Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Nasza Piławka?

 

Koledzy wędkarze i Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej powiatu Dzierżoniowskiego chcę poruszyć kwestię rzeczki, która przepływa przez nasz powiat a dokładnie o rzekę Piława.

Na początku może wyjaśnienie rzeki Piława.

Piława
 (niem. Peile) - rzeka, prawy dopływ Bystrzycy (dopływ Odry), przez ludność do dziś jeszcze potocznie nazywana "Śmierdzielką", co wynikało z jej fatalnego stanu wód, a dokładniej nieprzyjemnego zapachu i koloru, którymi rzeka ta niechlubnie słynęła jeszcze do ostatnich lat  XX wieku.

Źródło tej niewielkiej (około 45 km) rzeczki znajduje się na wzgórzu koło wioski Kluczowa w powiecie ząbkowickim. Niemal od początku swego biegu aż do wioski Grodziszcze płynie przez tereny zabudowane. Są to: Piława GórnaPiława DolnaDzierżoniówNowiznaMościsko i Grodziszcze. Miejscowości te tworzą niemal nierozerwalny pas zabudowy wzdłuż górnego biegu rzeki. Od okolic Krzyżowej, aż do Pszenna, rzeczka meandruje, tworzy szereg zakoli i starorzeczy. Ujście rzeki znajduje się na północ od Świdnicy. W czasach PRL był to ściek odprowadzający nieczystości z miast i fabryk włókienniczych tego terenu. Największym trucicielem wód Piławy były nieistniejące już Bielawskie zakłady włókiennicza "Bielbaw". Oczyszczalnia ścieków zbudowana w pobliżu Dzierżoniowa bardzo poprawiła stan rzeki. Pojawiły się nawet ryby.

Koledzy wędkarze i Strażnicy SSR może my, jako osoby zainteresowane połowem ryb na naszych wodach zrobimy w końcu porządek zaśmiecaniem naszej rzeki.

Od kilku lat w potocznej ,, śmierdzielce'' są już ryby takie jak:

Płoć, Okoń, Kleń, Szczupak,Kiełb, Śliz, Karaś i dużo innych gatunków.

Czy nie warto by się zaopiekować tą rzeką? Nie jeden wędkarz naszego powiatu wędkował w tej rzece, aby złapać kilka kiełbi na żywca.

Koledzy wędkarze to, co się dzieje na dolnym Dzierżoniowie przechodzi już wszystko w rzece jest dokładnie, co by człowiek nie miał do wyrzucenia. Na wysokości domków dla powodzian przechodząc przez mostek na ul. Brzegową można zobaczyć jak pięknie wygląda lodówka albo może wózek, który wcześniej służył w pobliskim supermarkecie na zakupy i można by tak wymieniać i wymieniać.

Czy my, jako strażnicy nie powinniśmy zrobić z tym porządek nie może tak być, aby po zlikwidowaniu zakładów włókienniczych i wybudowaniu oczyszczalni teraz człowiek tak niszczył rzekę?

Z tego, co widzę w Dzierżoniowie na ul. Brzegowej zostały poprawione dopływy, które dochodzą z pól, na dzień dzisiejszy przed wyjazdem z Brzegowej w stronę schroniska zostaje poprawiony następny dopływ wody, który wpada do Piławki. W Nowiźnie zostały wzmocnione nabrzeża rzeki Piławki. Koledzy wędkarze i mieszkańcy okolicy rzeki apeluję, aby zgłaszać fakt zanieczyszczania naszej rzeki a na pewno po jakimś czasie będzie porządek w korycie rzeki i nawet Ci, co nie wędkują będą mogli popatrzeć jak pływają rybki albo wziąć kawałek chleba i nakarmić bardzo często już pływające kaczki.

Rzeczka wygląda niewinnie, ale od czasu do czasu potrafi pokazać siłę natury.  Chcę też zwrócić uwagę, że jak będzie koryto rzeki czyste to i podczas podnoszenia się stanu wody nie będziemy mieli stanów zagrożenia wylaniem, bo woda nie będzie miała, co zabierać z koryta i blokować mostów śmieciami.

Tak, więc mieszkańcy okolicy rzeki proszę, aby zgłaszać wszystkie procedery zaśmiecania rzeki bezpośrednio na Policje albo do Komendanta Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Dzierżoniowskiego. My, jako Społeczna Straż Rybacka dopilnujemy, aby tacy, którzy nie dbają o rzekę i wyrzucają, co popadnie zostali surowo ukarani.

 

Pozdrawiam.

Radosław Działa

 

 

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • krzychu501 Data dodania: 9 lat temu Oceń: 3 + / -

    Niestety drzemią w nas demony ze złym nawykiem niechlubnej przeszłości.Czasami wydaje mi się,że zanieczyszczanie naszego środowiska to jest to co potrafimy robic najlepiej.Taki śmieciarz wyrzucając reklamówki z odpadami w lesie czy nad wodą myśli,że przybędzie mu na koncie-raczej nie.Wyrzucanie do wody bądz pozostawianie nad jej brzegiem butelek,puszek czy też opakowań po zanętach przez wędkarzy też jest naszą drugą naturą niestety.Zgadzam się z panem Jerzym trzeba o tym pisac i pokazywac jak najczęściej na stronach internetowych bo co zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Pozdrawiam.

  • Wiktorski Jurek Data dodania: 9 lat temu Oceń: 2 + / -

    viktor0

    Radek żeby zmienić mentalnośc ludzi trzeba pokolen,ale jeżeli złapie się kilku śmiećiarzy i przykładnie ukara i poda do wiadomości publicznej to napewno odnieśie to skutek.pozdro.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Czy chciałbyś aby na terenie twojego powiatu funkcjonowało łowisko na którym jedyną dopuszczoną metodą byłaby metoda złów i wypuść (No Kill)
tak
nie
nie mam zdania
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin