Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Dylemat... w co wierzyć?

Witam! Do napisania tego felietonu zmusiły mnie wydarzenia, które miały miejsce w Niemczy na „stawie zamkowym" w dniu 6.07.2011r. Przyczyną jest skarga wędkarzy Koła PZW Niemcza na wędkarza z innego Koła.

Oskarżający napisali (pisemne zawiadomienie o wykroczeniu, podpisało 4 świadków), że w/w wędkarz złowił niewymiarowego amura, którego chciał  zabrać do domu.  Skargę (zawiadomienie), jako dokument oficjalny zmuszony byłem przesłać do ZO (skarga bezzasadna, w RAPR amur nie ma wymiaru ochronnego), ale jako pragmatyk zastanawiam się, co było tego przyczyną.

Po dwóch dniach pojechałem na kontrole do Niemczy i pierwsze co mnie zdumiało, to tablica informacyjna zbiornika wodnego?
Na tablicy widnieje (na fotografii) wymiar amura - 50cm. Pomyślałem bzdura, ale po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że przeciętny wędkarz potraktuje tą tablice serio. Zapytacie jak jest naprawdę. Spróbuję Wam to wyjaśnić.

Jak wiecie, 10 grudnia 2010 r. wszedł w życie nowy RAPR, który skasował
np. wymiar amura, natomiast w dniu 14 czerwca br. Zarząd Okręgu na plenarnym posiedzeniu zatwierdził, że nowy RAPR obowiązuje (bez zaostrzeń) na terenie całego Okręgu Wałbrzyskiego (za wyjątkiem Uchwał dot.
zb. Kozielno i Topola).

Zatrzymajmy się na wyjaśnieniu jakie ma uprawnienia Zarząd Okręgu (ZO),
co może uchwalić, jakie decyzje podjąć.

Myślę, że zainteresuje to przeciętnego wędkarza.

Gdy wejdziecie na stronę internetową naszego Okręgu i w zakładce
„Władze Okręgu" znajdziecie nazwiska, a przy każdym nazwisku przynależność do danego Koła to zauważycie, że ludzie Ci reprezentują wszystkie Koła
w naszym Okręgu i to oni decydują o sprawach nas dotyczących.

ZO może przyjąć uchwalę np. że podnosi wymiar danej ryby, wprowadza czasowy zakaz jej połowu, itp.

Wracając do tablic informacyjnych na zbiornikach wodnych, gdy zobaczycie jakiekolwiek odstępstwo od RAPR tj. w wymiarach, okresach ochronnych etc. (przykładowo bohater tego felietonu- amur 50cm), to pamiętajcie, że taką decyzję może podjąć tylko Zarząd Okręgu i przy opisie dotyczącym amura musi być podane, że to ZO wprowadził obostrzenia i co najważniejsze, musi być data i numer uchwały!

 

            Z Wędkarskim pozdrowieniem,

                   Wiesław Rykalski

     Komendant Społecznej Straży Rybackiej

            Powiatu Dzierżoniowskiego

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • RYKALSKI WIESŁAW Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  zubero62

  Dokładnie, tylko Zarząd Okręgu PZW może wprowadzić obostrzenia, a Koło któremu na tym zależy, po uzyskaniu (zgody) uchwały ZO w swojej sprawie powinno (obostrzenia) natychmiast to umieścić na tablicy informacyjnej.

 • tyran1986 Data dodania: 9 lat temu Oceń: 1 + / -

  czyli jezeli nie ma ani daty, ani numeru uchwaly, to do takich obostrzen nie musi wedkarz sie stosowac??

 • Działa Radosław Data dodania: 9 lat temu Oceń: 2 + / -

  radoslaw84

  To po co wieszać nowe tablice lepiej dać tylko tabliczkę staw PZW a przecież każdy wędkarz zna RAPR.( przynajmniej powinien znać)
  To czyli od dnia 14-06-2011 zarząd kolo Niemcza totalnie ignoruje wędkarzy bo ciężko było im zmienić tablice.
  To co teraz z tymi co łapali amury takie po 40 parę centymetrów i musieli wypuszczać czy 2 karpie jak mogli złapać 3 i już nie będę komentował że wolno było wędkować w nocy.
  Ale jeszcze jedno czy ZO Wałbrzych myśli że każdy wędkarz ma internet i czyta co jest tam zamieszczone !!!
  chcę podkreślić że większość to starsi panowie co z komputerem mają tyle co i nic do czynienia ale to przecież nikogo nie interesuje co się dzieje nad wodami czy koła po zmieniali tablicę czy nie. I zawsze najgorzej wychodzi na tym szary wędkarz:(

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Gdyby w całym PZW, wprowadzono zasadę „złów i wypuść” czyli zakaz zabierania ryb do domu, to czy dalej pozostał byś członkiem PZW i łowił tylko zgodnie z ta zasadą?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin