Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Zmiany w wymiarach ochronnych na terenie rezerwatu przyrody "Ostoja Bobrów na rz. Pasłęka"

Aktualności | 2013-02-07 | Publikujący: Okręg PZW w Olsztynie

Zmiany w wymiarach ochronnych na terenie rezerwatu przyrody "Ostoja Bobrów na rz. Pasłęka"


Uwaga wędkarze, nastąpiły zmiany w przepisach ochronnych dotyczących rezerwatu "Ostoja Bobrów na rz. Pasłęce" na obszarze administrowanym przez ZO PZW Olsztyn.

 

Przepisy te dotyczą następujących cieków: rzeka Pasłęka od wypływu z jeziora Sarąg do ujścia rzeki Miłakówka oraz dopływy rzeki Giłwa od jeziora Giłwa do ujścia do Pasłęki i Morąg od jeziora Morąg do ujścia (gm. Miłakowo, Jonkowo, Świątki).


Rezerwat Przyrody - wędkowanie dozwolone na podstawie imiennych zezwoleń wydawanych przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie.

 

Przynęty sztuczne - spinning i mucha.

Wymiar ochronny pstrąga potokowego do 40 cm i od 50 cm wzwyż, lipienia do 32 cm.

Limit dzienny po jednej sztuce: pstrag potokowy, lipień, boleń, troć wędrowna.

 

Całkowity zakaz połowów: certy, świnki brzany, minoga rzecznego.


 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (5)

 • art77 Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  1.Proszę i informacje, w jaki sposób osoba z innego okręgu może łowić na Pasłęce od mostu w miejscowości Szatanki ?
  2.Czy konieczne jest wykupienie składki rocznej za 160zł, czy może 1-3 dniowa?
  3.Czy konieczna jest wizyta w siedzibie okręgu, aby odebrać zezwolenie?
  4.Czy na odcinku klubowym jest możliwość wykupienia opłaty na 1-3 dni nie będąc członkiem Passarii?

 • piotr_piskorski Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  Dziękuję w imieniu pstrągarzy z Olsztyna za wskazanie błędów w informatorze i na stronie Okręgu. Co do Informatora to uaktualnienie wymaga niestety działań w ZG w Warszawie. Mam jednak zapewnienie Prezesa Brudzińskiego, że zmiany zostaną wprowadzone w najbliższych dniach.
  Trudno mi komentować "informacje od rozżalonych wędkarzy ..." gdyż pierwszy raz o nich słyszę. Nie sądzę aby pracownicy ZO w Olsztynie w ten sposób lekceważyli wędkarzy spoza okręgu. Byłoby to nieprofesjonalne i nielogiczne gdyż wszystkim nam zależy aby uzgodniona z RDOŚ ilość 200 zezwoleń na Pasłękę rozeszła się bez problemu z korzyścią dla kasy Okręgu a co za tym idzie samej Pasłęki. Informuję, że jedynym sposobem na wejście w posiadanie zezwolenia na Pasłękę jest opłacenie składek na wody górskie w Okręgu olsztyńskim, które są przeznaczane na zarybienie i ochronę rzeki.
  Chciałbym jednocześnie sprostować, że stowarzyszenie "Passaria" zdobyło osobowość prawną nie w 2012 a 1996r. W 2012 połączyliśmy jedynie Klub i stowarzyszenie w Towarzystwo Miłośników Pasłęki "Passaria" aby działać bardziej efektywnie i profesjonalnie. Od początku istnienia klubu (1989) współpracujemy z olsztyńskim okręgiem PZW dla dobra pstrągów i Pasłęki. Z uwagi na bogatą historię naszych działań dla dobra rezerwatu cieszymy się zaufaniem zarówno RDOŚ w Olsztynie, jak i władz Okręgu. Jesteśmy jednak jedynie ciałem doradczym i pomagamy w organizacji gospodarki pstrągowej. Stwierdzenie, że jesteśmy "wyłącznym adresatem i posiadaczem zezwoleń jednodniowych, które rozdysponowują lokalne władze PZW" jest zwykłym nadużyciem i wierutną bzdurą oraz nie ma nic wspólnego z dążeniem do poprawy sytuacji na wodach pstrągowych na naszym terenie.
  Trudno mi jest się odnieść do instytucji "zezwoleń na okaziciela" wydawanych w Elblągu. Z tego co wiem jednak, w myśl przepisów o powołaniu rezerwatu podobne zezwolenia nie powinny istnieć! Jestem jednak pewien, że Kolega znany za swojej dociekliwości, rozwiąże tą wątpliwość i poinformuje o wynikach zainteresowanych - w tym RDOŚ w Olsztynie.

 • Kostecki Robert Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  Z pisma z dnia 09.04.2013 r. Konserwatora Przyrody w Olsztynie skierowanego do KP "GŁOWACZ" przy ZO PZW w Elblągu wynika, że "...rzeka Łukcianka (dopływ rzeki Morąg) nie płynie w granicach rezerwatu przyrody Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęka." Natomiast, w ostatnio poprawionej, kolejnej już wersji Informatora olsztyńskiego, nadal możemy wyczytać, że wędkowanie na rzece Łukta (Łukciance) jest możliwe wyłącznie na podstawie imiennych zezwoleń wydawanych przez ZO PZW w Olsztynie, co nie jest zgodne ze stroną formalno-prawną, bo Łukcianka, nie wchodzi w skład rezerwatu.
  Konserwator Przyrody informuje też, że użytkownikiem rybackim Pasłęki jest ZO PZW, w związku z tym jednodniowe zezwolenia uprawniające do wędkowania na odcinku Pasłęki od wypływu z j. Isąg do m. Szatanki, wraz z rzeką Giłwa, także wydaje ZO PZW w Olsztynie.
  Napływają do nas informacje od rozżalonych wędkarzy spoza Okręgu Olsztyńskiego PZW, którzy twierdzą, że kiedy zwracają się do Biura Okręgu PZW w Olsztynie z telefonicznym zapytaniem, na jakich zasadach można otrzymać ww. zezwolenie imienne lub jednodniowe na rzekę Pasłękę, to otrzymują zbywającą odpowiedź, że tych zezwoleń nie można kupić. Z tego, co wiemy, to "Passaria" od 2012 roku, kiedy to otrzymała osobowość prawną i stała się Towarzystwem - nie jest już Klubem PZW?! Dlatego też "Passaria" nie powinna być wyłącznym adresatem i posiadaczem zezwoleń jednodniowych, które rozdysponowują lokalne władze PZW!
  ZO PZW w Elblągu wydaje podobne zezwolenia na okaziciela, co daje przynajmniej szansę, że część z nich trafi różnymi drogami w ręce olsztyńskich wędkarzy i teoretycznie z jednego zezwolenia na Pasłękę z dopływami Wałszą i Drwęcą Warmińską, będzie mogło korzystać kilku olsztyńskich wędkarzy.
  Jak widać, podobnej szansy, przy systemie zezwoleń imiennych i jednodniowych wydawanych przez ZO PZW w Olsztynie - wędkarze elbląscy nie mają, a zasady ich rozdzielania nadal pozostają nam niejasne.

  KP "GŁOWACZ"

 • piotr_piskorski Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  Rzeczywiście jest błąd ale zaraz zostanie poprawiony.
  Jestem pewien jednak, że żaden wędkarz od tego nie zgłupieje. Każdy, kto ma prawo łowić na terenie Rezerwatu "Ostoja Bobrów na rz. Pasłęce" dysponuje imiennym zezwoleniem, na którym widnieją wszystkie niezbędne informacje - również ta.
  Mam też zapewnienie, że stosowne zmiany zostaną dokonane w "Informatorze".
  Pozostaje mieć nadzieję, że podobne kroki zmierzające do poinformowania wędkarzy na temat zmian w przepisach ochronnych pstrąga i lipienia podjęli również Koledzy z okręgu elbląskiego.

 • Kostecki Robert Data dodania: 7 lat temu Oceń: 0 + / -

  Tym razem zapomniano chyba o rzece Morąg?! W Monitorze Polskim ogłoszono, że tak jak Giłwa, Morąg także wchodzi w skład rezerwatu przyrody od wypływu z jeziora Morąg (Marąg) do jej ujścia do rzeki Pasłęka. Wędkarz, który przeczyta powyższą informację znowu zgłupieje, bo pomyśli sobie, że może zrezygnowano z zastosowania nowych obostrzeń wymiarowych wobec rzeki Morąg?! A, może jest tak faktycznie?

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Co sądzisz o przegradzaniu rzek, cieków wodnych?
JESTEM PRZECIWNY
POPIERAM
NIE MAM ZDANIA
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin