Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Komunikaty

Przyczyna śnięcia ryb w rzece Liwiec ustalona

Komunikaty | 2020-07-10 | Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

Dolina Liwca

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Mińsku Mazowieckim na wniosek sztabu kryzysowego powołanego przez Starostę Węgrowskiego Ewę Besztak przebadał rzekę Liwiec i dokonał rozpoznania terenowego.

Według ustaleń WIOŚ przyczyną śnięcia ryb są intensywne deszcze, które spłukały z terenów rolniczych do rzek zanieczyszczenia organiczne, a także wysoka temperatura wody. Duża ilość materii organicznej, która przedostaje się do rzek wywołuje procesy beztlenowe, a z kolei wysoka temperatura wody przyspiesza procesy gnilne, co powoduje nagłe wyczerpanie rozpuszczonego w wodzie tlenu.

Według WIOŚ w tym przypadku śnięte ryby nie są związane z działalnością człowieka. Nie wiąże się to również z zatruciem wód rzecznych chemikaliami, które mogłyby być groźne dla ludzi. Nie ma to także w związku z chorobą ryb, ani żadnym zjawiskiem na podłożu bakteryjnym.

WIOŚ zaznacza, że śnięcie ryb jest naturalnym, występującym corocznie zjawiskiem związanym z niedoborem tlenu w wodzie. Podobne zjawisko można obecnie zaobserwować w wielu rzekach i zbiornikach wodnych na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego i wielkopolskiego.

Powiat Węgrowski przy współpracy z Gminami na bieżąco monitoruje sytuację w rzekach. Do Starostwa Powiatowego w Węgrowie codziennie spływają meldunki z miast i gmin dotyczące bieżącej sytuacji panującej na odcinkach rzek wg. właściwości terytorialnej.

Z informacji jakie uzyskaliśmy od Nadzoru Wodnego w Węgrowie wynika, że dzierżawcy jazów w Kalinowcu oraz w Węgrowie współpracują z kołami wędkarskimi. Piętrzenie wód jest regulowane w celu napowietrzenia wody. Prowadzone jest wyławianie śniętych ryb przez związek wędkarski i OSP z terenu powiatu.

Źródło: powiatwegrowski.pl

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (1)

  • Paczuski Piotr Data dodania: 2 miesiące temu Oceń: 3 + / -

    Kto jest bohaterem tego tekstu?!