Aktualności

Pierwsze Mistrzostwa Szkółki Wędkarskiej.

Aktualności | 2018-06-24 | Publikujący: Młodzi w OSW Rogóżno

23 czerwca, w pierwszym dniu wakacji, w Dniu Wędkarza, w Ośrodku Sportów Wędkarskich, nad jeziorem Rogóźno, odbyły się pierwsze zawody wędkarskie, o mistrzostwo szkółki. Szkółka powstała na początku 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 14 przy Zespole Szkół Nr 12 w Lublinie, w wyniku realizacji uchwały walnego zebrania członków koła, z grudnia 2017 roku. Opiekunem szkółki został Maciej Harasim, nauczyciel z tej szkoły. Program szkolenia zakładał naukę ogólnych zasad obcowania z przyrodą ze szczególnym uwzględnieniem obcowania w środowisku wodnym. Poznawania zasad wędkowania, gatunków ryb, ich ochrony i wymiarów, przygotowania podstawowego sprzętu wędkarskiego. Pierwszy kontakt z wędką i z techniką łowienia miał nastąpić właśnie po raz pierwszy na zawodach w Rogóźnie. Przed samymi zawodami Prezes koła zademonstrował uczestnikom zawodów technikę łowienia i obiecał, że zarówno on jak i pozostali koledzy wędkarze, pomogą podczas zawodów praktycznie wykorzystać poznaną wcześniej wiedzę. Również opiekun szkółki miał pełne ręce roboty bo to na wędce oprócz robaka często był uczepiony sam wędkarz lub jego opiekun. Z minuty na minutę technika łowienia stawała się coraz bardziej poprawna a złowione ryby trafiały do siatki. Każde z dzieciaków złowiło sobie swoją pierwszą rybkę. Niektórym trafiły się dość duże, choć jeszcze bez wymiaru ochronnego karpie. Był też ładny lin, złote karasie i ładne płotki. Prawdziwe zwieńczenie poznanej teorii, a co najważniejsze zakończone otrzymaniem dokumentów wędkarskich. W tym miejscu kieruję podziękowania do rodziców dzieci, którzy wsparli finansowo szkółkę przy zakupie wędek oraz dowieźli dzieci na zawody. Dziękujemy również sklepom wędkarskim: Centrum Wędkarskie RYBKA z Lublina i Salon Wędkarski Antek z Łęcznej za pomoc w organizacji zawodów. Za super rabaty przy zakupie wędek, za ufundowanie osprzętu i upominków wędkarskich. Zarządowi koła PZW OSW Rogóźno dziękujemy za organizację zawodów i jej sfinansowanie. Złotej Orfie w Rogóźnie za przygotowanie części kulinarnej imprezy.
A teraz wyniki. Pierwsze miejsce zdobyła Milena Greczkowska, pokonując Oskara Wiśnieckiego i Alicję Młyńczak. Najwięcej karpi złowili Ania Nowińska, Julia Podleśna i Mikołaj Marczak. Oczywiście wszyscy otrzymali jednakowe upominki a łowcy karpików specjalne wyróżnienia. Szczęśliwe wędki, na które udało się dzieciakom złowić pierwsze swoje rybki stały się ich własnością.
Teraz jako inicjatorzy i organizatorzy tej inwestycji, zastanawiamy się, czy z tego rzuconego ziarna będziemy zbierać plon. Czy odpowiednio potrafiliśmy zaszczepić w dzieciach pasję wędkarstwa. Ile z nich pozostanie w PZW, oraz czy entuzjazm opiekuna Szkółki przełoży się na dalszą pracę z dziećmi w dziedzinie ekologii, szacunku dla ryb i przyrody. Pytanie jest  zasadne, gdyż to wszystko wydarzyło się w roku 25-lecia koła, w dniu historycznym - pierwszym, letnim Dniu Wędkarza. Więcej zdjęć dzięki rodzicom w naszej galerii.

Załączniki

Zdjęcia