Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Komu służy likwidacja Państwowej Straży Rybackiej?

Aktualności | 2008-10-15 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

W siedzibie ZG PZW w Warszawie 14 października prezes Eugeniusz Grabowski spotkał się delegacją strażników Państwowej Straży Rybackiej z województwa podlaskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Goście poinformowali prezesa i przedstawicieli PZW o pojawiających się projektach likwidacji PSRyb. w związku z planami utworzenia Państwowej Straży Ochrony Środowiska i Przyrody. Nowa straż ma ponoć powstać z połączenia dotychczasowych straży: Państwowej Straży Łowieckiej (ok. 60 funkcjonariuszy) oraz PSRyb. (ok. 400 funkcjonariuszy) i podlegać Ministerstwu Środowiska. Dla środowiska wędkarskiego oznacza to, iż PSRyb. zostanie wycofana z podległości Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z treści Ustawy o rybactwie śródlądowym, a nowe zadania PSOŚiP w znacznym stopniu ograniczą dotychczasową skuteczność w walce z kłusownictwem rybackim.


Projekty dotyczące nowej straży rodzą się w sferach rządowych, ale, jak dotąd, nie trafiły do konsultacji w środowisku rybackim. Jednak już pierwsze sygnały dotyczące kierunków zmian budzą poważne zaniepokojenie zarówno użytkowników, jak i dzierżawców wód.


- Będziemy robić wszystko, by wyjaśnić obecną sytuację oraz rozpoznać zakres i kierunki proponowanych zmian. Jeśli nowa straż zniszczy dotychczasowy dorobek PSRyb. w walce z kłusownictwem i nie zagwarantuje użytkownikom wód nic w zamian, to będziemy protestować. Znajdziemy w tym sojuszników w postaci innych organizacji i stowarzyszeń użytkowników wód oraz producentów ryb. Walka z kłusownictwem, które jest prawdziwą plagą nad wodami, to nasz wspólny interes – oświadczył na spotkaniu Eugeniusz Grabowski, prezes ZG PZW.


Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW


Fot. Antoni Kustusz

Poleć znajomemu