Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Sum ma 35 lat

 

 

anigif.gif


anigif11_2.gif
HISTORIA KOŁA „SUM"

„Sum ma 35 lat"


Koło Polskiego Związku Wędkarskiego "Sum" ma 35 lat. Założone zostało przy Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda" pole Słupiec. W dniu 16 lutego1983 roku z inicjatywy Jana Korzeniowskiego, Adama Tymuły, Jana Sikorskiego, Andrzeja Piwowarczyka, Józefa Zająca, Józefa Łopaciucha, Wiesława Majdy i Jerzego Macedońskiego odbyło się posiedzenie założycielskie sekcji. Na skutek bardzo dużego zainteresowania wędkarstwem po roku działalności sekcja zmieniła się w samodzielne Koło wędkarskie. Pierwsze, założycielskie Walne Zgromadzenie nowego Koła odbyło się 9 lutego 1984 roku. Pierwszym prezesem Koła został Walenty Bastek, następnym zaś był Józef Łopaciuch, który w 36-letniej historii Koła był nim najdłużej. Kolejnymi prezesami byli: Jerzy Wojtaś, Mirosław Wiśniewski , Jan Flig, Jerzy Kwaśniewski obecnie pełni tą funkcję  Wacław Kuczyński. 

Koło przez około 15 lat było gospodarzem zalewu w Dzikowcu, do momentu kiedy w 1996 roku Urząd Gminy Nowa Ruda wymówił dzierżawę i rozpoczął remont zapory. Po wielu latach zabiegów zalew w Dzikowcu wrócił do wędkarzy a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 5 kwietnia 2008 roku. W dniu tym odbyły się zawody o Puchar Wójta Gminy Nowa Ruda. Zalew w Dzikowcu jest wodą otwartą, zarybianą przez Okręg PZW w Wałbrzychu, na której gospodarzem jest Koło "Sum". Ponadto nasze koło jest gospodarzem dwóch stawów w Ścinawce Dolnej utrzymując je w doskonałym stanie, tak by wędkarze mogli oddawać się swojej pasji.

Działalność Koła jest różnorodna. Na początku istnienia organizowane były wczasy wędkarskie w Partęczynach. Obecnie rokrocznie organizowane są kilka razy w sezonie zawody dla członków Koła. Tradycją są, organizowane z okazji Dnia dziecka, zawody dla dzieci. Członkowie Koła dbają również o ochronę naszych wód i ich zarybienie. Za swoją pracę liczne grono wędkarzy zostało odznaczone przez Zarząd Główny PZW. W historii Koła przyznano jedną złotą odznake z wieńcami osiem złotych odznak PZW oraz trzydzieści siedem srebrnych odznaczeń. 
złota z wieńcami(Ryszard Małodobry)
Koło pierwotnie nosiło nazwę Koło PZW przy KWK "Nowa Ruda", natomiast od 1986 roku zmieniło nazwę na Koło PZW "Sum" przy KWK "Nowa Ruda". W czasie istnienia kopalni w "Sumie" zrzeszonych było około tysiąca członków. W ostatnim czasie liczba ta zmniejszyła się i wynosi około 400 wędkarzy. Koło ma swoją siedzibę w Nowej Rudzie przy ul. Radkowskiej 22.

Podsumowując 35-letnie dokonania Koła "Sum" można stwierdzić, że w każdym roku swojej działalności dbaliśmy o stan wód, stan ich zarybienia, wypoczynek wędkarzy oraz prowadziliśmy działalność sportową dla naszych członków. Pamiętaliśmy zawsze o jednej, najważniejszej zasadzie, że abyśmy mogli łowić ryby trzeba o nie dbać - to obowiązek każdego, kto bierze wędkę do ręki.

Opracował Wacław Zyzda 

wiceprezes Koła "Sum"

 

Wspomnień czar kliknij

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • Sylwia Data dodania: 4 miesiące temu Oceń: 5 + / -

  Zarząd Koła PZW Lokomotywa składa
  Zarządowi oraz Członkom Koła PZW Nowa Ruda Sum wyrazy uznania oraz serdeczne gratulacje z Okazji Jubileuszu 35-lecia istnienia. Niech ta rocznica stanie się inspiracją do realizacji wszystkich kolejnych planów i zamierzeń. Niech poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec przyrody i wędkarstwa będzie Waszym drogowskazem na następne lata Waszej działalności.
  Zarząd Koła PZW Lokomotywa

 • Wiktorski Jurek Data dodania: 4 miesiące temu Oceń: 7 + / -

  viktor0

  Brawo Panie i Panowie z SUMA,fajny jubileusz,STO LAT.Moc pozdrowień dla Wszystkich.Ryszard za opracowanie plus jak pas startowy.Do zobaczyska nad wodą.Pozdro.

 • Działa Radosław Data dodania: 4 miesiące temu Oceń: 7 + / -

  radoslaw84

  Zarząd Koła PZW w Bielawie
  Przesyła Życzenia z Okazji Jubileuszu 35 Lecia Koła PZW Nowa Ruda ,,SUM''
  Wyrazy najgłębszego uznania i szacunku za wkład w organizację i popularyzację wędkarstwa, działania na rzecz ochrony przyrody i kształtowania etyki wędkarskiej.
  Życzymy dalszych sukcesów w rozwoju działalności oraz satysfakcji jaką dają efekty Waszej pracy.
  Z wędkarskim pozdrowieniem.
  Zarząd Koła PZW Bielawa.