Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Skutki ekspolatacji żwirów z dolin rzecznych

Aktualności | 2011-03-25 | Publikujący: Okręg PZW w Tarnowie

Pobór substratu żwirowego z dna rzek jest procederem wybitnie szkodliwym. Powoduje wiele negatywnych skutków:

 

-ekologicznych jak zmieszenie różnorodności siedlisk np. ryb, ograniczenie miejsc w których ryby litofilne (takie które składają ikrę na podłożu żwirowym), mogą odbyć skuteczne tarło

-hydraulicznych prowadzą do obniżenia poziomu dna rzeki i przyspieszenia prędkości przepływu,

-gospodarczych, w związku z obniżeniem dna rzeki, a co za tym idzie zwierciadła wód gruntowych często dochodzi o przesuszenia terenów rolniczych, wysychania studni głębinowych położonych blisko rzeki. W wyniku obniżenia dna może dojść do naruszenia konstrukcji  mostów np. most na Białce tatrzańskiej czy most kolejowy na Dunajcu. Szybszy odpływ wód i zwiększona retencja korytowa powoduje kumulacje fali powodziowej w niższych odcinkach rzek.

 

Z związku z nasileniem sie w ostatnich latach rabunkowej nielegalnej eksploatacji żwiru z karpackich rzek Polski zwłaszcza Dunajca, pragniemy przedstawić wam kilka opracowań dokładnie opisujących skutki tego procederu. Z rzek można pozyskiwać żwir na zasadzie tzw. powszechnego użytkowania wód. Taki pobór może odbywać sie tylko z łach żwirowych przy pomocy narzędzi ręcznych po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Urzędu Gminy. W każdym innym przypadku należy reagować i powiadamiać Policje.

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Na skróty

Ilość odwiedzin