Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

SWK Opole zaprasza w swoje szeregi.

Aktualności | 2015-02-06 | Publikujący: Koło PZW Opole Elektrownia

Krótko ale intensywnie .

 

SWK Opole  zaprasza w swoje szeregi   

 

   SWK Opole to młody twór na karpiowej scenie.  Sekcja Karpiowa powstała z potrzeby chwili, wykorzystując maksymalnie szansę jaką przyniósł los na stworzenie nowej atrakcyjnej  wody w okolicach Opola dla pasjonatów wędkarstwa sportowego no-kill .

 Koło PZW przy Elektrowni Opole od kilku lat wspiera inicjatywy związane z ochroną ryb. Efektem tych działań jest między innymi funkcjonowanie od 3 lat łowiska Śródlesie 2, jako akwenu typu złów i wypuść. Dlatego kiedy pojawiła się informacja, że PZW Opole szuka gospodarza dla żwirowni Malina 2  nie można było przejść obok tej sprawy obojętnie, bo woda pomimo tego, iż jest trudna , mocno zarośnięta to posiada wielki potencjał , a zostało w niej  jeszcze kilkanaście pięknych, dużych karpi i amurów. Kilka dni trwały konsultacje oraz rozmowy na linii karpiarze -Zarząd Koła - Okręg PZW Opole. W końcowym efekcie narodził się pomysł utworzenia przy Kole PZW Elektrownia Opole - Sekcji Wędkarstwa Karpiowego ,która to miała zaopiekować się Maliną. Wokół projektu w krótkim czasie zbudowała się liczna grupa karpiarzy chcących wesprzeć tę inicjatywę. Szybko dopełniono wszelkich formalności i tak narodziła się SWK Opole - grupa pozytywnie zakręconych na punkcie karpiowania ludzi, o różnych talentach i możliwościach, skupionych w jednym  miejscu , co w efekcie daje wielki potencjał ludzki- jak to mówią co dwie głowy to nie jedna, a co 4 ręce to nie dwie.  Z początkiem sezonu 2014 do SWK dołączało coraz więcej karpiarzy , którzy przenosili swoje kartoteki i opłacali składki w Kole PZW Elektrownia Opole. Na dzień dzisiejszy SWK  liczy około 50  członków (około - dlatego że ta liczba z dnia na dzień się zmienia) , a od nowego sezonu kolejnych kilkunastu zapowiada przenosiny zarówno do Koła, jak i do  samej Sekcji .  

          Pierwsze zarybienie Maliny II odbyło się 30 grudnia 2013 r. , kiedy to do wody trafiło około 1 tony karpików w przedziale wagowym 1,3 -1,6 kg -z tzw. limitu zarybieniowego przydzielanego przez PZW za 2013 r. W związku z tym, że nie było już możliwości z przyczyn formalnych wprowadzenia zasady C&R w 2014 r.  to od  1 maja wprowadzono regulamin łowiska , który między innymi zakazywał zabierania z wody ryb gatunku karp i amur. Zapis ten w znaczny sposób ograniczył odłów karpi handlowych.  To oczywiste, że część tych ryb została wykłusowana , ale te które przetrwały sezon letni osiągnęły przyrosty na poziomie około  2 kg . O  dużym potencjale pokarmowym zbiornika świadczą również świetne przyrosty większych osobników , łowionych i porównywanych zarówno w tym sezonie, jak i w poprzednich latach . Jeden z łowionych karpi w 2 lata przybrał 4 kg ( z 9 kg w 2012 r do 13 kg w 2014 r.). Największym udokumentowanym karpiem łowionym w ostatnich latach na Malinie jest golec zwany Ewa o wadze 18,6 kg (09.2013 r). W okresie wczesnowiosennym 2014 r. do zbiornika zostało wpuszczone 60 szt. karpi w przedziale wagowym 3- 8 kg  oraz około 100 kg. kroczka amura. Jesienne zarybienie z kwoty PZW to kolejne  małe amurki , a także duża ilość ryb drapieżnych  - sandacz i jaź . Zarybienia Maliny II są prowadzone w sposób ostrożny i rozważny. Docelowo nie ma to być woda typowo karpiowa. Podstawa to zróżnicowany rybostan z dużą ilością ryb drapieżnych i zdrową populacją białorybu. Akwen ma służyć nie tylko karpiarzom , ale też wszystkim innym grupom wędkarzy stosującym zasadę C&R. Stale monitorowany jest rynek  dużych  karpi. SWK nawiązało kontakty z kilkoma dużymi gospodarstwami rybackimi. Z każdym kolejnym rokiem zbiornik będzie coraz bardziej atrakcyjny dla pasjonatów zasady C&R.   W rezultacie starań i zabiegów SWK Opole przy dużym  wsparciu Zarządu Koła PZW przy Elektrowni Opole, a w szczególności Prezesowi Koła kol. Mariuszowi  Sośniak,  z dniem 01.01.2015 r. akwen Malina 2 otrzymał status zbiornika typu ,,Złów i Wypuść".

  Zarówno zbiornik Śródlesie 2, jak i Malina 2 to wody ogólnodostępne. Często zadawane są pytania ile kosztują licencje za możliwość  łowienia na tych stawach , dlatego odpowiadamy raz jeszcze , nie ma żadnych dodatkowych opłat , licencji itp. , każdy wędkarz opłacający składki PZW w okręgu opolskim może na tych akwenach wędkować.

        Działalność SWK Opole to nie tylko wspólne zasiadki i dobra zabawa w doborowym towarzystwie. Absolutnie priorytetową sprawą jest ochrona wód ,  ścisła współpraca z PSR i SSR . W swoich szeregach sekcja ma na dzień dzisiejszy 5 strażników SSR . Miedzy innymi dzięki tym osobom wody kołowe są jednymi z lepiej chronionych zbiorników w  Opolskim Okręgu  PZW.  Sekcja  jako grupa działająca w strukturach PZW ściśle współpracuje na wielu płaszczyznach z Kołem wspólnie realizując cele statutowe .SWK Opole to coś znacznie więcej niż klub karpiowy ,to sprawnie działająca z dużym rozmachem instytucja.   Dwóch członków zasiada w Zarządzie Koła , mamy w swoich szeregach gospodarzy łowisk i inspektora zarybieniowego , Członka Zarządu od spraw Młodzieży,oraz Członka Zarządu od spraw sportu.
           
               Działalność charytatywna to kolejny obszar, na którym SWK zaznacza swoja obecność. W sezonie 2014 Sekcja aktywnie włączyła się w projekt Karpiarze Martynce, organizując na swoich lokalnych zawodach pomoc dla  Martynki. Na sezon 2015 ogłoszona została zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz chorej dziewczynki z Rybnika Martynki Marklowskiej. Osoba ,która przywiezie na rozpoczęcie zawodów I Cypriniada Łowiska Malina 2 największą ilość nakrętek zostanie nagrodzona dwudniowym darmowym pobytem na Łowisku Pstrążna , a także otrzyma specjalistyczną tubę do obserwacji dna.      SWK wraz z rodzinami i przyjaciółmi organizuje w dniu kobiet - 8 marca  akcję RÓŻA I KREW  dla mobilnej stacji krwiodawstwa w Opolu.  Trwają prace nad dużym projektemSWK - charytatywnie - w planie jest zarejestrowanie społecznego komitetu , który będzie organizował  w trakcie naszych imprez karpiowych kwesty na rzecz osób chorych i pokrzywdzonych przez los. Przy SWK powstaje także Opolska  Młodzieżowa szkółka Karpiowa. Od kilku miesięcy na Facebooku  funkcjonuje profil szkółki , gdzie młodym karpiarzom udzielane są porady dotyczące wędkarstwa karpiowego oraz  konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W ramach propagowania ostrożnego obchodzenia się z rybami,w ostatnim czasie  zostało zakupione  7 nowych mat karpiowych dla członków grupy.W planach na przyszły sezon warsztaty praktyczne z młodymi karpiarzami oraz wspólne zasiadki , a także jak starczy czasu zawody młodzieżowe.  

         Jesteśmy obecni na wszystkich czynach wędkarskich organizowanych na wodach kołowych. Zarówno w tym jak i ubiegłym sezonie członkowie SWK na wodach kołowych przepracowali około 2000 roboczogodzin, wykonując szereg prac związanych z porządkowaniem terenu , utrzymaniem czystości, remontami dróg dojazdowych , pomostów wędkarskich itp. Efekty tej pracy są wielkie , widoczne gołym okiem , wystarczy przyjechać i pospacerować wokół stawów żeby zobaczyć różnice w porównaniu z wieloma innymi łowiskami PZW.  Zawody karpiowe to także duży projekt realizowany przez naszych członków. W trakcie sezonu organizujemy kilka prestiżowych imprez dla karpiarzy , w tym także eliminacje do Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Karpiowym PCM 2015 . Sprawna organizacja i zdrowa rywalizacja to podstawowe cechy naszych cypriniad . Kto był, to wie, że w tym zakresie naszej działalności nie można się zawieść.  Sekcja w swoich projektach ma coraz większe wsparcie firm , sklepów , producentów związanych z wędkarstwem ,właścicieli łowisk karpiowych , portali, mediów, klubów karpiowych jak również innych ludzi wielkiego serca za co z tego miejsca bardzo dziękujemy. Bez was mielibyśmy znacznie trudniej sprawnie działać.

    W ostatnim czasie Sekcja nawiązała ścisłą współprace z karpiarzami z Górnego Śląska  starającymi się o status" „ZŁÓW I WYPUŚĆ" na zbiorniku Dzierzno Duże. Jesteśmy w stałym kontakcie z inicjatorami tego przedsięwzięcia, służymy radą i sporym  doświadczeniem w zakresie tworzenia takich łowisk, jak również klubów karpiowych działających w strukturach PZW. Podjęto także decyzje wysłania kilkuosobowej  delegacji  na akcje sprzątania Rzeczyc. Popieramy i wspieramy jak tylko potrafimy tę inicjatywę , bo jakże pięknie by było mieć w Polsce kilkusethektarowy zbiornik PZW typu  C&R.   W związku z tak dużą aktywnością w życiu PZW ,SWK Opole staje się bardzo poważnym partnerem zarówno w relacjach z Zarządem Koła , jak i Zarządem Okręgu. Działamy na zasadzie dużo dać dla PZW  i dużo wymagać od PZW , ale nie przez prowadzenie sporów i wojen , tylko poprzez dialog , konsultacje i merytoryczną dyskusję. Pomimo tego że z nazwy jest to sekcja karpiowa , w jej szeregach jest także miejsce dla innych grup wędkarzy wyznających zasadę C&R. W naszych kołowych wodach nie zabraknie okazowych drapieżników , dużych linów , leszczy, płoci i innych ryb. Akweny typu złów i wypuść to gwarancja satysfakcjonujących połowów dla pasjonatów wędkarstwa sportowego. Działając razem możemy w krótkim czasie wszyscy czerpać korzyści wynikające z gospodarowania takimi zbiornikami. W SWK jest też miejsce dla karpiarzy zrzeszonych w nieformalnych okolicznych  klubach karpiowych, nikt tu nie zmusza nikogo do reprezentowania barw i logo sekcji, każdy sam decyduje w takich kwestiach o sobie. W naszych szeregach mamy testerów firm , producentów sprzętu i właścicieli sklepów karpiowych. Oczywistą sprawą jest, że w sekcji tworzą się małe i większe grupy kolegów, przyjaciół , czy też drużyny sportowe. Nie ma takiej możliwości żeby kilkudziesięciu dorosłych facetów i pań o różnych charakterach  tworzyło jedną, wielką , kochającą się rodzinę i razem jeździło na zasiadki. Najważniejszy jest szacunek dla każdego z osobna ,oraz wspólne dążenie  i realizacja planów dla dobra i poprawy zasobności zbiorników PZW w okazowe ryby.

      Kiedyś jeden ze znanych ludzi w karpiowym  światku powiedział ,że aby złowić karpia , dużego karpia, to musi on być w wodzie na której łowimy. Członkowie SWK za kilka lat chcą łowić wielkie karpie w swojej najbliższej okolicy.  Jest to priorytetowy  cel, dla którego ta grupa powstała i funkcjonuje. Ta praca to inwestycja ,która ma się zwracać jutro, pojutrze, za 10 lat.   Nikt z nas nie chce żeby ten tekst został odebrany jako przechwałki, nie robimy tego wszystkiego dla splendoru i chwały. Jest to jedynie swego rodzaju zaproszenie i drogowskaz dla wszystkich tych , którzy chcą podążać podobną drogą , lecz nie wiedzą jak.    Jeszcze raz zapraszamy wszystkich tych , którzy widzą dla siebie miejsce w naszych szeregach. Wystarczy od nowego sezonu przenieść swoja kartotekę do Koła PZW przy Elektrowni Opolei wypełnić deklarację członkowską. Deklaracje dostępne są w Salonie Wędkarskim Karpik w Opolu  oraz w sklepie wędkarskim Jarosław Danieliszyn na ul. Niemodlińskiej w Opolu.Wszelkich dodatkowych informacji można uzyskać na profilu facebook - SWK -  Opole https://www.facebook.com/pages/SWK-Opole-Sekcja-Wędkarstwa-Karpiowego/773777262676199?fref=ts oraz telefonicznie :

Tomasz Kocoń -692258589

Marcin Witkowski -796811252

 

                 SWK -Opole     

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (7)

 • Trzmielewski Janusz Data dodania: 4 lata temu Oceń: 8 + / -

  szunaj42

  Nie trzeba być członkiem naszego Koła , ani sekcji , nasze stawy są dla wszystkich wędkarzy Okręgu, jeśli tylko ktoś chce nas wesprzeć przy pracach na stawach to zapraszamy , jesteśmy w każda sobotę o godz. 8:00 , zarówno na Śródlesiu 2 jak i Malinie 2. Jutro tez pracujemy na stawach.

 • beret1100 Data dodania: 4 lata temu Oceń: 8 + / -

  beret1100

  Niestety SWK jest Sekcją przy Kole! Tak więc w jej szeregi mogą wstępować tylko członkowie koła Elektrowni. Zapraszamy wszystkich którzy nie chcą siedzieć nad wodami i narzekać że wszystko jest be a do tego nie ma ryb.Sekcja to nie tylko jakaś tam gromadka. Jesteśmy grupą ludzi pozytywnie zakręconych ,dbamy o wody pilnujemy ich,robimy różne akcje charytatywne i nie tylko ale też jeździmy razem na różne zawody wędkarskie ,na targi i na piwku też się spotykamy ;) Pozdrawiam i zapraszam.

 • wydra.pl Data dodania: 4 lata temu Oceń: 8 + / -

  sardynka

  Oj tam oj tam...
  „Jedynka” trzyma się dobrze i nie pęka,pan „wydra” nie ma zamiaru jej opuścić.
  SWK jest Klubem a nie Kołem,a to jest różnica.
  Każdemu wolno kochać i robić co tylko zapragnie,a nawet przechodzić do innych Kół.
  Ponadto,pan „wydra” chciał pokazać, jak w sposób przyjazny należało by pisać komentarze,a nie szukać dziury w całym,bez przerwy narzekać i nic nie robić.

  Zafascynowali mnie koledzy z Koła Elektrowni Opole głównie tym,że potrafią oddać krew dla innych,że zajęli się chorym dzieckiem i starają się choć w części finansować leczenie.
  Zafascynowali mnie również i tym,że robią na Malinie II bardzo ładne stanowiska wędkarskie...proszę kiedyś zobaczyć.
  Ponieważ od wielu lat lubię posiedzieć z wędką na Malinie II,postanowiłem zrobić własnoręcznie i z własnych środków jedno stanowisko wędkarskie-oczywiście w uzgodnieniu z władzami Klubu Karpiowego.
  Zrobię to dla lepszego samopoczucia na łowisku...i nie będę patrzeć jak inni pracują...a ja tylko łowię.

  Z takimi ludźmi warto trzymać i wspierać ich działania.
  Tacy ludzie pozostawią po sobie nie tylko dobre wspomnienia.
  Tacy ludzie i takie Koło przetrwa nawet najgorsze.

  Trzeba mieć znieczulicę,aby tych faktów nie dostrzec,przechodzić obojętnie i wyciągać dziwne,mało istotne wnioski.

  Zamiast pisać w „temacie na temat” to wielce szanowny pan „złowiłemrybę” pisze „byle tylko pisać” i węszy niby dobrze wyszkolony oficer Abwery :)
  Na plus można zaliczyć fakt,że wymusił na mnie kolejny komentarz-a to,jak wiadomo rozwija portal.
  Mimo wszystko pozdrawiam...
  ps
  Dziękuję „Mariolce” za to,że mnie powiadomił telefonicznie o wpisie pana ”złowiłemrybę”-dziękuję i pozdrawiam bardzo,bardzo serdecznie.
  Na drugi raz dzwoń nieco później a nie po północy!!! :)

 • zjemokonia Data dodania: 4 lata temu Oceń: 4 + / -

  Powodzenia dla SWK Opole
  Jest jeden minus
  Pan "wydra" rozbił "jedynke" a teraz wpisuje sie do elektrowni

 • leszcz Data dodania: 4 lata temu Oceń: 0 + / -

  Witaj kolego w naszym klubie.

 • wydra.pl Data dodania: 4 lata temu Oceń: -2 + / -

  Rozwiń
 • Wasilewski Bogdan Data dodania: 4 lata temu Oceń: 1 + / -

  wbwb1

  Powodzenia

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin