Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Skutki ekspolatacji żwirów z dolin rzecznych

Aktualności | 2011-03-25 | Publikujący: Okręg PZW w Tarnowie

Pobór substratu żwirowego z dna rzek jest procederem wybitnie szkodliwym. Powoduje wiele negatywnych skutków:

 

-ekologicznych jak zmieszenie różnorodności siedlisk np. ryb, ograniczenie miejsc w których ryby litofilne (takie które składają ikrę na podłożu żwirowym), mogą odbyć skuteczne tarło

-hydraulicznych prowadzą do obniżenia poziomu dna rzeki i przyspieszenia prędkości przepływu,

-gospodarczych, w związku z obniżeniem dna rzeki, a co za tym idzie zwierciadła wód gruntowych często dochodzi o przesuszenia terenów rolniczych, wysychania studni głębinowych położonych blisko rzeki. W wyniku obniżenia dna może dojść do naruszenia konstrukcji  mostów np. most na Białce tatrzańskiej czy most kolejowy na Dunajcu. Szybszy odpływ wód i zwiększona retencja korytowa powoduje kumulacje fali powodziowej w niższych odcinkach rzek.

 

Z związku z nasileniem sie w ostatnich latach rabunkowej nielegalnej eksploatacji żwiru z karpackich rzek Polski zwłaszcza Dunajca, pragniemy przedstawić wam kilka opracowań dokładnie opisujących skutki tego procederu. Z rzek można pozyskiwać żwir na zasadzie tzw. powszechnego użytkowania wód. Taki pobór może odbywać sie tylko z łach żwirowych przy pomocy narzędzi ręcznych po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Urzędu Gminy. W każdym innym przypadku należy reagować i powiadamiać Policje.

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin