Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Muzeum Wędkarstwa Ziemi Raciborskiej

O NAS

 

        W grudniu 2015 roku, z okazji 65 rocznicy powstania Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Nr 45 Racibórz-Miasto powstał projekt uruchomienia zakładki „Muzeum wędkarstwa ziemi raciborskiej”, która stała się doskonałą okazją do stworzenia wirtualnego miejsca pamięci o wędkarzach tej ziemi. Inicjatywa powstania wspomnianej strony zrodziła się z potrzeby realizacji zapisów Statutu PZW w zakresie promowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego i kształtowania etyki wędkarskiej oraz prowadzenia kroniki koła zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Koła PZW Nr 45 Racibórz-Miasto. W związku z docierającymi ze środowiska wędkarskiego sygnałami o potrzebie popularyzowania wiedzy o historii wędkarstwa oraz kształtowania się zmian sprzętu wędkarskiego, wskazywano zwłaszcza na konieczność stworzenia miejsca, w którym mogłoby zostać pokazane społeczeństwu naszego regiony wytwory kultury materialnej i piśmienniczej – rozproszone w kolekcjach prywatnych oraz w naszym Kole. Z pomysłem opracowania i upowszechniania wymienionych wytworów wystąpił Kolega Jerzy Zimowski Sekretarz Koła PZW Nr 45 Racibórz-Miasto, który podczas posiedzenia Zarządu Koła PZW Nr 45 Racibórz-Miasto zaproponował podjecie prac nad stworzeniem zakładki internetowej „Muzeum wędkarstwa ziemi raciborskiej”. Internet dzięki olbrzymiej dostępności i obszernej rzeszy odbiorców, wydawał się najlepszym miejscem do promowania wiedzy o wędkarstwie, sporcie wędkarskim oraz kształtowaniu etyki wędkarskiej na przestrzeni od zakończenia II Wojny Światowej do dnia dzisiejszego.

 

        Sekretarz Koła podjął się zadania opracowania i upowszechniania w formie ucyfrowionej materiałów dotyczących historii i działalności polskich organizacji wędkarskich od roku 1945 aż po czasy współczesne.

 

        Sekretarz Koła, rozpoczął akcja systematycznego przekazywania otrzymywanych materiałów dokumentujących historię organizacji wędkarskich i wędkarstwa na ziemi raciborskiej (dokumentów, skanów zdjęć oraz filmów i nagrań dźwiękowych, szeroko rozumianego sprzętu wędkarskiego lub jego zdjęć, przedmiotów pamiątkowych). Wszedł on w kontakt z wędkarzami i ich rodzinami oraz z instytucjami zewnętrznymi, które wspierają te prace.

 

        Pierwsza prezentacja skanów zdjęć nastąpiła w dniu 19 marca 2016 r., w „Dniu Wędkarza”. Od tego dnia zapoczątkowano działania, mające na celu kolekcjonowanie i pozyskiwanie materiałów dokumentujących historię organizacji wędkarskich i wędkarstwa na ziemi raciborskiej, ich opracowywanie i systematyczne prowadzenie strony internetowej „Muzeum wędkarstwa ziemi raciborskiej”.

 

        Uruchomienie zakładki „Muzeum wędkarstwa ziemi raciborskiej” na stronie internetowej Koła, stworzyło wirtualne miejsce poświęcone historii wędkarstwa na ziemi raciborskiej oraz o wędkarzach tej ziemi. Pokazując wytwory kultury materialnej i piśmienniczej – rozproszone w kolekcjach prywatnych i w naszym Kole – po raz pierwszy spróbowano objąć tak systemowo tematykę działalności polskich organizacji wędkarskich na ziemi raciborskiej od zakończenia II Wojny Świtowej do współczesności. Zaakcentować wypada, że taka ilość z prezentowanych materiałów nigdy nie była publikowana tak dużemu gremium osób. Odnosi się to głównie do fotografii przedstawiających zmiany jakie zachodziły na przestrzeni tych lat w zakresie szeroko rozumianego sprzętu wędkarskiego, zanęt wędkarskich i przynęt spinningowych, metod połowów, odzieży wędkarskiej oraz sprzętu pływającego wędkarskiego.

 

        W historię wędkarstwa na ziemi raciborskiej będzie wprowadzał rys historyczny. Skany zdjęć, dokumentów, przedmiotów poświęconych wędkarstwu, zawodom wędkarskim i pamiątkom, zostanie przedstawiona w następujących zakładkach: „Tradycja”, „Sprzęt wędkarski”, „Wędkarskie zawody sportowe”, „Przepisy prawne obowiązujące w PZW”, „Pamiątki”, „Nasze łowiska”, „Składy Władz i Organów Koła”, „Prezesi Koła”, „Siedziby Koła”.

 

Na stronę będą wprowadzane regularnie pozyskiwane i opracowywane nowe materiały, skany zdjęć i dokumentów oraz filmy, dotyczące wędkarstwa na ziemi raciborskiej.

 

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem na wszystkich naszych łowiskach Koła górnego wymiaru ochronnego dla następujących gatunków ryb: amura, szczupaka i sandacza powyżej 80 cm oraz karpia powyżej 65 cm?
Tak
Nie
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin