Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Pozyskiwanie żywca - podrywka wędkarska

Aktualności | 2011-07-21 | Publikujący: SSRyb. Powiat Leżajsk

rozporządzenie

W związku z dużą liczną pytań na ten temat i tym, że w końcu jest rozporządzenie dotyczące podrywki (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 czerwca 2011 roku poz. 842 Dz.U. Nr 143) informuje co następuje:

1. "Powierzchnia podrywki wędkarskiej służącej do pozyskiwania ryb na przynętę wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm."

2. Ponieważ warunki wędkowania w Okręgu Rzeszów reguluje zezwolenie uprawnionego do rybactwa do końca 2011 roku nie można na wodach naszego Okręgu używać takowej podrywki. Uwzględnienie zmiany wiązałoby się z kosztowną wymianą zezwoleń, a uprawniony do rybactwa ma prawo stosowania przepisów bardziej rygorystycznych niż to określa ustawodawca (nigdy w drugą stronę).

Proponuje zapoznać się też z załączonym wyjaśnieniem Dyrektora Departamentu Rybołówstwa dot. pozyskiwania ryby na przynętę za pomocą podrywki; dotyczy to też pozyskania takiej ryby za pomocą wędki (co do zasady) - przyda się to w następnym roku.

Ryba służąca jako przynęta powinna pochodzić z "wody" w której dokonujemy połowu. w przypadku podrywki dodatkowo "przy użyciu podrywki wędkarskiej, jako dozwolonej metody amatorskiego połowu ryb na przynętę, lecz jedynie w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędka". Upraszczając wygląda to tak, że jeśli rozwijasz podrywkę to musisz już mieć gotową do połowu (może nawet zarzuconą) przynajmniej jedną wędkę.

Przepisy mają służyć ochronie przed negatywnymi dla różnorodności biologicznej, zapobieganiu przenoszeniu chorób.

Znam kilka osób, które twierdzą, że nikt im nie udowodni, że posiadane żywe ryby służące jako przynęta są z tego czy innego łowiska. Otóż jak mówi stare ludowe przysłowie "nosił wilk razy kilka..." może się zdarzyć, że wystarczy krótka, dyskretna obserwacja łowiska i taka osoba przekona się szybko jakie są skutki nieprzestrzegania obecnych, rygorystycznych przepisów.

Dotyczy to również sprzedaży ryby na przynętę. Nawet gdyby teoretycznie sklep posiadał w ofercie ryby z każdego łowiska Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb pkt. 3.4. .. (wędkarzowi nie wolno): ust. b/ ...sprzedawać złowionych ryb, - uniemożliwia taką sytuacje.

Nie można też rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska - więc niemożliwa jest też koleżeńska przysługa.

 

 

Poleć znajomemu

Załączniki

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • Stawarz Marek Data dodania: 8 lat temu Oceń: -1 + / -

    Rozwiń
  • Stawarz Marek Data dodania: 8 lat temu Oceń: -1 + / -

    Rozwiń

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Jaką metodą najczęściej wędkujesz?
spławikowo - gruntową
spinningową
muchową
podlodową
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin