Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Spotkanie w sprawie uszkadzania ryb przez upusty denne Zbiornika Otmuchów

Aktualności | 2018-01-30 | Publikujący: Okręg PZW w Opolu

W dniu 29-01-2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące uszkadzania i zabijania ryb przez upusty denne zbiornika Otmuchów. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Kół PZW Paczków i Otmuchów przez Burmistrza Paczkowa. W spotkaniu uczestniczyli Antoni Konopka Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Artur Rolka Burmistrz Paczkowa, Jan Woźniak Burmistrz Otmuchowa, przedstawiciele Wód Polskich (dawne RZGW Wrocław), przedstawiciel Starostwa Powiatowego Nysa, przedstawiciele ZO PZW Opole, oraz członkowie Kół PZW Otmuchów i Paczków.

Spotkanie jako gospodarz otworzył Burmistrz Otmuchowa Burmistrz Paczkowa wskazał główne cele i problemy dla jakich zostało zorganizowane spotkanie:

1. uśmiercane ryby poprzez spuszczanie wody upustami dennymi zbiornika Otmuchów,

2. poziom wód zbiornika Otmuchów,

3. rozwiązanie tych dwóch problemów.  

Sytuację terenową przedstawił Dyrektor Biura PZW Opole zarówno zbiornika Otmuchów dotyczącą spuszczania wody upustami dennymi jak również stany piętrzeń wód odniósł się również do sytuacji na zbiorniku Nysa. Zaznaczył, że ryby żyjące w naszych wodach są dobrem wszystkich zarówno wędkarzy jak i mieszkańców  i ochroną ich powinni być zainteresowani wszyscy zgromadzeni. Jako propozycję rozwiązania przedstawił możliwość wykonania bariery elektrycznej. Przedstawiciel Toronu zaznaczył, że na zbiorniku Otmuchów śnięcia ryb nie były związane z pracami elektrowni wodnej. Przedstawiciel Wód Polskich przedstawił schemat możliwości spuszczania wody ze zbiornika Otmuchów, który niestety już od czasów wybudowania nie ma innej możliwości jak spuszczenia wody bądź przez turbiny elektrowni wodnej bądź upusty denne, turbiny elektrowni są w stanie przepuścić ok. 33 m 3 większa ilość musi być spuszczana upustami. Również wskazał, że jedynym rozwianiem jest montaż barier.Co do poziomu wody przedstawił iż wielkość piętrzeń jest dostosowana do zadania ochrony przeciwpowodziowej oraz do zarządzenia RDOŚ Opole Natura 2000.

W dalszej części spotkania była prowadzona dyskusja. Ustalono powołanie grupy roboczej złożonej z przedstawicieli zainteresowanych stron pierwsze zadanie grupy jest przygotowanie projektu bariery elektrycznej (wycena) oraz zorganizowanie pierwszego spotkania z Dyrektor RDOŚ Opole celem rozpoznania możliwości zmiany zarządzenia które dało by możliwość dalszej pracy nad zmianą pozwolenia wodnoprawnego w zakresie piętrzeń. Spotkanie grupy roboczej jest zaplanowane na 13 lutego 2018r.

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • niezadowolony Data dodania: 1 rok temu Oceń: 8 + / -

  " Przedstawiciel Wód Polskich przedstawił schemat możliwości spuszczania wody ze zbiornika Otmuchów, który niestety już od czasów wybudowania nie ma innej możliwości jak spuszczenia wody bądź przez turbiny elektrowni wodnej bądź upusty denne, turbiny elektrowni są w stanie przepuścić ok. 33 m 3 większa ilość musi być spuszczana upustami"
  NO JAK TAKICH MAMY FACHOWCÓW W RZGW TO POGRATULOWAĆ. PAN ZAPOMNIAL O KANALE ULGI KTORY PRZY ODPOWIEDNIM SPIĘTRZENIU WODY ZACZNIE DZIAŁAĆ...

 • Wołowiec Janusz Data dodania: 1 rok temu Oceń: 8 + / -

  szunaj66

  ......z powyższymi wnioskami szanowne gremium powinno przyjść na spotkanie jako materiał przygotowawczy i wyciągać wnioski oraz planować prace.....czas niestety nie stoi w miejscu a mówienie o ogólnie wiadomych rzeczach jako wnioskach ze spotkania to .......strata czasu.

 • eryk1950 Data dodania: 1 rok temu Oceń: 8 + / -

  Panowie, konkrety i terminy, bo opowiadanie sobie, że ryby to własność ogólna i trzeba by coś zrobić przyniesie w przyszłości tylko kolejne straty i kolejne spotkanie itd,itd

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin