Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Związek wobec skutków nowelizacji ustawy o rybactwie śródlądowym

Aktualności | 2011-05-11 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

Narada w ZG PZW, 10.05.2011 r.

W Domu Wędkarza w Warszawie 10 maja br. odbyło się spotkanie członków ZG PZW, prezesów okręgów PZW oraz przedstawicieli świata nauki na co dzień współpracujących z PZW z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone omówieniu aktualnych problemów gospodarki rybacko-wędkarskiej oraz ochrony wód w świetle znowelizowanej ustawy o rybactwie śródlądowym. Spotkanie prowadził kol. Eugeniusz Grabowski, prezes ZG PZW. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentowali dr Janusz Wrona, zastępca dyrektora Departamentu Rybołówstwa oraz główny specjalista Igor Wawrzyniak.   Na  spotkanie przybył minister Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w MRiRW.

 

Informację o sprawach będących przedmiotem spotkania przedstawił kol. Maciej Brudziński, wiceprezes ZG PZW ds. ochrony i zagospodarowania wód. W swoim wystąpieniu podkreślił, że pomimo rozpoczęcia tegorocznego sezonu wędkarskiego nadal środowisko wędkarskie nie ma rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanej ustawy o rybactwie śródlądowym, a zwłaszcza rozporządzenia dotyczącego podrywki wędkarskiej. Wielki niepokój całego środowiska wywołały plany reformy Państwowe Straży Rybackiej, prowadzące w istocie do jej likwidacji, a także niespójność interpretacji zapisów ustawy dotyczących karania za wykroczenia wobec prawa rybackiego, co prowadzi do obniżenia skuteczności kontroli nad wodami przez uprawnione organy.

 

W trakcie dyskusji wskazano na potrzebę uregulowania stanu prawnego dotyczącego przedłużania umów dotyczących rybackiego użytkowania wód, omówiono aktualne zagadnienia dotyczące udziału sektora rybackiego w wykorzystywaniu środków unijnych, a także problemy dotyczące realizacji programu udrożniania rzek,  współpracy z Ministerstwem Środowiska, m.in.  wobec niepowołania do Krajowej Rady Gospodarki Wodnej przedstawicieli PZW, wdrożenia ,,węgorzowej’’ dyrektywy UE oraz polskiego programu ochrony i utrzymania populacji węgorza.

 

Przedstawiciele MRiRW omówili założenia i aktualny stan prac legislacyjnych związanych z wydaniem rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rybactwie śródlądowym, zapoznali zebranych z najważniejszymi zagadnieniami pracy Departamentu Rybołówstwa zarówno w rybactwie śródlądowym, jak i rybołówstwie morskim, a także możliwościami uzyskania środków unijnych, zwłaszcza poprzez Lokalne Grupy Rybackie, w których 15 okręgów PZW odgrywa istotną, a nawet decydującą rolę.

 

Obecny na spotkaniu prof. dr hab. Tadeusz Krzywisz z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie zaprezentował zebranym wyniki badań dotyczących skutków rosnącej w zastraszającym tempie presji kormorana czarnego, co wywołało bardzo ożywioną wymianę zdań prezentujących praktyczne efekty nadmiernej populacji tych ptaków w środowisku wodnym zarówno w Polsce, jak i w Europie. Z informacji prof. T. Krzywosza wynika, że licząca wg pobieżnej inwentaryzacji przeprowadzonej w 2010 r. populacja kormorana czarnego w Polsce  licząca 55 kolonii lęgowych z ok. 29 000 gniazd, zjadła łącznie ok. 10 600 ton ryb, z czego ok. 7100 ton na śródlądziu, a w tym ok. 4700 ton na jeziorach i 2400 ton na stawach, zbiornikach wodnych i rzekach. Z przeprowadzonych badań na Mazurach wynika, że kormorany zjadają tam 17,2 kg ryb z ha, podczas gdy wędkarze łowią 13,4 kg z ha, a rybacy odławiają 8,9 kg z ha. W wystąpieniach przedstawicieli okręgów PZW podkreślono, iż notowany w ostatnich 18. latach 3,5  krotny wzrost liczebności kormorana oraz trwałe zasiedlenie południowych obszarów kraju, na których nie był on wcześniej spotykany, stawia go w rzędzie gatunków inwazyjnych. Narastające, niekorzystne skutki tej sytuacji odczuwają nie tylko użytkownicy rybaccy (utrata materiału zarybieniowego,  straty populacji lipienia, straty w populacji cennych gatunków ryb, zwłaszcza drapieżnych i węgorzy), ale także odczuwa środowisko przyrodnicze poprzez dewastację drzewostanów nadwodnych, zanieczyszczenie wód odchodami itd.

 

Ustosunkowując się do tych informacji i wystąpień  minister Kazimierz Plocke, podkreślił, że populacja kormorana czarnego stała się poważnym zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania rybactwa śródlądowego i aquakultury w Polsce i w Europie,  i dlatego będzie jednym z tematów do współpracy ministrów rolnictwa w okresie polskiej prezydencji w UE. Minister K. Plocke zwrócił się do ZG PZW o opracowanie i przedstawienie w imieniu  polskich i europejskich wędkarzy  rezolucji pod adresem polskiej prezydencji UE w sprawie zagrożeń. jakie niesie brak zasad regulacji populacji kormorana czarnego w Europie. Jednocześnie gość spotkania przedstawił obecnym stan prac związanych z wdrażaniem europejskiej Wspólnej Polityki Rybackiej oraz założenia polskiej prezydencji w UE w zakresie rolnictwa oraz gospodarki rybackiej. Min. K. Plocke podziękował Zarządowi Głównemu PZW za zorganizowanie spotkania, które ocenił jako bardzo merytoryczne i konstruktywne, zapewniając, że problemy zgłaszane przez środowisko wędkarskie znajdują się centrum uwagi jego resortu.

 

Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW

 

Fot. Antoni Kustusz

Poleć znajomemu

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin