Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Wzmocnienie Państwowej Straży Rybackiej na Mazowszu

Aktualności | 2010-11-22 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

W Popowie n. Bugiem odbyło się 19. listopada uroczyste przekazanie sprzętu technicznego dla Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie zakupionego ze środków finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i  WFOŚiGW (po 200 tys. zł) oraz okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego w Ciechanowie, Warszawie, Siedlcach, Skierniewicach i płocko-włocławskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele fundatorów, wojewody mazowieckiego i Ministerstwa Środowiska, a także wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zapalony wędkarz  z Pułtuska, Tadeusz Nalewajk, Do dyspozycji 35. strażników PSRyb.,  dowodzonych przez komendanta wojewódzkiego Roberta Kucyka trafiły 4 pickapy Nissan Navara oraz komplety do pobierania próbek wody. Całkowity koszt przekazanych samochodów i wyposażenia wyniósł ponad 486 tys. zł.

 

Państwowa Straż Rybacka na Mazowszu zorganizowana w 8.posterunkach kontroluje legalność połów oraz stan środowiska wodnego 38 tys. ha wód płynących i 26 tys. ha wód stojących. Państwowa Straż Rybacka w Warszawie jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną, bezpośrednio podległą wojewodzie mazowieckiemu. Zwalcza nielegalne wysypiska śmieci, wycinkę drzew, niszczenie wałów przeciwpowodziowych oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych. W sytuacjach wyjątkowych uczestniczy również w likwidacji skutków klęsk żywiołowych. W tym roku patrole terenowe PSRyb. ujęły 44 sprawców przestępstw, odnotowały 2263 wykroczenia. Do końca września nałożono 1.478 mandatów karnych na łączną kwotę 268.750 zł i zatrzymano 942 sztuki sieci.

 

W swoich działaniach PSRyb. współpracuje z sześcioma okręgami PZW, które skupiają 100 tys. wędkarzy oraz z powiatowymi oddziałami Społecznej Straży Rybackiej i Policją.

 

Dzięki przekazanemu w Popowie sprzętowi będzie możliwa lepsza ochrona wód obszarów Europejskiej Sieci Natura 2000 oraz sprawne pobieranie i przekazywanie próbek wody do badań laboratoryjnych. - W ostatnim czasie terenowe patrole straży rybackiej kilkukrotnie stwierdziły zanieczyszczenia rzek, najgłośniejsze dotyczyły Narwi w Ostrołęce. Cieszę się, że wreszcie dysponujemy sprzętem, który ułatwi nam wykonywanie tej trudnej pracy – powiedział Robert Kucyk, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie, podkreślając iż tegoroczna uroczystość stanowi kolejny etap w doposażeniu PSRyb., która korzystając ze środków zewnętrznych uzyskała już nowoczesne łodzie oraz silniki. Jak zapowiedziano na spotkaniu strażnicy PSRyb. mogą liczyć w walce z kłusownictwem na dalsze wsparcie ze strony wojewody, NFOŚiGW oraz PZW.

 

Każdy z trzech zestawów do pobierania próbek wody powierzchniowej, które ufundowały okręgi PZW,  składa się z przewodu doprowadzającego badaną wodę, pompki oraz pojemników zamykanych hermetycznie, w których przechowywane będą pobrane próbki. Zbudowany jest z tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne, dlatego bez przeszkód można go przewozić w samochodzie patrolowym. Przechowywany jest w podręcznej walizce, która dodatkowo zabezpiecza sprzęt.


Antoni Kustusz
Rzecznik prasowy ZG PZW

Fot. Antoni Kustusz

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin