Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Nasze wiadomości

Wycieczka - Tarło świnki

Wycieczka nad rzekę Osława  tarło świnki

 

 

W dniu 6 kwietnia br. Zarząd Koła PZW Jasło 1 zorganizował wycieczkę szkoleniowo – edukacyjną dla młodzieży i dzieci zrzeszonych w młodzieżowych szkółkach wędkarskich powołanych przy szkołach podstawowych w Szebniach, Warzycach, Jareniówce, Trzcinicy i Niegłowicach nad funkcjonowaniem, których patronat i opiekę sprawuje Koło PZW Jasło 1.

W drodze nad rzekę Osławę w Zagórzu Kol. Bogusław Czeluśniak – wiceprezes koła zapoznał uczestników z powstawaniem ruchu wędkarskiego na terenie Polski ze szczególnym położeniem nacisku na tworzenie się wędkarstwa na terenie Polski południowo – wschodniej. Przedstawił rys historyczny powstawania wędkarstwa na naszych ziemiach od 1879 roku do chwili obecnej,  powstania Okręgu PZW w Krośnie, tworzenia kół na terenie powiatu jasielskiego oraz Porozumienia Kół PZW Jasło – Biecz- Gorlice. Poinformował dzieci kiedy powstało Małopolskie Towarzystwo Rybackie – 1896 r., Powiatowe Towarzystwo Rybackie w Jaśle – 1909 r. Wspomniał o powstaniu Oddziału Krajowego Towarzystwa Rybackiego w Jaśle dla rzeki Wisłok – listopad 1979 r., którego oddział liczył 35 członków. Wspomniał o pierwszym czasopiśmie wędkarskim – „Okólnik Rybacki”.

Kol. Andrzej Dziuba natomiast zapoznał uczestników wycieczki z gatunkami ryb żyjącychw naszych rzekach z podziałem na ryby rodzime i obce, które doskonale przystosowały się do życia i bytowania w naszych wodach. Szczególną uwagę skupił na rybach:  świnka, głowacica, lipień, ponieważ wycieczka miała na celu pokazanie tarła tych gatunków ryb na rzece Osława i San. Poinformował dzieci, że świnka jest przedstawicielem europejskiej ichtiofauny. Centrum areału występowania świnki obejmuje południowe dopływy Morza Północnego i Bałtyckiego. W Polsce świnka jest jednym z najpospolitszych gatunków w rzekach dorzecza Odry i Wisły, a obecnie częściej występuje tylko w południowych dopływach Wisły. Na naszym terenie najliczniej występuje w rzece San, Osława, Wisłok i Wisłoka. Zasiedla rzeki górskie i podgórskie, a w rzekach nizinnych wybiera fragmenty o szybszym przepływie wody. Prowadzi stadny tryb życia. W okresie przedtarłowym tworzy bardzo liczne stada, które wędrują nawet kilkadziesiąt kilometrów na tarliska. Tarło odbywa w kwietniu  w płytkich miejscach, na dnie żwirowatym.

                Po przybyciu na miejsce uczestniczy wycieczki pod opieką przewodnika Pana Roberta Tobiasza na własne oczy zobaczyli ogromne tarliska świnki w rejonie Zagórza, głowacicy i lipienia w rejonie Nowej Wsi.  

W trakcie zwiedzania tarlisk Kol. Andrzej Dziuba wspomniał o różnych budowlach hydrotechnicznych jak progi, tamy, zapory, które w ogromnym stopniu utrudniają wędrówkę ryb na naturalne tarliska i działaniach podejmowanych przez Polski Związek Wędkarski i inne instytucje na rzecz poprawy wędrówki ryb poprzez budowę przepławek, usuwanie progów i innych przeszkód.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Ośrodku Hodowli Ryb w Wołkowyi, prowadzonym przez Okręg PZW w Krośnie. Przed wejściem na ośrodek hodowlany Pan Golonka Jacek – kierownik ośrodka zapoznał  dzieci z zasadami zachowania się w trakcie zwiedzania ośrodka. Każdy uczestnik musiał przejść przez maty wyłożone przed wejściem do każdego pomieszczenia, nasączone specjalnym  środkiem bakteriobójczym. W trakcie zwiedzania poszczególnych pomieszczeń, w których prowadzona jest hodowla ryb kierownik dzielił się wiadomościami na temat danego cyklu hodowlanego począwszy od pozyskiwania ikry, poprzez wylęg, aż do narybku gotowego do zarybiania naszych wód.

Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Koniecznemu - Dyrektorowi Biura Okręgu PZW w Krośnie za pomoc w organizacji wycieczki oraz umożliwienie zwiedzenia Ośrodka Hodowli Ryb w Wołkowyi oraz oddelegowanie przewodnika, który oprowadził uczestników wycieczki po tarliskach nad rzeką Osławą.

Chętnych odsyłamy do odwiedzenia Naszej Galerii oraz załączonych fotografii i filmików.

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin