Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Będzie łatwiej wędkować w Brandenburgii

Aktualności | 2006-10-23 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

W dniu 5 października 2006 r. we Frankfurcie n.Odrą odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli ZG PZW, który reprezentowali: prezes Eugeniusz Grabowski i dyr. biura ZG Władysław Waligóra oraz przedstawicieli zarządów okręgów z Bydgoszczy, Gdańska, Gorzowa Wlk., Piły, Płocko-Włocławskiego, Szczecina, Torunia, Wrocławia i Zielonej Góry z kierownictwem Niemieckiego Związku Wędkarskiego (DAV) Landu Brandenburgia. W trakcie spotkania dokonano podsumowania dotychczasowej współpracy PZW i DAV Landu Brandenburgii oraz wymieniono się informacjami dotyczącymi warunków do wędkowania na wodach Brandenburgii, po tym jak w ramach ustawy o odbiurokratyzowaniu weszły w życie nowe regulacje prawne, które mają ułatwić wędkowanie, wspierać turystykę wodną oraz uwolnić przedsiębiorstwa od niepotrzebnej biurokracji. Zasady te będą dotyczyć zarówno wędkarzy niemieckich łowiących na wodach tego landu, jak i wędkarzy polskich, w tym na szczególnych zasadach wędkarzy – członków PZW.


Dotychczas w Brandenburgii tylko dzieci i młodzież mogły bez egzaminu wędkarskiego łowić ryby za pomocą wędki na ryby roślinożerne (Friedfisch). Nowa regulacja umożliwia to również osobom dorosłym. Od tego roku osoby łowiące ryby za pomocą wędki na ryby roślinożerne nie potrzebują podczas wędkowania karty wędkarskiej. Dotyczy to wszystkich akwenów  Brandenburgii, w tym także stawów wędkarskich. Z wyjaśnień kolegów z DAV wynika, że decydującym kryterium zwolnienia z obowiązku posiadania karty wędkarskiej nie jest złapana ryba, ale budowa wędki. Bez karty wędkarskiej wolno łowić tylko na jednoramienny haczyk oraz na przynętę dla ryb roślinożernych. Niedopuszczalne jest używanie jako przynęt: kręgowców, raków lub sztucznych przynęt. Takie przynęty odpowiadają kryterium wędki na ryby drapieżne, a tym samym są zastrzeżone dla właścicieli kart rybackich. Jak wyjaśniono, jeśli w wyjątkowym przypadku na przynętę dla ryb roślinożernych złapie się klasyczna ryba drapieżna, np. szczupak, to można go wziąć ze sobą, ale mając na uwadze inne przepisy – np. okresy ochronne, minimalne wymiary itd.


Na podstawie porozumienia o współpracy DAV Landu Brandenburgii do w/w ustawy wprowadzono zapis, że tylko członkowie PZW posiadający polskie karty wędkarskie będą mogli otrzymywać niemiecką kartę wędkarską obowiązującą na terenie landu Brandenburgia. Ważność takiej karty należy corocznie przedłużać w wyznaczonych punktach. Nastąpi to po wykupieniu opłaty rocznej wynoszącej  12 Euro dla dorosłych, a 2.5 Euro dla dzieci, a więc na takich samych zasadach, jakie dotyczą obywateli Brandenburgii. Jest to tzw. opłata dla urzędu (Fischereiabgabe).


Natomiast opłaty zezwalające na wędkowanie dla wędkarzy z okręgów PZW, które podpisały porozumienie z DAV Landu Brandenburgii (Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Piła, Płocko-Włocławski, Szczecin, Toruń, Wrocław i Zielona Góra) wyniosą 25 euro rocznie (albo 1-dniowe zezwolenie za 5 Euro lub 3-dniowe zezwolenie za 10 Euro), zaś dla wędkarzy z pozostałych okręgów PZW będą udostępnione normalne opłaty, które wynoszą  125 Euro rocznie  lub zezwolenie dla dorosłych na 1 dzień za 10 Euro, 1 tydzień za 22 Euro, zaś dla dzieci/młodzieży za 1 dzień – 5 Euro lub 1 tydzień – 10 Euro.


Dowód uiszczenia opłaty wędkarskiej nie będzie miał formy wpisu do karty wędkarskiej, lecz będzie realizowany poprzez wklejenie znaczków opłaty wędkarskiej w tzw. karcie dowodowej (Nachweiskarte). Dlatego oprócz ew. wymaganej karty wędkarskiej z ważnością potwierdzoną poprzez wpłatę dla urzędu (Fischereiabgabe) należy mieć przy sobie podczas łowienia ryb znaczek opłaty rybackiej (LAVB) i okazywać go straży rybackiej.


Punkty dystrybucji opłat niezbędnych do wędkowania na terenie Brandenburgii znajdą się w okręgach PZW objętych porozumieniem a także w siedzibach DAV Landu Brandenburgii, u rybaków oraz innych osób uprawnionych do rybołówstwa, jak również u osób przez nich upoważnionych np. prowadzących pola namiotowe, sklepy wędkarskie itd.


Brandenburgia daje przykład innym Landom, jak ułatwić wędkowanie i wspierać turystykę wodną zgodnie z hasłem ,,Świat w gościach u przyjaciół’’. W trakcie naszego spotkania gospodarze przekonywali, że Brandenburgia w swoich planach dotyczących turystyki zapisała na sztandarach rozwijanie ofert w zakresie organizowania szeroko pojętego odpoczynku nad wodą, a jest to bardzo liczący się potencjał turystyczny. Jest tam 10 tys. jezior, w tym ponad 3 tys. jezior o powierzchni większej niż jeden hektar – tak skomentował po powrocie wyniki spotkania we Frankfurcie prezes PZW kol. Eugeniusz Grabowski.

 

 

 

Antoni Kustusz

 

rzecznik prasowy PZW

 

Jednocześnie informujemy, że Niemiecki Związek Wędkarski (DAV) zatrudnił pracownicę, z pochodzenia Polkę, która będzie udzielała wszelkich informacji dotyczących wędkowania w Niemczech:

Pani Dorothea (Dorota) THIDE urzęduje od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-12.30

tel. +49 335 549 949

adres:
15232 Frankfurt n/Odrą
Leipzieger Str. 34 a

Poleć znajomemu

Zdjęcia