Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Wyniki zawodów

Puchar Pamięci Zasłużonych Członków Koła - Jubileusz 140-lecia koła - Członkowie Koła - Rajsko 11.08.19

Relacja z tych zawodów będzie trochę nietypowa. Zapraszam do przeczytania i chwili refleksji.

Człowiek łowił ryby od zarania dziejów. Najpierw z powodów praktycznych, żeby zaspokoić głód. Z czasem jednak zaczął odnajdywać w tym przyjemność i pasję. Tak narodziło się wędkarstwo w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

Początkowo każdy robił to samodzielnie i sam. W pewnym momencie ludzie zaczęli się jednoczyć we wspólnoty wędkarskie. Nie inaczej było również na Ziemi Oświęcimskiej.
W roku 1879 zaczęto powoływać do życia pierwsze towarzystwa wędkarskie jako formy wędakarstwa zorganizowanego. W tym właśnie roku (pamiętajmy - 1879!) jako jedną z najwcześniejszych takich wspólnot na ziemiach polskich powołano Towarzystwo Wędkarskie Pstrąg w Oświęcimiu. Odtąd zaczęła się historia naszego Koła.

Działalność naszej wędkarskiej wspólnoty trwa nieprzerwanie od roku 1879, z małą przerwą na ponury czas II wojny światowej, po dzień dzisiejszy.
Początkowo, aż do wojny, samodzielnie działające Towarzystwo miało umowy na licencje wędkarskie z prywatnymi dzierżawcami obwodów rybackich Soły w rejonie Oświęcimia.

W roku 1950 powołano do życia Polski Związek Wędkarski i z urzędu włączono do niego wszystkie towarzystwa i stowarzyszenia wędkarskie jako jednostki terenowe PZW. Tak było również z Towarzystwem oświęcimskim. Staliśmy się jednym z wielu kół PZW. Tak jest do dzisiaj.

Jesteśmy jednym z około 2500 kół. Ale wyróżnia nas spośród nich coś szczególnego. Początek wszystkich to rok 1950, lata późniejsze lub całkiem niedawne. Tylko kilku kołom w kraju (chyba 4 - przepraszam za brak precyzji) Zarząd Główny PZW na podstawie dokumentów swoją Uchwałą uznał czas powołania i ciągłość działania od roku 1879. Tylko tym kilku z 2500. To wielkie wyróżnienie.

Historia koła mogła się tak toczyć wyłącznie dzięki ludziom działającym w mieście na rzecz wędkarstwa i wspólnoty zgromadzonej wokół niego. To założyciele i działacze jednoczący wędkarzy wokół wspólnej pasji, pracujący na rzecz Towarzystwa i jego członków. Borykający się z bardzo podbnymi jak dzisiaj (na podstawie starych, przedwojennych dokumentów koła) problemami z dostępem do wody, kłusownikami, brakiem funduszy itd. Potrafili je przezwyciężać. Ale to również szeregowi członkowie Towarzystwa. Bez nich sami działacze nie są w stanie zrobić wielu rzeczy, to czynni i aktywni członkowie są wsparciem dla działaczy. To dzięki wspólnemu działaniu jednych i drugich na przestrzeni tylu lat, tylu pokoleń jesteśmy dzisiaj w tym miejscu.

Dzisiaj to już kilka pokoleń ludzi bezimiennych. Zatarły się w niepamięci ich nazwiska, konkretne dokonania. Pozostał jednak ich zbiorowy dorobek. Najważniejszy - utrzymanie wspólnoty wędkarskiej przez tak długi czas. Szanuijmy to, bo to ogromny wyczyn i dokonanie. Dlatego też kiedyś nasi mądrzy Koledzy wymyślili zawody z takim patronatem. Aby uczczić pamięć i dorobek wszystkich poprzedników dzisiejszych członków koła.
Jak najbardziej naturalnym wyborem do uczczenia jubileuszu koła stały się właśnie te zawody - o Puchar Pamięci Zasłużonych Członków Koła. Tegoroczne miały właśnie taką jubileuszową oprawę.

Startowała w nich większa niż zazwyczaj liczba zawodników, często nie biorących udziału w zawodach - co cieszy. Przebiegły w dobrej pogodzie i atmosferze. Ryby były aktywne, więc wyniki były satysfakcjonujące. Zapewniły uczestnikom dużo większą ilość nagród.

Zawody te tradycyjnie wsparli nasi sponsorzy. Sklepy wędkarskie Ara Krzysztofa Gwiazdonia i Bormag Grzegorza Borowskiego. Nie zabrakło również niezawodnego wsparcia ze strony urzędów samorządowych jak Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy oraz Urzędu Miasta Oświęcim, a Prezydent Miasta objął je swoim patronatem. Wszystkim donatorom bardzo dziękujemy.

Wyniki pierwszej dziesiątki:
1. Jurczak Paweł - 15.580pkt
2. Frączek Sławomir - 14.250pkt
3. Kaleta Tadeusz - 4.670pkt

4. Borowski Grzegorz - 8.490pkt
5. Kordek Piotr - 6.390pkt
6. Sekunda Marek - 2.610pkt
7. Kolber Michał - 7.500pkt
8. Jedliński Maciej - 5.260pkt
9. Wójcik Marek - 1.660pkt
10. Kajfasz Bartłomiej - 6.720pkt

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

 • tsas189 Data dodania: 1 rok temu Oceń: 0 + / -

  Nikt tego nie czyta, czy nikt nie potrafi logicznie odpowiedzieć?

 • tsas189 Data dodania: 1 rok temu Oceń: 0 + / -

  PO pierwsze gratuluję zacnego jubileuszu.
  Po drugie prosiłbym znawców tematu o wyjaśnienie pewnej nieścisłości,
  historia waszego Koła zaczęła się w roku 1897, obecnie mamy rok 2019.
  Jak by nie liczył to nie wychodzi 140 tylko 122.
  Gdyby to był rok 1879?