Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Zrób to sam, czyli "Poradnik wędkarza-majsterkowicza"

Aktualności | 2013-12-19 | Publikujący: Okręg PZW w Opolu

Rozmawiamy z Bogdanem Pietrzakiem, wędkarzem „od urodzenia", autorem „Poradnika wędkarza-majsterkowicza".
Zacznijmy od najprostszego pytania, gdzie i kiedy pojawił się pomysł napisania książki?


Wspólnie z Dominikiem założyliśmy stronę: tajniki wędkarstwa
Na tej stronie staramy się przybliżyć wszystkim wędkarstwo, oraz pomagać młodszym stażem kolegom po kiju. Strona istnieje prawie już dwa lata i wędkarze czytając moje artykuły zasugerowali mi, żeby wszystko zebrać „do kupy" i wydać to jako książkę-poradnik.


A skąd pomysł na taką właśnie tematykę? Przedstawienie nie sprzętu i technik połowu, ale skupienie się głównie na majsterkowym podejściu do tego wspaniałego hobby, jakim jest wędkarstwo?

Moim idolem w majsterkowaniu był i jest nadal Adam Słodowy (w tym roku skończył 90 lat). Nie opuściłem chyba żadnego jego programu w telewizji i bardzo wiele jego modeli wykonałem osobiście. Może było mi łatwiej przy wykonywaniu tych prac, bo z zawodu jestem tokarz-ślusarz remontowy.
oznakowany_kolowrotek.jpgKiedyś sprzęt wędkarski był bardziej zawodny, a w sklepach mniej dostępny i o wiele częściej ulegał awarii. Szybko poznałem budowę i zasadę działania kołowrotków i postanowiłem  zająć się ich naprawą, i nawet pomagać znajomym i kolegom. W latach 1992 - 1997 na pół etatu otworzyłem w Jastrzębiu-Zdroju komis i warsztat naprawy sprzętu wędkarskiego. Ówczesny rząd nie dał mi realizować mojej pasji i tak podniósł podatki, że z wielkim bólem i żalem musiałem zamknąć rozwijający się warsztat.
Obecnie pomagam przy naprawach przez Internet (adres strony j.w.) i GG 334 393 19.
Mam z tego wielką satysfakcję, bo bardzo często mi się udaje.


Poradnik obfituje w wiele poglądowych zdjęć. Przygotowanie tak obszernego materiału zajęło chyba sporo czasu. Jak długo trwało przygotowanie całości do druku?

Na początku robiłem zdjęcia komórką i wstawiałem na forum, niektóre z nich były zbyt słabej jakości, więc do książki musiałem większą część zdjęć powtórzyć aparatem. Razem z tymi powtórkami trwało to około półtora roku.


To teraz opowiedz w skrócie, co czytelnik a także użytkownik, bo to przecież poradnik, może znaleźć w tej publikacji?


splawik_z_balsy.jpgW moim poradniku starałem się przybliżyć najczęściej występujące usterki i awarie w kołowrotkach i wędkach. Opisałem też parę sztuczek wędkarskich oraz dodatkowy sprzęt wędkarski własnego pomysłu i własnej roboty.

„Wędkarskie sztuczki", ciekawie to brzmi, może coś bliżej na ten temat, nie zdradzając oczywiście treści książki.

sprezynka_z_agrafki.jpgDo sztuczek wędkarskich zaliczyłbym: „Połów na grzybka", „Gotowanie kukurydzy i nęcenie koszem", „Rogal jako przynęta", „Ziemniak jak przynęta". W każdym z tych tematów jest opis i wiele zdjęć w stylu - krok po kroku jak przygotować się do danej metody połowu.
Piszą już do mnie wędkarze, że np. „na twojego rogala złowiłem trzy karpie".
Bardzo cieszą takie opinie.

A teraz kilka słów na swój temat. Na początku przedstawiłem Cię jako wędkarza od urodzenia. Jak faktycznie było z tą wędkarską pasją? Kiedy zacząłeś wędkować? Jakie są Twoje wędkarskie sukcesy?

Do PZW wstąpiłem w Kętrzynie w roku 1968. W 1971 roku wyjechaliśmy na Śląsk za mieszkaniem.
Do moich wędkarskich sukcesów zaliczyłbym pracę społeczną na rzecz koła PZW, którą rozpocząłem na początku lat 80 w Jastrzębiu-Zdroju. Zaczynałem od członka komisji rewizyjnej, aż do wiceprezesa koła. Startowałem też we wszystkich zawodach koła na których zdobyłem bardzo dużo dyplomów i pucharów. Przez 22 lata byłem strażnikiem SSR, a dwa ostatnie lata komendantem SSR w kole i równocześnie Przewodniczącym Sądu. Mówię dwa ostatnie lata, dlatego, że w roku 1999 ze względu na ciężką chorobę musiałem zrezygnować ze wszystkich funkcji i społecznej pracy na rzecz PZW. Dodam, że w międzyczasie otrzymałem srebrną i złotą odznakę PZW.
6.jpgPo ustąpieniu choroby, aby rozwijać swoją pasję majsterkowicza (i mieć swój kącik) przeprowadziliśmy się z żoną na wieś.
Obecnie znowu zaczynam prace społeczne w Kole „Troja" w Kietrzu. Zarząd Koła wybrał mnie na opiekuna młodzieży, a Walne Zgromadzenie Członków Koła zatwierdziło moją kandydaturę powołując mnie jednocześnie w skład Zarządu Koła.
Jeśli chodzi o moje sukcesy wędkarskie, to wśród największych ryb jakie złowiłem znalazł się karp 5,20 kg, szczupak 5 kg i karaś 41 cm - 1,60 kg.

Rozwiążemy jeszcze małą zagadkę. Kim jest ten tajemniczy Dominik, o którym wspomniałeś na początku naszej rozmowy?

Dominik jest założycielem strony http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/e107_plugins/forum/forum.php a ja zalogowałem się na jego stronę (chyba w tym samym dniu, kiedy ją opublikował). Po kilku wspólnych rozmowach mailowych doszliśmy do wniosku, że bardzo się uzupełniamy i postanowiliśmy tę stronę prowadzić wspólnie. Myślę, że nam się to udało i „Na naszym Forum" mamy coraz więcej „forumowiczów" zadających pytania, na które z przyjemnością odpowiadamy.
Razem z Dominikiem mamy z tego BARDZO wielką satysfakcję.

I na koniec, gdzie, za ile i w jaki sposób można kupić „Poradnik wędkarzamajsterkowicza"?

W dzisiejszych czasach wszystko jest demokratyczne i sprywatyzowane, więc aby wydać swoją książkę-poradnik musiałem szukać najtańszego wydawcę. Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach znalazłem wydawnictwo "Sowa" z Warszawy i tam u nich można zamówić w cenie 30 zł moją książkę - poradnik. Dodam, że pod pierwszym adresem za wysyłkę nie pobierają opłat.

http://wyczerpane.pl/1915,poradnik-w-dkarza-majsterkowicza.html

http://www.naukowa.pl/Poradnik-wedkarza-majsterkowicza,685170ks/Pozostale/Hobby,158kt

Sowa Sp. z o.o. ul. Hrubieszowska 6a 01-209 Warszawa, tel: + 48 22 431 81 32 kom: +48 600 992 113 fax:+ 48 22 431 81 50 www.sowadruk.pl

Myślę, że tego typu poradnik może być przydatny każdemu wędkarzowi, może też być wspaniałym wędkarskim prezentem. Dziękując za rozmowę życzę Ci dalszych sukcesów na rynku wydawniczym, w działalności jaką prowadzicie na stronach internetowych, a także w codziennych zmaganiach z rybą nad wodą.

Autora „Poradnika wędkarza-majsterkowicza" przepytał Ryszard Kloch

1.jpg
Notka od autora
„Jestem autorem tej książki i kieruję ją do wędkarzy, którzy chcą coś zrobić sobie samemu, ale nie wiedzą jak się za to zabrać i od czego zacząć.
Więcej o książce można poczytać i zadawać pytania na stronie (której jestem współzałożycielem i administratorem - mój login Bogdan)  www. Tajniki wędkarstwa.pl. 
w temacie:
http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?676

Na moją prośbę cena książki została obniżona!"

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (5)

 • Pietrzak Bogdan Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  bogdanemeryt

  Otrzymałem wiadomość od wydawcy:
  Mamy 1 zamówienie na Pana książkę, które nie zostało wysłane, ponieważ klient nie zapłacił. Wybrał opcję listu poleconego, a wtedy konieczna jest wcześniejsza płatność, został już o tym poinformowany.

 • Pietrzak Bogdan Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  bogdanemeryt

  Książka jest na zamówienie. Okres oczekiwania wynosi około 2 tygodni, ale wysłałem do wydawcy zapytanie dlaczego to trwa tak długo.
  Pozdrawiam Bogdan

 • Kolendowski Andrzej Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  Pod koniec roku wysłałem zamówienie na książke i do tej pory brak odpowiedzi.

 • blue_hornet Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  blue_hornet

  Boguś i tak trzymaj .

 • skpro Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  Za wysyłkę pod jednym i drugim adresem trzeba zapłacić.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin