Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

BOLĄCZKI ORGANIZACYJNE STRAŻY. WSPÓLNA AKCJA SSR TRZECH POWIATÓW

Aktualności | 2011-05-19 | Publikujący: Koło PZW Stężyca

     Z inicjatywy komendanta powiatowego SSR w Puławach, Piotra Rusy, w sobotę, 14. maja, doszło do spotkania przedstawicieli straży z trzech sąsiadujących ze sobę powiatów: puławskiego, kozienickiego i ryckiego. Powiat rycki reprezentowali członkowie stężyckiej grupy terenowej SSR. Strażnicy, w składach mieszanych patroli, dokonali kontroli na wodach Wisły (powyżej i poniżej ujścia Wieprza), Odnogi i Kanału Stężyckiego, sprawdzając legalność połowów ponad sześćdziesięciu wędkarzy. O 21.50 doszło do zatrzymania dwóch kłusowników stawiających sznury. Przestępcy zostali osadzeni w areszcie. Policjanci zabezpieczyli narzędzia kłusownictwa (m.in. łódź) i, przy okazji, nałożyli dwa mandaty karne po 200 zł na innych łowiących z naruszeniem przepisów.  Wypada mieć nadzieję, że w postępowaniu sądowym weźmie w końcu udział przedstawiciel naszego okręgu (o co od jakiegoś czasu usilnie zabiega prezes koła Puławy "Azoty", Mariusz Grobel i komendant powiatowy z Puław, Piotrek Rusa). Do tej pory okręg nie chciał (?) zajmować swego stanowiska w czasie rozpraw.

     W trakcie spotkania nie obyło się bez wymiany informacji i poglądów: wskazywano miejsca najbardziej zagrożone kłusownictwem, metody działania przestępców rybackich oraz dyskutowano na temat samych straży - ich organizacji, finansowania, doposażenia. To smutne, że ludzie, którzy społecznie poświęcają mnóstwo swojego czasu, ryzykując zdrowiem i życiem, nie są doceniani przez macierzyste okręgi. O ile jeszcze w radomskim zasady finansowania są  uporządkowane, choć same kwoty zbyt skromne, to w lubelskim, przyjęty przed wielu laty system odpisu kołom 4% ze składki na zagospodarowanie i ochronę wód, jest totalną niedorzecznością - duże, bezwodne koła dostają środki wielokroć większe od tych (małych), które tych wód mają w opiece wielkie areały. Swego czasu, na posiedzeniu prezydium ZO, zasygnalizowałem potrzebę umundurowania staży. Odniosłem ją wtedy do strażników powiatu ryckiego, podkreślając, że w trybie pilnym należy doprowadzić do stworzenia możliwości godziwego wykonywania zadań przez wszystkie straże okręgu. Usłuszałem, że jeżeli umundurujemy straże ryckie, to reszta też by chciała, a na to nie ma pieniędzy. Kuriozalne jest to, że takiej odpowiedzi, kończąc prazydialne dyskusje na ten temat, za prezesa, wiceprezesa i skarbnika, udzielił pracownik biura ZO! Co robią (oprócz dyrektora) na obradach zarządu pracownicy biura? A czy rzeczywiście w okręgu lubelskim nie ma pieniędzy na straże? Rozmawiałem z przedstawicielami wielu okręgów (kilkunastu) na temat przyjętych systemów ochrony wód. By nie rozpisywać się za mocno, załączam tabelaryczne zestawienie systemów i osiągnięć w aspekcie ochrony wód w okręgu lubelskim i gorzowskim. Brakuje tam uwzględnienia jednego elementu - zatrudnienia na etatach pracowników biura. W naszym jest siedem osób, okręg gorzowski, mający dużo więcej wód do ochrony i znakomite wyniki, nie zatrudnia od kilku lat ani jednego (istnieje osoba koordynująca całość działań)!  Przypuszczam, że jednostkowy nakład, ponoszony w związku z ochroną użytkowanych wód, jest w okręgu lubelskim jednym z najwyższych w kraju.  

 Z wędkarskim pozdrowieniem

 

Krzysztof Nycz

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • bogdanw Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  bogdanw

  Krzysiu warto walczyć bo odsianie plew daje dobre żniwa na na stępny rok.
  A te rejestry to niech sobie wsadzą! Chciałbym bardzo by jakiś tak strażnik etatowy weteran przeczytał mi którąś ze stron tego wymysłu . Czy którakolwiek straż państwowa lub społeczna wie NA JAKIEJ WODZIE MOŻE DZIAŁAĆ ????
  Pozdrawiam !
  Zestawie ja na Rogóżnie miałem okazję się pomoczyć więc potraktuj tą zabawe Mistrzostw Okręgu jak zabawę dla MORSÓW.
  Bez reform będziemy nie reformowani .

 • Krzysztof Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  krzychu88

  A ja tylko proponuję zdepikselować lub zamazać rejestrację przyczepki!! Bo chłopaki mogą mieć przez takowe fotki niemiłe niespodzianki. Pozdro i wytrzymałości w boju!!

 • zestaw Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  zestaw

  Kolego Krzysztofie w pełni Cię popieram podobnie jak kolega Bogdan na palcach jednej ręki mógłbym policzyć kontrole na naszych wodach, a szkoda. Często mam przyjemność łowienia na sanie i nie wiem czy ja mam takie szczęście ale prawie zawsze jestem kontrolowany, bardzo bym chciał by i nasze wody były tak pilnowane. Miałem okazie być nad wodą w czasie tej akcji zostałem z kontrolowany i oby teraz częściej. Zarząd Okręgu niestety jak czytam w twoim artykule nie wykazuje należytego zaangażowania, podobnie jak przy podpisywaniu porozumień między okręgowych. Wielki zapał wykazali za to przy organizacji Mistrzostw Okręgu w wędkarstwie podlodowym na jeziorze Rogóźno drugi dzień warstwa lodu w sektorze 8 cm osobiście mierzyłem. Dojście na sektor i powrót pod spodem kilkanaście metrów wody, po prostu sport ekstremalny. W czasie gorącego posiłku wiele osób komentowało warunki oraz to że zostały utopione świdry które ciężko było postawić w lodzie, bo albo się przewracały za mało wkręcone a jeden obrót więcej i dziurka na wylot w lodzie sam o mało bym nie utopił ale w ostatnim momencie złapałem. Pozdrawiam.

 • bogdanw Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  bogdanw

  Krzysiu ze wszystkim co piszesz się zgadzam natomiast bym dopisał ze osoby działające pod nr. tel 660760374 powinny mieć więcej wiedzy i inicjatywy.
  Miałem kiedyś przygodę z kontrolującymi mieli legitymacje PZW i wyobraż sobie że rozpiór i karp to ta sama ryba a jelec jest zbyt krótki bo to boleń. itd i ....
  Nie chciałbym pisać o pijanych , bo o sędziach na zawodach już pisałem i co ? i już nie piją!
  Przez moje trzydziestoletnie wędkowanie straż widziałem trzy lub cztery razy . Raz to już dawno temu chcieli wyrwać na wino , a inni byli w dwóch przypadkach obcykani i takich nam trzeba . Trzeba im dać odzież , jakąś broń. I PROSZĘ BYŚ NIE ZAPOMNIAŁ O MOJEJ NASZEJ INICJATYWIE USTALENIA WÓD PZW,PRYWATNYCH I WSPÓLNOT . BO ŻADNA STRAŻ TAM NIE PD SKOCZY A ZABÓR SIATEK MOŻE WYJŚĆ IM NA ZŁE.
  POZDRAWIAM
  RADOŚCI Z CIĘŻKIEJ PRACY.
  ps" WYDAJE MI SIĘ ZE WĘDKARZY KŁUSOLI POWINNO PODAWAĆ SIĘ NA FORACH.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

W dniu 14 grudnia 2009 roku naszą stronę na portalu odwiedziło 120 tys, wędkarzy internautów, co daje nam średnio 30 tys. na rok. Jak oceniasz dotychczasową wizualizację tej strony
Strona ciekawa, obrazująca życie kół w całym Okręgu
Strona powinna dotyczyć tylko działalności Zarządu Okręgu
Wszystko mi jedno, aby ryby brały
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin