Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Ryba marca - MIĘTUS - zapomniana ryba?

Aktualności | 2013-03-06 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

Zarybienie wylęgiem miętusa

Aktualności | 2013-03-06 | Publikujący: Okręg PZW w Ciechanowie

 

W dniu 1 marca wykonaliśmy pierwsze w tym roku zarybienie. Do niewielkich dopływów naszych rzek wpuściliśmy 500.000 sztuk wylęgu miętusa.Miętus - zapomniana ryba?

Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

Coraz rzadziej słyszy się w rozmowach wędkarskich o miętusie. Jeżeli już, to są to wspomnienia z bardzo odległych lat, kiedy to ryby brały wszędzie, zawsze i na "bele co". Obecnie wędkarskie zainteresowanie tą piękną rybą jakby osłabło. Może jest to spowodowane trybem życia miętusa, a co za tym idzie wieloma niewygodami podczas wędkowania, może niezbyt atrakcyjne hole i prawie całkowity brak walki złowionej ryby? Trudno powiedzieć.

Jednakże miętusy są w naszych rzekach i mają się dobrze. Najlepszym przykładem niech będą zdjęcia wykonane w czerwcu tego roku na rzece Muchawce, które pokazują dorodnych przedstawicieli słodkowodnych dorszy na dnie rzeki.

Może warto więc założyć coś cieplejszego, zaopatrzyć się w rozgrzewający napój (może być herbata z cytryną w termosie), koniecznie w aparat fotograficzny z lampą i po zmroku zarzucić zestaw na miętusa przed początkiem okresu ochronnego (1 grudnia - koniec lutego).

Przypominam, że wymiar ochronny miętusa w naszych wodach wynosi 25 cm.

 


Ryba marca - MIĘTUS

Miętus

 

Miętus to jedyny słodkowodny przedstawiciel ryb dorszowatych. Kształtem podobny jest do suma ma jednak znacznie mniejszy pyszczek. Ryba ta do pięknych nie należy, ale za to posiada  doskonałe walory smakowe. Miętus pokryty jest drobną łuską oblepioną gęstym śluzem. Osiąga długość 50cm i wagę 2kg. Okres ochronny trwa od 1 grudnia do końca lutego, a minimalny wymiar 25 cm. Miętusa spotkamy niemal we wszystkich jeziorach i rzekach. Zamieszkuje głębokie czyste wody. To typowa ryba denna. żywi się głównie w nocy larwami owadów, skorupiakami, mięczakami, narybkiem żywym i martwym. Jego przysmakiem jest rybia ikra. Do połowu miętusa używamy ciężkiej wędki gruntowej bez spławika, a na haczyk zakładamy kawałki rybiego mięsa ,kawałeczki świeżej surowej wątroby umiejscawiając przynętę na dnie lub tuż nad nim. Najlepsze wyniki osiągniemy łowiąc czynnie, tzn. przesuwamy wędkę z przynętą w coraz to inne miejsce; miętus bowiem nawet w czasie dobrego żerowania nie odchodzi zbytnio od swojej kryjówki. Warto nadmienić, że miętus nie znosi podwyższonej temperatury wody i kiedy ona przekroczy 10 stopni praktycznie przestaje żerować. Miętus podobnie jak okoń przynętę chwyta zdecydowanie i dzięki temu zwykle sam się zahacza. Hol jest z reguły łatwy, gdyż ryba ta nie stawia większego oporu. Miętus z uwagi na nietypowy okres żerowania jest rzadko poławiany przez wędkarzy. Nie mniej warto poświęcić kilka cieplejszych marcowych wieczorów na połów tej ryby, a nie najlepszą wiosenną aurę z pewnością wynagrodzi nam wyborny smak smażonego miętusa.

 

Pozdrawiam  Janek  Meyer

 


 

Koło PZW Branice

Publikujący: Koło PZW Branice

Nasze rekordy!!!

 mientus_1141.jpg

Rekordową rybą okazał się MIĘTUS - 1,53 kg.-54 cm.złowiony 15-11-2009 r.o godz. 18,55 na rzece OPAWA--a przynęta był filet z kiełbia .Łowcą tego okazu jest nasz kolega Ryszard Paradowski. GRATULUJEMY!!!!! Miętus został zgłoszony do miesięcznika "WIADOMOSCI WĘDKARSKIE"gdzie komisja rekordowych połowów przyznała SREBRNY MEDAL WIADOMOŚCI WĘDKARSKIE nr 3/2010 r .

 


REKORDY NA PLAN: MIĘTUS - 1,69kg - 58cm. Okaz złowiony 06.10.2010 r. o godz.21.30 w 6-ty dzień trzeciej kwadry.

 

pict1676.jpg

 


MIĘTUS-1.79kg.-62cm.złowiony 11.10.2010r.o godz.22.15 [5-ty dzień nowiu]wycholowany z naszej rzeki granicznej OPAWA na filet z kiełbia. ŁOWCĄ TYCH OKAZÓW JEST NASZ KOLEGA RYSZARD PARADOWSKI.

 

pict1695.jpg

Poleć znajomemu

Załączniki

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin