Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Historia koła

W roku 1897 w Oświęcimiu powstało Towarzystwo Sportowe "Soła" składające się z kilku sekcji różnych dyscyplin. W jego ramach powołano do życia sekcję wędkarską pod nazwą Towarzystwo Sportowo-Wędkarskie "Soła", które w tych strukturach działało do wybuchu II wojny światowej. Niezwłocznie po zakończeniu wojny członkowie Towarzystwa reaktywowali jego działalność. Po powstaniu w roku 1950 ogólnopolskich struktur PZW Towarzystwo przekształciło się w Koło Miejskie PZW podległe okręgowi krakowskiemu. W obecnej strukturze Związku koło należy do okręgu Bielsko-Biała.

Przed i powojenny okres działalności Towarzystwa Wędkarskiego został udokumentowany przez ówczesnych działaczy. Na podstawie zebranych dokumentów i materiałów Zarząd Główny PZW uznał ciągłość istnienia i działalności koła miejskiego przyjmując za datę jego powstania datę powołania Towarzystwa. Ciągłość tę ZG PZW uznał i potwierdził formalnie podczas uroczyście obchodzonego 100-lecia koła, kiedy to ujrzał światło dzienne ufundowany przez członków koła jego Sztandar. Na swoje 120-lecie koło doczekało się nowej siedziby - Domu Wędkarza, wzniesionego rękami członków a na 125-lecie własnej strony, którą właśnie odwiedzasz.

Początkowo koło gospodarowało na zbiorniku Kruki, który jest zbiornikiem wody technologicznej (zasilanym z Soły) dla Zakładów Chemicznych Oświęcim. Opiekowało się również Sołą i Starym Wiśliskiem (starorzecza Wisły) w obrębie miasta. W roku 1960 grupa kolegów związana zawodowo z ZChO odeszła z koła tworząc samodzielne koło "Chemik" i przejęła zbiornik Kruki do swojego użytku.

W tej sytuacji koło poczyniło starania o dzierżawę wód w miejscowości Rajsko pod Oświęcimiem (5km od miasta), które wówczas były eksploatowanym żwirowiskiem. Obecnie koło dzierżawi tam dwa łowiska powstałe po eksploatacji żwiru: jezioro Długie i Teatrzyk. Ich łączna powierzchnia to około 20ha. Koło włożyło tam ogromną ilość pracy i środków aby doprowadzić te łowiska do stanu zapewniającego członkom wygodny i bezpieczny dojazd i dostęp do wody a wypoczynek nad nią przyjemny. Zrekultywowano i zagospodarowano brzegi. Przystosowano je również do potrzeb przeprowadzania zawodów wędkarskich co najmniej klasy okręgowej. Zorganizowano bazę kontenerową, która wykorzystywana jest jako zaplecze socjalno-gospodarcze podczas organizowanych tam imprez wędkarskich. Wody te są intensywnie, kilkakrotnie w ciągu roku zarybiane. Ponadto koło dzierżawi 2,5ha zbiornik Kamieniec w obrębie miasta.

Poza wodami koła nasi członkowie mają w najbliższej okolicy do dyspozycji rzekę Sołę (płynie przez miasto), starorzecza Wisły, zbiornik pożwirowy w Dworach oraz kanał w Przeciszowie koło Oświęcimia. Poza miejscowymi łowiskami na wędkowanie wybieramy się najczęściej nad rzekę Skawę oraz zbiorniki Tresna, Międzybrodzie oraz Dziećkowice (Gamrot).

W kole prowadzi się intensywną działalność sportową. Kadra koła należy do czołowych w okręgu. Nasi kadrowicze wielokrotnie byli Mistrzami Okręgu w dyscyplinie spławikowej seniorów i kobiet, byli również członkami kadry Polski. Staramy się organizować dużą liczbę zawodów dla członków koła. Co roku odbywa się również na naszych wodach kilka zawodów rangi okręgowej.

Naszym priorytetowym zadaniem jest praca z młodzieżą. Prowadzimy sekcję młodzieżową, w ramach której młodzi wędkarze w trakcie treningów pod okiem doświadczonych zawodników i opiekunów zdobywają wiedzę i doświadczenie wędkarskie. Oni również zdobyli znaczącą pozycję w młodzieżowej kadrze okręgu oraz zdobywali tam tytuły mistrzowskie oraz startowali na Mistrzostwach Polski.

Wychodzimy również naprzeciw dzieciom i młodzieży niezrzeszonej, dla których od przeszło już 10 lat przy współpracy i finansowej pomocy Urzędu Miasta organizujemy cykl trzech zawodów spławikowych. W kole można zdać egzamin na kartę wędkarską, który dla młodzieży do lat 16 jest bezpłatny.

Mamy świadomość, że należymy do koła o niezmiernie bogatej tradycji i unikatowej w PZW historii. Że korzystamy z dorobku bardzo już wielu pokoleń naszych poprzedników, którzy w budowę naszego koła włożyli na przestrzeni ponad stu lat wiele trudu organizacyjnego ale przede wszystkim serca i zapału. Wiemy, że nie wolno nam tego zepsuć, zmarnować czy zaprzepaścić. Staramy się prowadzić je w taki sposób, żeby nasi następcy mogli być równie jak my dumni, że należą do tego właśnie koła.