Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Ryby w naszych wodach

Okoń (Perca fluviatilis) 

 

Okoń to jedna z najpospolitszych ryb naszych wód. Dojrzałość płciową uzyskuje zwykle w 3. roku życia, przy długości około 12-14 cm. Tarło odbywa się w kwietniu i maju, przy temperaturze wody 7-12 stopni. Samice składają ikrę w postaci charakterystycznych warkoczy, zawieszanych najczęściej na podwodnych przedmiotach lub też ułożonych na podłożu żwirowo-piaszczystym. Przed osiągnięciem około 10 cm odżywia się głównie planktonem oraz organizmami bezkręgowymi. Okoń rośnie powoli, długość 26 cm osiąga dopiero po około 8. latach życia. Jest rybą smaczną i poszukiwaną, atrakcyjną wędkarsko.

 

Wymiar ochronny okonia - do 15 cm.

 

okoń

     Fot. 1. Okoń (Perca fluviatilis) (autor: Dawid Guga). 

 

 

Szczupak (Esox lucius) 

 

Szczupak to ryba żyjąca w różnych wodach, jednak najodpowiedniejsze są dla niego wody żyzne o nie dużej głębokości, mocno porośnięte roślinnością. Szczupak jest rybą słodkowodną, występującą głównie w strefie litoralu jezior, ale może również występować w wodach słonawych, tolerując zasolenie do 8 promili. Samce szczupaka dojrzewają płciowo w 3. roku życia, samice z kolei rok później - w 4.Rozród rozpoczyna się w okresie wiosennych roztopów i trwa od marca do maja. Rozwój zarodkowy ikry szczupaka przebiega szybko. W pierwszych dniach wylęg przykleja się do roślin i innych podwodnych przedmiotów. Po kilku dniach rozpoczyna żerowanie, gdzie po upływie kilku tygodni staje się typowym drapieżnikiem.

Szczupak osiąga dość duże rozmiary, co sprawia, że jest on atrakcyjny dla wędkarzy. Ryba ta jest również cenna w naszych wodach, ponieważ reguluje ona pogłowie drobnych ryb karpiowatych.

 

                                  Wymiar ochronny szczupaka -  do 50 cm, okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia.

 

szczupak

Fot. 2. Szczupak (Esox lucius) (autor: Dawid Guga).

 

 

Pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario) 

 

Pstrąg potokowy naturalnie zasiedla wody europejskie i północnej Afryki. W drugiej połowie XIX w. rozpoczęto próby aklimatyzacji, w wyniku których zasięg jego występowania rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce pstrąga potokowego można spotkać w Beskidach, Karpatach, Tatrach, Sudetach na Dolnym Śląsku i potokach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na północy kraju występuje w dorzeczach rzek pomorskich, na Warmii i Mazurach oraz na Pojezierzu Suwalskim.

Pstrąg potokowy preferuje wody z szybkim nurtem o dnie żwirowatym i kamienistym. Ryba ta utrzymuje się w kryjówkach podmytych brzegów, pod korzeniami lub kamieniami. Pstrąg potokowy żywi się głównie fauną denną (kiełże, chruściki, jętki, larwy ważek i innych owadów). Ponadto zjada ślimaki, małże. W miarę wzrostu zaczyna polować na inne małe ryby.

 

 

 

Wymiar ochronny pstrąga potokowego -  do 30 cm, okres ochronny od 1 września do 31 grudnia.

pstrąg potokowy

Fot. 3. Pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario) (autor: Tadeusz Gieczewski).

 

 

Sum (Silurus glanis) 

 

Sum naturalnie występuje w wodach środkowo-wschodniej Europy, głównie w środkowych biegach rzek i jezior. Ryba ta odżywia się głównie większymi bezkręgowcami, mniejszymi rybami oraz żabami. To bardzo żarłoczna ryba. W ciągu jednego dnia potrafi zjeść pokarm o masie dwukrotnie większej od swojego ciała. Sum jest największą rybą w Polsce. Może osiągać długość nawet do 3 metrów i masę do kilkudziesięciu kilogramów. Cieszy się on dość dużym zainteresowaniem wśród wędkarzy, ma smaczne mięso. Rozród suma przypada głównie na czerwiec przy temperaturze wody około 18 stopni. Ikra składana jest na podłożu roślinnym w miejscach płytkich, szybko się nagrzewających. Złożoną ikrą opiekuje się samiec. 

 

Wymiar ochronny suma - 70 cm. Okres ochronny od 1 grudnia do 31 maja (w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), od 1 listopada do 30 czerwca (w pozostałych wodach).

 

sum 

Fot. 4. Sum (Silurus glanis) (autor: Dawid Guga).

 

 

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Co sądzisz o przegradzaniu rzek, cieków wodnych?
JESTEM PRZECIWNY
POPIERAM
NIE MAM ZDANIA
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin