokładne szkody będziemy mogli oszacować dopiero na wiosnę. Miejmy nadzieję ze natura wie co robi i nie popsuje nam wspaniałych łowisk.

Inna sprawa to barbarzyństwo całych tabunów miejscowej ludności. Zdajemy sobie sprawę, że ryba ta nie ma szans przeżycia, że w zasadzie nie istnieją formy walki z przyduchą. Zdajemy sobie sprawę, że ryba która uśnie, zanieczyści nasze zbiorniki, że będziemy musieli włożyć później dużo pracy w oczyszczenie tych zbiorników z martwej, cuchnącej ryby. Ale trudno nam się pogodzić z tą formą kłusownictwa wodnego. Z wybieraniem tylko co cenniejszych gatunków ryb, z bestialskim marnowaniem drobnicy. Poniżej przedstawiam kilkanaście zdjęć obrazujących tą rybią tragedię. Czy musimy i czy możemy się na to tylko przyglądać?

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • tomek_88 Data dodania: 10 lat temu Oceń: 0 + / -

    tomek_88

    MASAKRA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • jacoli Data dodania: 10 lat temu Oceń: 0 + / -

    jacoli

    Szkoda nerwów żeby to komentować.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

W dniu 14 grudnia 2009 roku naszą stronę na portalu odwiedziło 120 tys, wędkarzy internautów, co daje nam średnio 30 tys. na rok. Jak oceniasz dotychczasową wizualizację tej strony
Strona ciekawa, obrazująca życie kół w całym Okręgu
Strona powinna dotyczyć tylko działalności Zarządu Okręgu
Wszystko mi jedno, aby ryby brały
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin