Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Przestało bić serce wybitnego kardiochirurga i wędkarza

Aktualności | 2009-03-09 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

8 marca ok. godz. 16.00 przestało bić serce wybitnego kardiochirurga i zapalonego wędkarza, przewodniczącego Rady Patronackiej PZW, prof. dra hab. Zbigniewa Religi.

Profesor przeprowadził 5 listopada 1985 r. pierwszą w Polsce operację przeszczepu serca. Od tego czasu tysiące ludzi skorzystało z szansy powrotu do normalnego życia dzięki złotym rękom i wiedzy Profesora oraz jego uczniów. Niestety sam Profesor nie zdołał pokonać swego śmiertelnego wroga, jakim był rak płuc, choć walczył z nim z niezwykłą determinacją i wielką godnością, do ostatniej chwili zachowując pogodę ducha i jasność wielkiego umysłu, godną męża stanu i kawalera Orderu Orła Białego.

 

- Wielokrotnie spotykałem Profesora na rybach, raz nawet zmierzyliśmy się w wędkarskiej rywalizacji, ale pogodził nas wnuk Profesora, więc zgodnie uznaliśmy, że to znak, iż trzeba ustąpić następcom – wspomina wieloletniego sympatyka i patrona PZW, prezes ZG, Eugeniusz Grabowski.

 

Profesora zapamiętali koledzy po kiju nad jego ulubionym Bugiem, widziano na licznych łowiskach, gdzie bardziej niż samo wędkowanie cieszyły Go rozmowy z wędkarzami, z którymi zawsze znajdował wspólny język, dla których zawsze znalazł czas, o których sprawy zawsze walczył, i których popierał. Jakże wielu z nas bardziej pamięta Jego mądre i dobre słowa  niż wędkarskie okoliczności spotkania nad wodą.

 

Profesor Zbigniew Religa odszedł na wieczne łowisko, gdzie będzie łowić swoje wymarzone marliny, gdzie spotka wielu kolegów, którzy tak jak On traktowali wędkowanie jako okazję do wielkiego zachwytu nad pięknem przyrody, wielkiej radości ze spotkania wielkiej ryby.

 

Wiadomość o śmierci Profesora bardzo zasmuciła wszystkich polskich wędkarzy, wszystkich członków i działaczy Polskiego Związku Wędkarskiego. W imieniu Zarządu Głównego PZW przekazuję wyrazy współczucia Rodzinie wielkiego Wędkarza i zapewnienie, iż łączymy się w bólu  po stracie jaką poniosła Polska i polskie wędkarstwo.

 

Cześć Jego Pamięci

 

Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW

Poleć znajomemu