Od 15-go czerwca nie można zabierać złowionych węgorzy, ponieważ zaczął obowiązywać miesięczny okres ochronny dla tego gatunku. Ograniczenia obowiązujące polskich wędkarzy i rybaków wprowadzono na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 czerwca 2010 r. Dodatkowo warto pamiętać, że okres ochronny dla węgorza nie ulega skróceniu o dzień ustawowo wolny od pracy, jeżeli przypada na ten dzień pierwszy albo ostatni dzień okresu ochronnego.
Jeżeli wśród naszych czytelników są osoby zainteresowane zgłębieniem wiedzy na temat genezy wprowadzenia ograniczeń i wyboru okresu, polecam opracowanie Stanisława Robaka zatytułowane „Plan gospodarowania zasobami węgorza europejskiego anguilla anguilla w Polsce – przesłanki wyboru terminu i wprowadzenia okresu ochronnego”, które dołączyliśmy w formie załącznika.
WS
Komentarze (4)
Krzysztof Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -
Zrozumiałem, że mam nie łowić węgorza na urlopie, bo rybacy nie wyjdą na swoje, odlawiajac węgor zarybionego za moje składki. Fajnie...
tadeusz_biernat Data dodania: 7 lat temu Oceń: 4 + / -
Podrzucajcie więcej tego typu informacji. Ja chętnie poczytam. Fakt jest taki, że wiele na pierwszy rzut oka bzdur wcale bzdurami być nie musi, a temat szerszy niż nam wędkarzom się wydaje. Mięsiarze i kłusole i tak będą to mieli w d. ale napewno znajdzie się spora grupa pasjonatów, którzy chętnie znajdą chwilę na tego typu informacje.
Sroka Michał Data dodania: 7 lat temu Oceń: 2 + / -
marek_sz Data dodania: 7 lat temu Oceń: 3 + / -
Ciekawy artykuł. Miło, że komuś chciało się pofatygować i wywjaśnić nam wędkarzom istotę sprwy. Przyznam, że w świetle argumentów zamieszczonych w załączniku nowe zasady ochrony węgorza wydają mi się jak najbardziej uzasadnione.