Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Udane podsumowanie cyklu ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Wędkarskich 2016

Aktualności | 2016-09-19 | Publikujący: Młodzież PZW

Pomiędzy 18 a 21 sierpnia br. w zachodniopomorskich Pyrzycach – Okręg PZW Szczecin rozegrano ostatnią z tegorocznego cyklu Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Wędkarskich, objętych m.in. patronatem Rady ds. Młodzieży ZG PZW. Gwoli przypomnienia dwie pierwsze rozegrano w podkieleckim Stąporkowie - Okręg PZW Kielce oraz w Łukowie – Okręg PZW Lublin. Przeprowadzona impreza, zresztą jak dwie poprzednie, wykazała stale rosnący poziom wyszkolenia naszej młodzieży wędkarskiej, która w trakcie czterech konkurencji wielobojowych (spławikowe zawody wędkarskie, spinningowy trójbój rzutowy, test wiedzy ekologiczno – wędkarskiej i konkurs sprawnościowy) wykazały swoją stale rosnącą, szeroko rozumianą uniwersalność wędkarską. Organizacja olimpiad nie byłaby możliwa bez szeroko rozumianego zaangażowania władz Okręgów będących ich gospodarzami, tamtejszych kół wędkarskich, ale także włodarzy miast – gospodarzy i lokalnych władz samorządowych. Dzięki uprzejmości tych ostatnich, poza konkurencjami wielobojowymi, zrealizowano także pozostałe, istotne elementy programów olimpiad wędkarskich o charakterze krajoznawczo – turystycznym i wychowawczym. I tak w przypadku Łukowa uczestnicy olimpiad wraz z trenerami mieli możliwość zwiedzania muzeum oraz Kopca Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Natomiast w przypadku Pyrzyc niezwykle ciekawe okazało się zwiedzanie portowego Szczecina oraz jego Starego Miasta. Także dzięki nim olimpijczycy otrzymali liczne upominki oraz materiały promujące miasta, będące ich gospodarzami. Finałową imprezę w Pyrzycach wsparła także Komisja ZG PZW ds. Mediów i Promocji Wędkarstwa, która ufundowała wszystkim startującym w niej zawodnikom okolicznościowe koszulki, promujące akcję „Wędkuję bez promili”.

 

 

Oceniając cały cykl, zauważyć należy w szczególności bardzo sprawne przeprowadzenie wszystkich olimpiad, przy czym każdą z nich można wyróżnić szczególnie za jakiś obszar. W przypadku Olimpiady w Stąporkowie zwróciła uwagę sprawność przeprowadzonych pod kierunkiem Jacka Kuzy zawodów rzutowych. W Łukowie na podkreślenie zasługują bardzo dobre warunki zakwaterowania, za które odpowiadał kol. Krzysztof Krystecki, natomiast w Pyrzycach świetnie przygotowane łowisko, na którym rozegrano zawody spławikowe – oczko w głowie prezesa tamtejszego Koła i od niedawna również Okręgu PZW  w Szczecinie – kol. Grzegorza Rogalewicza. Wracając jednak do rywalizacji sportowej należy podkreślić, że wśród startujących w zawodach spławikowych  i rzutowych reprezentantów Okręgów znajdowali się medaliści mistrzostw Świata i Polski.

 

I co ciekawe nie zawsze oni wygrywali w swoich koronnych dyscyplinach i kategoriach wiekowych, co jest bezpośrednim dowodem na stale rosnący, ale i wyrównujący się poziom sportowy Olimpiad. Reasumując, w trakcie całego cyklu najlepszymi okazali się zawodnicy najrówniejsi i najbardziej uniwersalni. I tak w kategorii U-12 najlepszym okazał się Bartosz Chojnacki z Okręgu PZW Bydgoszcz, przed Kamilem Szołtysikiem i Grzegorzem Frankiem – obaj z Okręgu PZW Katowice. W tej kategorii zwraca uwagę bardzo dobre IV miejsce dziewięcioletniego Dawida Sudoła (Okręg PZW Opole), startującego w stawce o wiele starszych od siebie konkurentów. W kategorii U-14 zwyciężył Marek Kwieciński, także  z Opola, przed Bartoszem Gajewskim z Okręgu Mazowieckiego i Emilią Jurczak z Okręgu PZW w Białymstoku.  Jemu też, zresztą po raz drugi z rzędu, przypadł tytuł MVP Cyklu Olimpiad. W Kategorii najstarszej (U-16) wygrał Robert Mirek z Okręgu PZW w Katowicach przed Bartoszem Stawińskim z Okręgu PZW Poznań i Tomaszem Swaryczewskim z Okręgu PZW w Katowicach.

 

Drużynową klasyfikację generalną rzutem na taśmę wygrała drużyna Okręgu Mazowieckiego, przed dwoma drużynami Okręgu Katowickiego. Dalsze miejsca zajęły Okręgi w Białymstoku, Bydgoszczy i Opolu. W całym cyklu sklasyfikowano 87 zawodników oraz 23 drużyny.

 

Jest to liczba daleka od oczekiwań Rady ds. Młodzieży, która w roku ubiegłym, aby zwiększyć frekwencję na olimpiadach, podjęła się częściowego finansowania startu w nich zawodników. Niestety ograniczony budżet Rady nie pozwolił na kontynuowanie tego wsparcia w roku bieżącym. A szkoda, bo taka forma rywalizacji jest świetnym miejscem, gdzie trenerzy kadr w dyscyplinach rzutowej i spinningowej mogliby poszukiwać talentów, następców obecnych mistrzów. W trakcie takich imprez kształtują się również pożądane postawy naszych następców, co kierujemy pod rozwagę wszystkim tym, którzy mają realny wpływ na finansowanie oraz rozwój wędkarstwa młodzieżowego.

 

Rada ds. Młodzieży ZG PZW

 

Fot. Antoni Rogulski

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia

Poleć znajomemu

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasza sonda

Kto zainteresował Cię wędkowaniem?
Możesz dodać komentarz.
rodzice
rodzina (dziadek,wujek,kuzyn)
kolega/koleżanka
nauczyciel
znajomy wędkarz
sam (telewizja,internet,prasa)
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin