Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Zakaz wędkowania

Aktualności | 2009-07-08 | Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

Zgodnie z uchwałą nr 4/2009 Zarządu Okręgu PZW w Siedlcach został wprowadzony od dnia 08.07.2009 roku  bezwzględny zakaz połowu ryb w przyujściowych odcinkach niżej wymienionych dopływów rzeki Bug. Zgodnie z treścią uchwały zabrania się wędkowania na rzekach Toczna, Sarenka, Myśla, Silna i Turna na odcinkach 300 metrów w górę od ujścia oraz na rzece Bug na odcinkach 100 metrów w górę i dół rzeki od ujść ww. dopływów.

Zakaz został wprowadzony ze względu na gromadzenie się tam ostatnich żywych ryb w rzece, gdyż tam tylko jest dostateczne dotlenienie wody. Zakaz ten będzie egzekwowany przez Społeczne Straże Rybackie, Państwową Straż Rybacką oraz Policję. 

Nie muszę chyba dodawać, że wszelkie próby "wędkowania" w tych miejscach i tej sytuacji nie mają nic wspólnego z etycznym wędkowaniem, wypoczynkiem nad wodą, a można je tylko zakwalifikować do MIĘSIARSTWA.

Zarząd Okręgu PZW w Siedlcach wyraża nadzieję, że wprowadzenie tego zakazu spotka się ze zrozumieniem u wszystkich wędkarzy, którzy na pierwszym miejscu mają dobro naszych wód.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • Kowalski Jerzy Data dodania: 11 lat temu Oceń: 1 + / -

  [link="http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/ 336114,wojewoda_mazowiecki_przyczyny_sniecia_ryb_naturalne.html"] Zadziwiające stanowisko wojewody mazowieckiego. [/link]

  No pewnie, że "masowe śnięcia nie sa związane z działalnoscią człowieka." Bo przecież "gnijące resztki roślinne na podtopionych łąkach i pastwiskach", które sięgają do samych brzegów rzek, ogołoconych z wszelkiej roślinności, nic wspólnego z działanością człowieka nie mają.... ;-))))

  Podobnie jak nic wspólnego z działalnością cżłowieka nie mają "odpady organiczne, wraz z herbicydami i nawozami", które zostały spłukane do rzek przez padające deszcze ...

  Zaś sytuacja w Bugu wróci do normy, jak Bóg da, za kilka lat, kiedy odbudują się populacje ryb, a nie teraz ...

  To pokazuje jak daleko jest do rozumienia wody jako żywego środowiska, wrażliewgo na wpływ "działaności człowieka" i tak już zdewastowanego, że nie ma rezerw, a byle co może doprowadzić do skrajnych zmian dewastujących życie w wodach ...

  Wędkarze powinni mieć swój udział w edukowaniu i uświadamianiu...

  Może gdyby okręg wystąpił do władz wojewódzkich o czasowe ustanowienie obrębów ochronnych na tych wodach, wnioskował o działanie, to byłaby okazja przekazania nie tylko informacji o tym, że woda to jest środowisko życia wielu zwierząt i roślin, ale i o tym, że to wystąpienie przyduchy JEST ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ CZŁOWIEKA, oraz, że tylko ZMIAN DOTYCHCZASOWJ DZIAŁANOŚCI CZŁOWIEKA MOŻE ZAPOBIEC PONOWNEMU WYSTĘPOWANIU PRZYDUCHY, która NIE JEST ZJAWISKIEM NATURALNYM W RZEKACH, TYLKO WYNIKA Z DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA W DOLINACH RZEK.

  Pozdrawiam serdecznie

  Jerzy Kowalski

 • desperos Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -

  Gratuluje pomysłu i oby inne okręgi poszły w te ślady...

 • Kowalski Jerzy Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -

  Bardzo cenna i bardzo wędkarska decyzja.

  Warto byłoby, w ramach wyposażenia w silniejsze narzędzia wdrożenia tego rozwiązania sięgnąć do przepisów Ustawy rybackiej i je wykorzystać. Sądzę, że funkcjonowanie zespołów kryzysowych w województwach powinno ułatwić szybkie podjęcie takich decyzji:

  Art. 14.1.W ramach obwodu rybackiego, w wodach, w których znajdują się miejsca stałego tarta oraz rozwoju narybku gromadnego zimowania, bytowania i przepływu ryb, mogą być ustanawiane obręby ochronne.
  2. W obrębach ochronnych zabrania się połowu oraz czynności szkodliwych dla ryb, a w szczególności naruszania urządzeń tarliskowych, dna zbiornika i roślinności wodnej, uprawiania sportów motorowodnych i urządzania kąpielisk.
  Art. 15.
  2. Obręby ochronne ustawia lub znosi zarząd województwa.
  Art. 16. Uprawniony do rybactwa jest obowiązany oznakować obręby hodowlane i ochronne.
  Art. 17.
  3. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w celu zapewnienia rybom możliwości swobodnego odbycia tarta, zarząd województwa może wydać zakaz połowu niektórych gatunków ryb, w określonych wodach, na czas niezbędny do ich ochrony oraz zobowiązać innych użytkowników wód do utrzymania dróg swobodnego przepływu ryb.
  4. Uchwałę zarządu województwa podjętą w sprawie, o której mowa w ust. 3, ogłasza się w sposób zwyczajowo przyjęty oraz publikuje w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

  Pozdrawiam serdecznie

  Jerzy Kowalski