Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Zaśmiecone brzegi – czy musi tak być?

Aktualności | 2009-03-30 | Publikujący: Koło PZW nr 44 Pszczyna

Efekt sprzątania brzegu Pszczynki w Brzeźcach

Wędkowanie to obcowanie z naturą, ma sprawiać nam wędkarzom przyjemność. Ale czy na pewno? Coraz częściej jest tak, że łowimy - nazwijmy to po imieniu – na śmietniku. Skąd te śmieci? Na pewno nie zostawili ich spacerowicze. Drodzy wędkarze, proszę przypomnieć sobie zapis pkt.3, par.2 ppkt. 6 RAPR, który brzmi: „Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie promieniu 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu” i zastanowić się nad tym czy łamiąc ten punkt regulaminu, nie podcinacie gałęzi, na której siedzicie. Zostawiając na stanowisku opakowania po zanętach, przynętach, akcesoriach itp., puszki, butelki szklane i plastikowe, powodujecie, że prędzej czy później i tak znajdą się w wodzie przy niewielkiej pomocy wiatru czy fali. Niektóre z nich powędrują na dno, niektóre niesione prądem, zatrzymają się na powalonych drzewach czy brzegach tworząc wodne śmietniki. Zapytajcie więc siebie czemu ryba nie bierze. Odpowiedź jest prosta - bo jej tam nie ma, nie będzie przecież szukać pożywienia na śmietniku.

Apeluję w tym miejscu do wszystkich spędzających wolny czas z wędką, sprzątajmy po sobie. Proponuję, aby każdy z nas do swojej torby z akcesoriami, jako narzędzie niezbędne, włożył worek na śmieci. A do PSR i SSR chciałbym zwrócić się z prośbą o skuteczniejsze egzekwowanie w/w zapisu RAPR. Niech czystość łowisk świadczy o kulturze naszego środowiska.

 

Powyższy apel postanowiłem skierować do Was w związku z sytuacją jaką zastaliśmy w dniu  zawodów zorganizowanych 29.03.2009 przez Koło nr 44 w Pszczynie na rzece Pszczynce w miejscowości Brzeźce. Przy tej okazji zorganizowaliśmy sprzątanie łowiska. Efekt był przerażający – 13 worków wypełnionych śmieciami rozrzuconymi na długości ok. 400m linii brzegowej łowiska. Dodam, iż ostatnio ten teren sprzątaliśmy w styczniu.

 

Zarząd Koła 44 apeluje do organizatorów zawodów przeprowadzonych na w/w łowisku o dopilnowanie aby uczestnicy zawodów uprzątnęli swoje stanowiska.

 

mbigos

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • Damian Data dodania: 11 lat temu Oceń: 1 + / -

    Niestety zaśmiecone brzegi to dziś norma, sam już nie raz sprzątałem stanowisko, żeby nie siedzieć w śmieciach. Dziwi mnie podejście wędkarzy bo gdy człowiek sprząta patrzą się jak na debila :/, co w tym takiego dziwnego, że ktoś nie chce czuć się jak w śmietniku? Owszem spotkałem się z koszami na śmieci na łowiskach, ale co z tego że są jak nikt ich nie opróżnia, albo są ludzie, którzy rzucają śmieci obok, nie wiem czy to ze złośliwości czy po prostu z głupoty ale niestety taka jest prawda.

  • Butkiewicz Paweł Data dodania: 11 lat temu Oceń: 2 + / -

    esox

    Takie apele i przypomnienia powinny się ukazywać przez cały czas.Tego nigdy za wiele.Nie szanujemy przyrody-i to jest fakt.Sam widzę co się dzieje w lasach i nad wodą,kupa syfu przyniesiona z domu lub zostawiona przez wędkarzy lub spacerowiczów.Zabranie ze sobą odpadków nie powinno nam sprawiać żadnego problemu.Jak nie zrozumiemy jakie konsekwencje nas czekają,to czeka nas klęska ekologiczna.Opamiętajmy się!!!