Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Wyniki Badań Śniętych Ryb Z Niewiadomej

Badania przeprowadził Lek.wet. P Teresa Nowak-Kobus

"Zmiany patologiczne u ryb ze zbiornika Niewiadoma wystąpiły na skutek uszkodzenia powłok skórnych powstałych przy akcie tarła. Karaś srebrzysty trze się w ramach swojego gatunku, atakże z karasiem złocistym (pospolitym) i karpiem. Tarło jest bardzo intensywne i wielokrotne w okresie maj- czerwiec. Prawdopodobnie populacja karasia srebrzystego w zbiorniku jest zbyt duża.

Uszkodzone tarłem powłoki skórne są bramą wejścia dla bakterii i pasożytów. Występuje stan zapalny skóry (szczególnie torebkach łuskowych) i krwawienie (czasem mało widoczne). Stan zapalny może przenieść się do jam ciała (szczególnie u ikrzycy).

Mimo intensywnego tarła, ikra nie zawsze jest wydalana do wody. Często dochodzi wtedy do zapalenia gonad, co zaobserwowałam w tym przypadku.

Powyższe symptomy tłumaczą znaczne śnięcia występujące u jednego gatunku, w tym samym czasie.

Główną przyczyną takiego stanu jest osłabienie ryb. Dla poprawy kondycji tego gatunku zalecam znaczne rozrzedzenie jego obsady i nie dorybianie zbiornika przez dłuższy czas tym gatunkiem.

Należy również zwiększyć populację ryb drapieżnych( sandacz i  szczupak). dla zmiejszenia ilości bakterii w zbiorniku wskazane jest podanie wapna hydratyzowanego na wodę w ilości 100 kg\ ha zbiornika.

Jeśli Snięcia będą się utrzymywać, należy podać rybom antybiotyk Scanoflox lub Enrofloksan wg. zaleceń w wyniku badania.

Użytkownicy poniżej zbiornika powinni zastosować profilaktyczne wapno na dopływ"

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (32)

 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -31 + / -

  Rozwiń
 • Zalewski Łukasz Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 66 + / -

  Panie Paczuski, nie powinno się wapnować wody o temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza, dlatego wapnuje się wiosną zaraz po zejściu lodu lub późną jesienią. Panie Kamilu, tak się akurat składa, że jestem ichtiologiem. Jeśli będziecie potrzebować jakiejkolwiek pomocy proszę o info.

 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -13 + / -

  Rozwiń
 • aquarius Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -14 + / -

  Rozwiń
 • Paczuski Piotr Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 57 + / -

  Nadal brakuje wyników badań wody, może ktoš zataił, albo jeszcze nie ma. Wie ktoś może czy przy wysokich temperaturach wody można stosować wapno?

 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -19 + / -

  Rozwiń
 • trapers Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -20 + / -

  Rozwiń
 • Zalewski Łukasz Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 50 + / -

  Jeszcze jedna sprawa, która jest w tym przypadku dość istotna, czy tym karasiem zarybialiście na wiosnę?

 • Zalewski Łukasz Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 67 + / -

  Witam Panowie,
  Widzę, że wątek się rozwinął więc postaram się opisać co mi się nie spodobało może nie tyle w badaniach co w opinii i zaleceniach.
  Panie Kamilu, pisze Pan, że "badania zostały przeprowadzone przez lekarza specjalizującego się w takich przypadkach", ok, co do tego nie mam wątpliwości, badania zostały przeprowadzone prawidłowo, brakuje mi tylko badania fizyko-chemicznego wody, możliwe, że były zrobione tylko nie opublikowane, tego nie wiem.
  Z wyników badań dość jasno wynika, iż jest to erytrodermatoza lub posocznica wywołana przez tą samą bakterię. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że bakteria aeromonas jest naturalną florą przewodów pokarmowych i w badaniach klinicznych znajdziemy ją nawet u zdrowych osobników.
  Kolejna sprawa to wapnowanie: Wapno hydratyzowane Ca(OH)2 służy głównie do odkwaszenia wody w celu wyeliminowania bakterii i drobnoustrojów szkodliwych dla ryb, tylko że trzeba wziąć pod uwagę fakt, że żeby zmniejszyć pogłowie bakterii trzeba podnieść pH do ok 11, co w przypadku dużej ilości wylęgu, zooplanktonu, wysokiej temperaturze wody (buforowanie amonu, azotynów i fosforanów) i tej chorobie jest niedopuszczalne.
  Kolejna sprawa to zalecane antybiotyki: Scanoflox i Enrofloksan są bardzo dobrymi antybiotykami ale... dla drobiu i trzody chlewnej... Akurat te antybiotyki działają głównie przy podaniu doustnym z paszą lub z piciem, oczywiście ryba wody nie pije, można nasączyć tym antybiotykiem paszę, tylko na nasze nieszczęście ryba z tą chorobą nie żeruje... Leczyć w tym przypadku powinno się antybiotykami na bazie tetracyklin.
  Przykro to pisać ale lekarz weterynarii bez ukończonego fakultetu ichtiologicznego badanie przeprowadzi dobrze ale powiązać wszystkiego w jedną całość i wydać opinie ze skutecznymi zaleceniami po prostu nie jest w stanie.
  Pozdrawiam

 • Paczuski Piotr Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 62 + / -

  Podzielam zdanie aspius40. Te wyniki badań określają coś prawdopodobnie. Prawdziwe i niezależne wyniki może wystawić inspektorat ochrony środowiska na podstawie własnych badań, wynajmując również niezależnych lekarzy. Ostatnia rzecz w jaką uwierzę to są wyniki zamówione przez władze gminy.
  Te śnięcia są zawsze po deszczach - Te śnięcia są zawsze po deszczach - Te śnięcia są zawsze po deszczach -

  Piotr Paczuski

 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -23 + / -

  Rozwiń
 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -23 + / -

  Rozwiń
 • aspius40 Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 43 + / -

  Po pierwsze należy oczekiwać ekspertyzy a nie opinii bo opinię każdy może mieć jaką chce . Po wtóre ,za taką opinię powinno wpłynąć pismo że prawdopodobnie ale tylko prawdopodobnie wynagrodzenie taki autor będzie oglądał jak świnia niebo . Tam napisano że a to rozkład ryb przeszkadza w ustaleniu a to bakteria jest ale nie napisano czy wpływa to na przyczynę śnięć i dlaczego . Gdzie jest wskazana jednoznaczna i bezdyskusyjna przyczyna ? Jest dorozumiana . A gdyby przyszło co do czego i zapobieganie było by nieskuteczne to lekarz jest kryty bo sami są winni że zle zrozumieli zalecenia .

 • aspius40 Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 42 + / -

  Okręg doskonale znam będący użytkownikiem wody . To wy bijecie pianę nt zdarzenia z okręgu mazowieckiego . Nie podważam opinii lekarza tylko ją skomentowałem . Gdzie w tej opinii są jednoznaczne stwierdzenia ? Tam są zwroty które nigdy nie powinny się pojawić . Albo ustala się jednoznacznie co było przyczyną albo nie pisze się przypuszczeń . To nie pierwszy przypadkowy człowiek badał przyczynę .Co napisano ? że prawdopodobnie . Niech napisze że przyczyną było to i to ,bezdyskusyjnie . Nie zrobiono tego . Przechodząc do waszego zachowania ....od dawna w tym okręgu chór jednych nominatów i ich przydupasów chce dyktować ton a każde inne zdanie was uczula . Trudno ,wasz ból . No i co że opisałeś ? Po co ? Według opinii lekarza dobrze się stało , zaleca zmniejszenie populacji karasia ....no to sama się zmniejszyła . Chyba że zmniejszyć jeszcze bardziej jest pożądane . Jaki tego cel ? Jak nie będzie ryb w wodzie to i śnięć nie będzie . Recepta skuteczna . Pieniądze za opinię zapewne wpłynęły lub wpłyną . Wszystko ok . Tylko skoro ktoś bierze pieniądze za ustalenie przyczyny niech ją ustali jednoznacznie bez wątpliwości a nie pisze ,prawdopodobnie , może itp . Chór śpiewa jedną arię przy klaszczącej widowni . Niech spiewa ,mam to ....gdzieś .

 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -13 + / -

  Rozwiń
 • aspius40 Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 23 + / -

  kolonr1 dla ciebie na pewno lepiej . mogę być i oszołomem aby nie jak w/w popierdółką . A OPINIA jak to opinia każdy może mieć jaką chce . Marna to opinia gdzie nie ma faktów tylko przypuszczenia .

 • kolonr1 Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -19 + / -

  Rozwiń
 • szczekutek kamil Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -18 + / -

  Rozwiń
 • aspius40 Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: 28 + / -

  Po pierwsze niczego nie widzisz . Po wtóre , mało a nawet wcale nie obchodzi mnie twoje zdanie .

 • aquarius Data dodania: 7 miesięcy temu Oceń: -16 + / -

  Rozwiń
 • aspius40 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 35 + / -

  A NAJLEPSZE jest to że populacja się sama przerzedziła więc sugestie jakby odrobinę nie na miejscu . Zastanawiające czy człowiek tworzący taki dokument wziął by odpowiedzialność za skuteczność swojej recepty .

 • aspius40 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 37 + / -

  Zaglębiając się w lekturę tego tworu zwanego omówieniem warto zauważyć powtarzające się zwroty , prawdopodobnie , stan zapalny MOŻE przenosić się, ikra nie zawsze jest wydalana , itd równie dobrze można napisac że przyczyną może być faza księzyca , kierunek wiatru itd a główną przyczyną jest kondycja ryb ....no pacjent jak umiera to też z reguły słaby był ...

 • aspius40 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 38 + / -

  No i recepta genialna ...wapno . Jak nie pomoże to leki . To może od razu zlikwidować wypalić ,wyjałowić i zbudować od nowa . Powtarzam w wodzie gdzie więcej osadów niż wody żyją karasie ,trą się i mają się całkiem dobrze .

 • aspius40 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 36 + / -

  Zupełnie przypadkowo ,pomyłką wprost informacja o śnięciu pojawiła się na stronie okręgu siedleckiego ...że nie pojawiła się na str okręgu poznańskiego tylko akurat tu . Więc jakby ktoś miał odrobinę rozumu to wiedział by że pisałem o śnięciach w poprzednich latach . No ale kilku z cofniętym czołem delikatnie mówiąc wie przecież lepiej ba! najlepiej . Nie chodzi o jakiekolwiek wyjaśnienie czy mówiąc wprost fakty , chodzi o pokreślenie swojego marnego istnienia kilku filozofów .

 • szczekutek kamil Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: -19 + / -

  Rozwiń
 • kolonr1 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: -21 + / -

  Rozwiń
 • siwy33 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: -96 + / -

  Rozwiń
 • szczekutek kamil Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: -25 + / -

  Rozwiń
 • aspius40 Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 75 + / -

  Ja też dawno takich głupot nie czytałem . Jeszcze gdyby padał okoń ,sandacz ,ukleja to bym może łyknął ale karaś ? Przecież to się trze w sadzawkach gdzie jest więcej mułu niż wody a mieszanina wody z mułem jest z przewagą mułu i żyją w takich warunkach latami . Każdy wędkarz wie że karaś jest jedną z najodporniejszych ryb . Swoją drogą dziwnie od kilku lat śnięcia dotyczą okręgu siedleckiego jakoś nie ma ich w radomskim , lubelskim ,mazowieckim .

 • Paczuski Piotr Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 72 + / -

  To się nazywa przesadzona prawda. Dopiero przeczytał to lekarz weterynarii - ichtiolog z okolicy Warszawy. Powiedział, że ryby w okresie tarła przebywają w płytszych i spokojnych partiach wody również tam osadzają się pestycydy, gdzie woda jest spokojniejsza. To taki zbieg okoliczności, że akurat deszcze padały w czasie tarła, bo jakby padały dwa tygodnie później to pewnie nic, by się nie stało, albo na dużo mniejszą skalę. Oczywiście mówił bardziej fachowo, ja tak zrozumiałem. Tak naprawdę te śnięcia to należy wpisać do kalendarza co rok.
  W przyszłym roku na wiosnę po okresie suchym jak popada więcej deszczy to co spłynie śnięcia spowoduje.

  Piotr Paczuski

 • szczekutek kamil Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: -31 + / -

  Rozwiń
 • Zalewski Łukasz Data dodania: 8 miesięcy temu Oceń: 75 + / -

  Dawno nie czytałem takich głupot...