Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Informacja w sprawie Łowiska w Przysieczy

Aktualności | 2020-12-22 | Publikujący: Koło PZW Prószków

 

Szanowni  Koledzy Wędkarze

 

Zamieszczamy ten artykuł w ramach wyjaśnienia zaistniałej sytuacji statusu Łowiska w Przysieczy.

 

Zarząd Okręgu PZW Opole w składzie:

Wiesław Miś- Prezes ZO PZW Opole

Kazimierz Kuprian- Wiceprezes ZO PZW Opole

Henryk Mach- Wiceprezes ZO PZW Opole

Robert Walczak- Sekretarz ZO PZW Opole

Krzysztof Suchecki- Skarbnik ZO PZW Opole

przegłosował uchwałę o  likwidacji  statusu łowiska „złów i wypuść” na zbiorniku w Przysieczy. 

 

Całość działań została przeprowadzona w tajemnicy przed  Zarządem Koła Prószków będącego gospodarzem łowiska. O działaniach Zarządu Okręgu zmierzających do zmiany statusu łowiska Zarząd Koła dowiedział się w listopadzie po publikacji artykułu na stronie internetowej opolskiego okręgu:

 

http://www.pzw.org.pl/opole/wiadomosci/212944/60/stanowisko_prezydium_zo_pzw_opole_w_sprawie_zezwolen_na_rok_2021

 

Zarząd Koła niezwłocznie podjął działanie mające na celu wyjaśnienie przyczyny i sposobu likwidacji łowiska „złów i wypuść”. W tym celu wysłano wiadomości z prośbą o wyjaśnienia do wszystkich Członków ZO PZW Opole oraz do Dyrektora Okręgu PZW Opole p. Jakuba Roszuk.

 

Nikt z adresatów nie odpowiedział na korespondencję. Nikt nie próbował nawet wyjaśnić  dlaczego Zarząd Okręgu podjął takie działania. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że działania te podejmują w związku z finansowaniem prac melioracyjnych na terenach przyległych do łowiska. Nikt nie odpowiedział jednak, jaki to ma związek ze statusem łowiska.

 

Nie mniej jednak Zarząd Koła wystosował kolejne pisma do Członków ZO PZW Opole oraz Dyrektora Okręgu Opole z propozycją pokrycia 40% kosztów prac melioracyjnych (na więcej Koło nie posiada możliwości finansowych).  Taki sposób finansowania prac melioracyjnych praktykowany był od lat, gdy łowisko było łowiskiem specjalnym. Później okazało się, że artykuł o likwidacji łowiska „złów i wypuść” został opublikowany przed głosowaniem ZO w tej sprawie! Jak się nie trudno domyśleć kilkanaście dni później w czasie zebrania Zarządu Okręgu wniosek ten oficjalnie zatwierdzono.

 

Do dnia dzisiejszego nikt nie poinformował Zarządu Koła Prószków o decyzji ZO PZW Opole w sprawie przekształcania łowiska w Przysieczy. Nie wiadomo na jakiej podstawie i dlaczego podważono decyzję całego Koła Prószków podjętą na Walnym Zebraniu.

 

Zarząd nie może odwołać się od decyzji Zarządu Okręgu, ponieważ nie otrzymał takiej decyzji.

 

Jedyną korespondencję jaką otrzymał Zarząd Koła to odpowiedź Prezesa Zarządu Okręgu informującą o podtrzymaniu wcześniejszej decyzji i likwidacji łowiska „złów i wypuść”. W piśmie poinformował również, że na najbliższym posiedzeniu Zarządu Okręgu w dniu 14.12.2020r. zostaną podjęte działania mające na celu ochronę ichtiofauny łowiska. Dziś już wiemy, że takie coś nie miało miejsca.

 

 Odpowiadając na kolejne pytania dlaczego Koło Prószków  ciągle nękane jest kosztami prac melioracyjnych? Z uzyskanych informacji można domniemać, że spowodowane jest to działaniem Zarządu PZW w Opolu. Zatwierdzili oni bez uwag przed kilkoma laty operat wodny zbiornika, który zobowiązuje do prowadzenia prac melioracyjnych na  rowach o łącznej długości ponad 3500 metrów!!! Są to w dużej mierze tereny podmokłe i intensywnie zarośnięte gdzie prace melioracyjne wymagają dużych nakładów finansowych.  Dla porównania sąsiednie (prywatne) zbiorniki utrzymują tych rowów około 100m.  Okręg wtedy nawet nie poinformował Koła Prószków o zatwierdzeniu operatu, ani o jego treści. Jedynie co zrobił to zrzucił później obowiązek finansowania  prac melioracyjnych na Koło Prószków, czyli około 130 wędkarzy. Warto również nadmienić, że od ponad dwudziestu lat Okręg nie przekazał nawet złotówki na zagospodarowanie wody czy zarybianie zbiornika, choć wędkarze cały czas takie opłaty wnosili do Okręgu. Zarybianie i prace melioracyjne w całości finansowali wędkarze naszego łowiska z dodatkowych opłat.

 

Takie działania mogą wskazywać, że działalność Polskiego Związku Wędkarskiego nie ma na celu ochrony wód oraz ichtiofauny, a jednostka jaką jest koło wędkarskie służy jedynie gospodarowaniu łowiskami w „czynie społecznym” oraz pobieraniu opłat na potrzeby wynagrodzeń dla działaczy i pracowników wyższego szczebla PZW. Pokazują również, że PZW nie liczy się ze zdaniem i decyzjami ich Członków podjętymi na Walnym Zgromadzeniu. Mało tego nawet nie raczą odpowiedzieć na korespondencję Zarządu Koła lub choćby odebrać telefonu i merytorycznie porozmawiać.

 

Taka  nas spotkała „wdzięczność” ze strony Okręgu za kilkanaście lat współpracy z większością obecnych Członków Zarządu Koła.

 

W związku z powyższym Zarząd Koła nie widzi sensu dalszej współpracy z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego i z dniem 22-12-2020r. poddaje się do dymisji.

 

Wszystkim Członkom Koła PZW Prószków dziękujemy za okazane zaufanie  i wieloletnią współpracę. Pragniemy również podziękować za współpracę wszystkim instytucjom i przedsiębiorcom, którzy wspierali nas w pracach gospodarczych na łowisku.

 

Zarząd Koła PZW w Prószkowie

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • pompips Data dodania: 19 dni temu Oceń: 0 + / -

  Przykre jest to jak aktywny zarząd podaje się do dymisji. Jeszcze bardziej przykre jest to jak Zarząd Okręgu odniósł się do działaczy i członków koła. Tym sposobem rozwalił i zniszczył bez słowa wyjaśnienia pracę wielu innych osób. Jeszcze bardziej smuci mnie to że palce w tym maczały osoby z koła bez wody takiego wędkarskiego pasożyta. Ale wędkarskie pasożytnictwo jest dość popularne w okręgu bo takich kół jest 16. Niestety dymisja zarządu koła niczego nie zmieni bo ludzie i tak składki zapłacą a kasa będzie się zgadzać.l

 • Wasilewski Bogdan Data dodania: 20 dni temu Oceń: 0 + / -

  wbwb1

  To smutne że delegaci reprezentujący nas wędkarzy w ZO mają nas w dupie po tym jak zostają wybrani w kołach na delegatów niczym święte krowy nie do ruszenia przez całą kadencje .Czas na zmianę wnioskujcie w kołach aby koło mogło odwołać w trakcie kadencji swego delegata z funkcji i władz okręgu a zastępował go nowo powołany.

 • Malec Marcin Data dodania: 20 dni temu Oceń: 1 + / -

  maximuss1977

  Smutne, ale i prawdziwe. Okręg chyba zapomniał dla kogo on jest, kto go utrzymuje i czemu ma służyć. Koledzy i koleżanki - trzeba wybrać mądrze na kolejnym sprawozdawczo wyborczym. To nasi delegaci z kół tworzą później takie zarządy Okręgów. Mądrze wybierajmy.