Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Sonda

Jeżeli niema ryby które waszym zdaniem powinny być prosze dodac jej nazwę w komentarzach.
Razem głosów: 1336

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

 • exmx Data dodania: 1 rok temu Oceń: 2 + / -

  Jeżeli chodzi o karpia to jest to najbardziej niebezpieczna dla naszych rodzimych gatunków ryba. Zarybianie nim powinno odbywać się wyłącznie w zamkniętych akwakulturach (stawy karpiowe). Zbiorniki te powinny być zabezpieczone przed przedostaniem się tego gatunku do otwartych wód powierzchniowych. To jest stanowisko naukowców. Niestety PZW wciąż zarybia nim nagminnie nasze wody eutrofizując je na potęgę. Jeżeli będzie się to nadal odbywało w takiej skali nie będziemy mieć czystych wód i zdrowych ryb. Przykładów łowisk szczupakowych, mieszanych i karpiowych jest dużo w sieci na zdjęciach satelitarnych można porównać czystość wody w poszczególnych zbiornikach. Opinia IOP o zagrożeniu ze strony karpia dla ekosystemów wodnych nie znalazła uznania w przy konstruowaniu odpowiednich przepisów ustawowych w roku 2011 i dlatego mamy coraz brudniejsze wody i coraz mniej ryb niestety. Cała prawda o karpiu http://www.iop.krakow.pl/ias/gatunki/206 .
  Ryba ta powoduje : istotny wpływ na wzrost trofii wód i mętności wody, z uwagi na penetrowanie dna na głębokości nawet do 20 cm i uwalnianie do toni wodnej osadów zawierających znaczne ilości biogenów; ogranicza powierzchni porośniętej makrofitami, ubożenie i modyfikacje zespołu bezkręgowców bentosowych; konkuruje o pokarm z rodzimymi gatunkami odżywiającymi się bentosem, niszczy siedliska miejsca tarła i wzrostu młodzieży rodzimych gatunków ryb, zawężenie obszaru występowania drapieżników i zmniejszenie atrakcyjności środowiska do bytowania ryb drapieżnych. Mam wiele przykładów zbiorników bez presji wędkarskiej w tym starorzecza lub nowo powstałe żwirownie w których poprzez zarybienie karpiem po kilku latach środowisko wodne zostało zniszczone. Woda nie zareaguje na osobniki małe ale po kilku latach jak podrosną to skutki są dramatyczne.

 • przemo34 Data dodania: 7 lat temu Oceń: 16 + / -

  przemo34

  Leszcz, lin, szczupak, węgorz, sandacz. To są ryby, które powinny być wpuszczane co pokazuje sonda, a nie tylko karp, karp, karp i... karp. Chciałbym zwrócić uwagę zarządu naszego koła, że inne gatunki poza karpiem też są i nie tylko karp jest dostępny więc może troszkę pracy i wytrwałości, a znajdą się i inne rybki. W końcu cena to nie jedyne kryterium jakim sie należy kierować.
  Pozdrawiam.