Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Nasze wiadomości

2-gie zawody Ligi Muchowej - Zawodzie, Biały Dunajec.

Aktualności | 2016-07-20 | Publikujący: Koło Wałbrzych

Biały Dunajec

Jest taka rzeka w południowej Polsce, nad którą determinacja oraz współpraca lokalnych działaczy sprawiły cuda. Biały Dunajec! Kiedyś znany głównie z tego, że u jego ujścia zaczyna się Dunajec. Dziś to jedna z głównych muchowych rzek Polski, nad którą ściągają rzesze wędkarzy.

 Powstaje nieopodal Zakopanego z połączenia dwóch potoków: Porońca i Zakopianki. Jest rzeką bardzo krótką, bowiem już w Nowym Targu łączy się z Czarnym Dunajcem, tworząc w ten sposób Dunajec. Mimo tej niewielkiej długości (około 18 km do ujścia) wymaga sporej wiedzy. Jak każdy potok górski, bywa bardzo niebezpieczny, a znalezienie w nim dużych ryb zależy od znajomości jego tajemnic.  Biały Dunajec oraz Tatry tworzą niezapomniany widok.

Dwa charaktery. Rzeka ta od kilku lat jest chroniona przez lokalnych entuzjastów wędkarstwa, co sprawia, że z roku na rok przybywa w niej ryb. Mimo to nadal jest niedocenianą rzeką Podhala, a głównym czynnikiem przemawiającym na niekorzyść rzeki była niezbyt dobra jakość wody. Była, ponieważ już od wielu lat rzeka niesie znacznie czystszą wodę w porównaniu z latami 90. Biały Dunajec różni się znacznie w swym górnym oraz dolnym biegu. Górna część ma charakter typowo górski, na którym z powodzeniem możemy łowić spore potokowce, ale też bardzo okazałe tęczaki oraz - sporadycznie - źródlaki. Idąc w dół, mniej więcej w połowie biegu, rzeka została częściowo uregulowana, co sprawia, że płynie tutaj wolniej i tworzy głębokie płanie. To miejsca szczególnie polecane dla wędkarzy. Każdego roku padają tu kapitalne okazy tęczaków oraz pstrągów potokowych. A trzeba dodać, że tutejsze ryby są znacznie masywniejsze od tych dunajeckich.Biały Dunajec oraz Tatry tworzą niezapomniany widok. Biały Dunajec poprzegradzany jest wieloma naturalnymi progami skalnymi. Niezliczone ilości przelewów sprawiają, że rzeka jest bardzo dobrze natleniona, co sprzyja rozwojowi ryb oraz ich pokarmu. Dno rzeki pokryte jest w wielu miejscach litymi płytami wapienia, które tworzą głębokie rynny oraz doły. Są to idealne miejsca do połowów nimfowych. Z powodzeniem możemy tutaj stosować także streamera, mokrą oraz suchą muchę. Szczególnie na niepozornych, małych wlewkach możemy się natknąć na naprawdę dużego pstrąga. U samego ujścia Białego Dunajca napotykamy betonowe spiętrzenia wody. Każdy muszkarz wie, że takie miejsca nierzadko są mieszkaniem grubych pstrągów. Jednak łowienie na takich progach wiąże się z odmienną techniką. To zupełnie inna bajka niż łowienie na płani czy też na wlewie. Tym zajmiemy się przy okazji innego artykułu.

Ponieważ nie byłem nad Białym Dunajcem pozwoliłem sobie wykorzystać materiały z Wiadomości Wędkarskich, są rzetelnie napisane i na pewno przybliżą nam tamte klimaty. Wyniki edycji ligi w załącznikach, obliczał Jerzy Szołtaniak.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.