Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

CIEKAWA INICJATYWA WĘDKARZY

Pracownik prezentuje jedną z ryb biorących udział w tarle

Listopad we wszystkich ośrodkach hodowlao-zarybieniowych jest miesiącem wytężonej pracy. To okres sztucznego tarła ryb łososiowatych, których restytucja jest głównym celem wędkarzy.

Podobnie jest w OHZ „Liśnica” w Białogardzie, gdzie w tym miesiącu przeprowadzono już sztuczne tarło troci i łososi, a w piątek 12 listopada tarło z udziałem pstrągów potokowych. Tarło pstrągów, w przeciwieństwie do troci i łososi, przeprowadza się na żywych rybach, a w związku z tym, że szereg czynności związanych z tym zabiegiem (odłów, transport, pobieranie ikry i mleczu) które określa się jako stres polietiologiczny, obniża zdolności obronne organizmu ryb i w efekcie może doprowadzić do ich śnięcia, rybom aplikuje się środek Propiscin. Jest to anestetyk, czyli środek przeciwbólowy, który nie tylko niweluje bezpośredni wpływ stresu na ryby, ale również ułatwia wykonanie wielu zabiegów hodowlanych.

Do tarła, z którego uzyskano 60 tyś zapłodnionych ziaren ikry, użyto 15 ryb. Materiał genetyczny od pstrągów potokowych pobiera się przez trzy kolejne lata i warto zadbać o to, by po spełnieniu roli reproduktorów, darować im resztę życia.

Członkowie sekcji spinningowej Koła Miejskiego PZW w Kołobrzegu, podjęli decyzję o uruchomieniu działań mających na celu odkupienie od Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego „Liśnica” pstrągów potokowych, które w roku 2010, były wykorzystane do pobrania materiału rozrodczego po raz ostatni. Kołobrzescy wędkarze chcą zrekompensować wkład tych 3, 4 i 5 kg ryb w powiększenie populacji pstrągów potokowych pływających w wodach koszalińskiego Okręgu PZW i wypuścić je na wolność.

Wodom Cześć!

Wiesiek Skólmowski

.

.

niebawem zamieszczę materiał filmowy z przebiegu tarła, który jak zwykle będzie dostępny w zakładce - Filmy z Youtube

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.