Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

II OGÓLNOPOLSKA HALOWA OLIMPIADA MŁODZIEŻY W SPORTACH WĘDKARSKICH KIELCE 2016

Aktualności | 2016-02-02 | Publikujący: Okręg PZW w Kielcach

              Po udanym zeszłorocznym debiucie organizacyjnym, Okręg PZW w Kielcach ponownie podjął się w 2016 r. organizacji ogólnopolskiej olimpiady młodzieży w sportach wędkarskich rozgrywanej w formule halowej, a więc bez zawodów spławikowych (choć z uwagi na zimową aurę) dały się słyszeć wśród uczestników zawodów głosy, że można było rozegrać również zawody podlodowe).   

            Ponownie też na miejsce rozgrywania halowej olimpiady organizatorzy wybrali miasto Stąporków w powiecie koneckim, w północnej części województwa świętokrzyskiego. Bazą zawodów był obiekt „Lacona" w Stąporkowie, gdzie większość uczestników została zakwaterowana i gdzie serwowane były bardzo smaczne i urozmaicone posiłki. Tam też przeprowadzono test ekologiczno-wędkarski. Pozostałe dwie konkurencje rozegrano na hali Widowiskowo-Sportowej w Stąporkowie.

            Na starcie stanęło mniej niż w zeszłym roku, bo 46 zawodników z 12 ośrodków, tj. okręgów i kół PZW (w 2015 r. 58 zawodników z 18 ośrodków), którzy utworzyli 16 drużyn.

            W ramach halowej olimpiady rozegrane zostały trzy z czterech konkurencji przewidzianych regulaminem młodzieżowych olimpiad, tj. wszystkie dające się rozegrać pod dachem.

            Test ekologiczno-wędkarski przeprowadzono przy pomocy tego samego co w roku ubiegłym zestawu pytań dostępnych na stronie http://www.pzw.org.pl/mlodziez/.

Ułatwiło to zadanie najbardziej doświadczonym zawodnikom, którzy już od kilku lat uczą się tych samych pytań. Jedyną nowością - dość oczywistą zresztą - było to, że poprawne odpowiedzi na niektóre pytania uwzględniały aktualne od 1 stycznia 2016 r. brzmienie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, zatwierdzonego uchwałą nr 74 Zarządu Głównego PZW z 28 marca 2015 r.

            Najlepiej poradzili sobie z testami najstarsi zawodnicy, startujący w kategorii do 16 lat. Pięciu z nich uzyskało maksymalny wynik 39 punktów, a czworo kolejnych popełniło tylko po 1 błędzie. Zwycięzcą Michał Sapigórski z okręgu mazowieckiego PZW, który swój test rozwiązał w nieco ponad 3 minuty. Wynik Michała był o tyle zaskoczeniem, że dotychczas specjalizował się w konkurencjach rzutowych, w których jest aktualnym Mistrzem Polski kadetów oraz indywidualnym (w skishu muchowym) i drużynowym mistrzem świata juniorów.

            Wśród 14-latków maksymalny wynik uzyskało dwoje kadetów. Zwyciężył znany z udanych startów w ubiegłych latach w gronie 12-latków, 13-letni obecnie Marek Kwieciński z okręgu opolskiego PZW. Na drugim miejscu uplasowała się Magdalena Serafin z koła PZW w Brodach, która swój test rozwiązywała dosyć długo, ale za to bezbłędnie.

            Również wśród najmłodszych startujących w kategorii do 12 lat, zwycięzca Bartosz Chojnacki z okręgu bydgoskiego PZW nie popełnił żadnego błędu, co należy uznać za największy wyczyn w tej konkurencji, ponieważ najmłodsi, przy wyborze pytań testowych nie mają żadnej taryfy ulgowej. Rozwiązywać muszą bowiem pytania testowe o takiej samej skali trudności, co starsi zawodnicy. Z racji młodego wieku jest im więc najtrudniej.

            W kolejnej konkurencji programu młodzieżowych olimpiad, tj. w teście sprawnościowym chodzi o doskonalenie umiejętności precyzyjnego nęcenia, co w czasie olimpiad wędkarskich weryfikowane jest przy pomocy piłek tenisowych i tarczy Arenberga. W tej konkurencji poziom trudności jest zróżnicowany stosownie do wieku zawodników, ponieważ najmłodsi rzucają do celu z odległości 8 metrów, 14-latkowie z 9 metrów, a 16-latkowie z 10 metrów.

            Najlepszy wynik całych zawodów, podobnie jak przed rokiem uzyskał 13-letni Bartosz Gajewski z mazowieckiego okręgu PZW, i to mimo tego, że po raz pierwszy wystąpił w wyższej kategorii wiekowej. Jego wynik to 196 pkt na 200 możliwych do zdobycia, co oznacza, że na 20 rzutów do tarczy Arenberga, 18 razy trafił w samo centrum o średnicy 75 cm, a tylko 2 razy w „8". Porównywalne wyniki zważywszy na większą odległość do tarczy osiągnęli również najlepsi 16-latkowie. Dwóch z nich tj. Robert Mirek z okręgu Katowice oraz reprezentant gospodarzy, Sławomir Gruszka z koła PZW w Kazimierzy Wielkiej uzyskali po 194 punkty. Wśród najmłodszych zwyciężył z wynikiem 184 pkt Jan Rudajko z okręgu mazowieckiego.    

            Najtrudniejszą, bo wymagającą specjalistycznego sprzętu wędkarskiego, żmudnego treningu, odporności na stres i odrobiny talentu, była rywalizacja w 3-boju spinningowym. Podobnie jak przed rokiem na hali w Stąporkowie o wymiarach 36x26 metrów, oprócz dwóch spinningowych konkurencji docelowych (arenberga i skisha), rozegrano również odległość spinningową przy użyciu ciężarków korkowych według wzoru opracowanego w 2015 r. na potrzeby Ogólnopolskiej Halowej Olimpiady Młodzieży w Stąporkowie. Kolejny raz okazało się, że rozegranie tej konkurencji na hali sportowej jest widowiskowe, emocjonujące i całkiem proste. Konstrukcja korkowych ciężarków powoduje, że technika rzutu jest niemal identyczna, jak przy użyciu standardowych ciężarków o wadze 7,5 grama, korki świetnie widać w locie, a osiągane odległości są w pełni proporcjonalne do umiejętności zawodników. Przyjęty przelicznik 1 metr = 5 pkt pozwalał  zachować proporcjonalność zdobyczy punktowych możliwych do uzyskania w poszczególnych konkurencjach 3-boju spinningowego.

            Wynikłą z zastosowania w 2015 r. nowych ciężarków korkowych możliwość trenowania pod dachem odległościowej konkurencji spinningowej, nasza wędkarska młodzież najwyraźniej wykorzystała, ponieważ ubiegłoroczny nieoficjalny rekord Polski w rzucie na odległość takim ciężarkiem, ustanowiony przez Bartosza Stawińskiego z okręgu Poznań (21,00 m), został poprawiony przez dwóch zawodników. Bartosz Krzyżak z okręgu mazowieckiego PZW (aktualny brązowy medalista drużynowy mistrzostw świata kadetów U-14 w wędkarstwie spławikowym) osiągnął odległość 21,28 m, a dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi Bernard Ożga z okręgu wrocławskiego PZW 21,78 m. Warto dodać, że obaj rekordziści nie są specjalistami od konkurencji rzutowych, lecz znanymi spławikowcami. Można więc zauważyć, że różne drogi rozwoju ich kariery w sporcie wędkarskim są ciągle otwarte. Przyszłość pokaże co wybiorą.

            W łącznej klasyfikacji 3-boju spinningowego we wszystkich kategoriach wyłonili się wyraźni liderzy, którzy pokonali konkurentów z dużą przewagą.

            Wśród najmłodszych był to Kamil Szołtysik, wychowanek znanego w środowisku, a niespodziewanie nieobecnego w Stąporkowie Antoniego Rogulskiego z koła PZW Zamet w Tarnowskich Górach. 11-letni Kamil uzyskał w 3-boju 214,25 pkt i pokonał najlepszego z rywali Jana Rudajko z Mazowsza o 17 punktów.

            W kategorii 14-latków doskonałym wynikiem 263,90 pkt zwyciężyła Emilia Jurczak z okręgu PZW w Białymstoku, wyprzedzając o 30 punktów Marka Kwiecińskiego i o 40 Bartosza Gajewskiego. Wyniki Emilii, zwłaszcza osiągnięte w konkurencjach docelowych (92 w arenbergu i aż 95 w skishu spinningowym!) pokazują, że wyrasta ona na faworyta tegorocznych zmagań kadetów na wszystkich ogólnopolskich zawodach rzutowych łącznie z mistrzostwami Polski.

            Wśród najstarszych nie było niespodzianki. Najlepszy okazał się aktualny drużynowy mistrz świata juniorów w castingu i brązowy medalista indywidualnie w skishu spinningowym Patryk Sapigórski z okręgu mazowieckiego, który zaimponował jedyną „setką" zawodów uzyskaną w jego koronnej konkurencji, tj. w skishu.

            Na uwagę zasługują również rezultaty dwóch zawodników z okręgu wrocławskiego PZW. Bartosz Korban i Bernard Ożga zajęli wprawdzie IV i V miejsca w swoich kategoriach wiekowych 14 i 16-latków, ale uzyskane przez nich wyniki pokazują, że oni sami, jak i drużyna młodzieżowa okręgu wrocławskiego, która nie występowała na rzutowej arenie ogólnopolskiej od lat 80-tych XX wieku, mogą z powodzeniem włączyć się do rywalizacji w Rzutowych Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostwach Polski.

            W łącznej klasyfikacji całej Olimpiady zwycięzcami zostali: w kategorii do 12 lat Jan Rudajko z okręgu Mazowieckiego, przed Kamilem Szołtysikiem i Grzegorzem Frankiem z Katowic, do 14 lat ubiegłoroczny zwycięzca Halowej Olimpiady w Stąporkowie, jak i całego cyklu Ogólnopolskich Olimpiad, ale w kategorii wiekowej do 12 lat - Marek Kwieciński z okręgu opolskiego, przed Bartoszem Gajewskim  i reprezentantką gospodarzy, a ściślej Koła PZW w Brodach Magdaleną Serafin. Natomiast w kategorii do 16 lat najlepszy okazał się Robert Mirek z Katowic, przed Michałem Sapigórskim z Warszawy i Bartoszem Stawińskim z Poznania.

            W łącznej końcowej klasyfikacji Olimpiady w Stąporkowie zwyciężyły reprezentacje okręgów mazowieckiego przed katowickim i białostockim.

            Rozegrane w ramach Olimpiady zawody sportowe, w zgodnej ocenie obserwatorów zostały przeprowadzone bardzo sprawnie, w czym największą zasługę miał znany ze swego profesjonalizmu i doświadczenia sędzia główny Krzysztof Chwastek. Trzeba też wspomnieć o pozostałych sędziach wywodzących  się z okręgu PZW w Kielcach (Renata i Jacek Kuzowie, Artur Konieczny, Robert Tutalak, Kazimierz Godzisz), z okręgu w Białymstoku (sędzia sekretarz Agata Statucka i Zbigniew Wróblewski), z okręgu poznańskiego (Jacek Witczak) oraz z okręgu mazowieckiego (Roman Jachacy).

            Nad stroną ogólno-organizacyjną Olimpiady czuwali działacze okręgu kieleckiego PZW w osobach wiceprezesa ZO Kielce ds. młodzieży Artura Koniecznego, członka Prezydium ZO PZW w Kielcach Stanisława Malasińskiego oraz  Dyrektora Biura ZO PZW w Kielcach Czesława Grychowskiego.

            Obowiązki gospodarza zawodów pełnił Prezes Okręgu PZW w Kielcach Andrzej Drzazga, który z pomocą Przewodniczącego Rady ds. Młodzieży ZG PZW Wiesława Misia oraz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, tj. Burmistrza Miasta i Gminy Stąporków Doroty Łukomskiej i Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich Krzysztof Stachery otwierali i zamykali Olimpiadę, a także uhonorowali jej zwycięzców. Puchary i medale dla najlepszych drużyn oraz dla najmłodszego zawodnika (Dawid Sudoł z Opola) i najlepszej zawodniczki (Emilia Jurczak) ufundowały władze samorządowe gminy Stąporków i powiatu koneckiego. Pozostałe trofea zapewnił organizator, czyli okręg PZW w Kielcach.

            Oprawę muzyczną imprezy, a także niektórych imprez towarzyszących zawdzięczaliśmy znanemu świętokrzyskiemu muzykowi Markowi Werensowi.

            Obsługę fotograficzną całej imprezy zapewnił niezawodny Roman Łysiak z okręgu katowickiego PZW. 

            Zamykając imprezę Prezes Okręgu PZW w Kielcach Andrzej Drzazga zapowiedział gotowość zorganizowania kolejnej edycji Ogólnopolskiej Halowej Olimpiady Młodzieży w sportach wędkarskich również w 2017 roku.

 

 

Jacek Kuza

 

WYNIKI II OGÓLNOPOLSKIEJ HALOWEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

 

ZDJĘCIA ROMANA ŁYSIAKA Z II OGÓLNOPOLSKIEJ HALOWEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Forum - ostatnio dodane wątki

Komentowane wiadomości

Nasza sonda

Kto zainteresował Cię wędkowaniem?
Możesz dodać komentarz.
rodzice
rodzina (dziadek,wujek,kuzyn)
kolega/koleżanka
nauczyciel
znajomy wędkarz
sam (telewizja,internet,prasa)
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin