Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Kolejny kłusownik ujęty!

W dniu 13 kwietnia, podczas patrolu zielonogórskiej grupy powiatowej SSR, wspólnie z funkcjonariuszem Państwowej Straży Rybackiej w okolicach wsi Zabór na jez. Liwno Duże zauważono 300 m od brzegu niewielki ponton na wodzie a w nim dziwnie zachowujące się dwie osoby.

SSR

 

Jak się okazało po krótkiej obserwacji przez lornetkę, byli to młodzi ludzie, mężczyzna i kobieta. Patrzący na nich strażnicy dostrzegli, że mężczyzna zanurza w wodzie i wyciąga przedmiot podobny do dużego podbieraka wędkarskiego, a kobieta wiosłując manewruje pontonem w/g jego poleceń. Jak się potem okazało, ten podbierak był skonstruowany domowym sposobem, do tego profesjonalna już przetwornica prądu z kablem i akumulator, czyli wszystko w komplecie tworzyło narzędzia służące do kłusowania ryb prądem. Nasi strażnicy rybaccy zdecydowali natychmiast o wnikliwej obserwacji tych osób i ich poczynań. Po kilkugodzinnym "pilnowaniu" owych osób, ponton z nimi zaczął zbliżać się do brzegu, przy którym czekali już ukryci, czekający na nich strażnicy.

Z pontonu po zacumowaniu, wysiadły dwie osoby, młody mężczyzna i młoda kobieta, którzy zaczęli wyciągać skłusowane ryby i sprzęt kłusowniczy ładując wszystko do samochodu zaparkowanego tuż obok. W tym momencie strażnicy wybiegli i z ukrycia ruszyli swoim autem, zaskakując pare kłusowników przy przeładowywaniu łupów i narzędzi kłusowniczych. Mężczyzna nagle rzucił się do ucieczki zabierając ze sobą przetwornicę prądu, którą następnie wrzucił do wody z zamiarem ukrycia tego przedmiotu jako jednego z dowodów przestępstwa. Za nim ruszył w pogoń jeden ze strażników wzywając do zatrzymania się, dogonił go, a następnie obezwładnił kładąc go na ziemi i wezwał do poddania się poleceniom. Niestety młody kłusownik nie chcąc współpracować próbował się uwolnić i zbiec. Jednakże wyszkolenie naszych strażników w sposobach samoobrony i technikach obezwładniania okazało się na tyle skuteczne, że po kilku minutach przestępca grzecznie już leżał i przez Państwowego Strażnika Rybackiego został zakuty w kajdanki. Myli się ten, kto myśli, że bandyta na tym momencie zaprzestał już prób ucieczki. Tak więc w korzystając z chwili kiedy pilnujący go strażnik odwrócił się w stronę drugiego strażnika podając mu notatnik, kłusownik przewinął nogi przez skute na plecach ręce, wskoczył do swojego samochodu, odpalił silnik i wciskając pedał gazu ruszył do tyłu. Jednakże z tyłu tego auta stali pomagający w całej akcji dwaj wędkarze, gdzie nagle jeden z nich został niemal potrącony i wepchnięty do wody przez ruszający samochód sprawcy.

Wędkarz ten tymczasem robiąc unik wskoczył do auta przez otwarty tył pic-upa, a następnie chwytając kłusownika od tyłu za szyję i wyjmując kluczyki ze stacyjki, uniemożliwił mu skutecznie dalsze próby ucieczki i zranienia dwóch próbujących interweniować od strony okien auta strażników.

Po chwili szamotaniny bandyta został wyciągnięty z auta i już skuteczniej "uziemniony". W tym momencie nadjechali policjanci, którym zostały przekazane obie zatrzymane osoby oraz ich sprzęt, samochód i ryby. Mężczyzna został skuty ponownie kajdankami i zamknięty w radiowozie. Para tych kłusowników złapała prawie 30 kilogramów pięknych i wartościowych ryb, w tym większość tarlaków mogących dać nam tysiące zdrowego narybku. Podczas szacowania skłusowanych ryb, okazało się iż były to duże ikrzyce szczupaka, także niewielkie wręcz małe szczupaczki (17 sztuk), tarlice i mleczaki lina, leszcza, okonie, karasie złote, małe sumy i przepiękne, wypełnione ikrą jazie, oraz 5-kilowy karp.

Na szczęście kilka z tych ryb udało się w wodzie "zreanimować" i zwrócić im życie i wolność. Nie przeżyły jednak te najbardziej wartościowe wędkarsko duże samice szczupaka z ikrą, duże jazie, sumy, liny i kilka małych szczupaczków, ktore zostały przeznaczone do utylizacji.

W tym też czasie wezwany pracownik Okręgu PZW w specjalnych spodnio-butach gumowych za pomocą grabi przeszukiwał wodę i trzcinowisko próbując odnaleźć wyrzuconą przez kłusownika przetwornicę prądu. Po godzinie udało się odnaleźć ten przedmiot przestępstwa i przekazać policjantom wszystko w komplecie.

Trwająca ponad dwie godziny zasadzka zaowocowała ujęciem kolejnych bandytów, którzy kłusowali nasze ryby. A jak stwierdził pracownik rybacki OPZW kłusowali oni jedną z najbardziej drastycznych metod kłusowniczych, ponieważ niektóre ryby były mocno poranione prądem pod dużym napięciem. Wiele ryb przy okazji porażonych prądem, a zostawionych w wodzie także zginie. Zatrzymane obie osoby wraz z wszystkimi przedmiotami zostały zatrzymane i przewiezione na Policję, gdzie zostaną im postawione zarzuty przestępstwa kłusowniczego, za co grożą nawet dwa lata więzienia.

To już kolejna w tym roku tak udana akcja strażników rybackich przeciwko kłusownikom w naszym Okregu. Zapowiedziana wojna wydana kłusownikom przez nowoodrodzoną straż rybacką PZW trwa i nabiera wciąż mocy. "Polowania" na kłusowników są i będą coraz częstsze i skuteczniejsze. Żaden kłusownik nie może kraść nam naszych ryb i złapany nie uniknie kary. A to, że będzie złapany, to tego może być pewien.
Powiatowe oddziały SSR Okręgu PZW w Zielonej Górze to obiecują.

                                                                                    (SSR Powiatu Zielona Góra)

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (18)

 • brunoo Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  brunoo

  @pro26 a ty o czym piszesz? Przeczytałem to raz jeszcze i nie dopatrzyłem się uchybienia o jakim piszesz? Co ci nie pasuje w ich działaniach?

 • pro26 Data dodania: 6 lat temu Oceń: -1 + / -

  Rozwiń
 • brunoo Data dodania: 6 lat temu Oceń: 3 + / -

  brunoo

  Panie Gągalski, z tego co czytam, to ten delikwent potrącił autem jakiegoś wędkarza, próbował zbiec strażnikom, kradł i pozabijał prądem ryby........popełnił kilka przestępstw i wykroczeń czyli kim jest jak nie BANDZIOREM? Przestępca czyli BANDYTA, tak? To co zrobił ten kłusownik to bandytyzm czy nie? Jest więc w tym momencie bandytą czy nie? A opis tego typu powinien być z każdej takiej akcji, a nie ogólniki typu: znaleźli sieci, złapali/nie złapali kłusownika, były/nie było ryb, koniec. Warto dzięki takim, jak Pan to nazwał "scenariuszom" bliżej poznać arkana pracy strażników rybackich i wiedzieć więcej o kłusownikach i ich metodach kradzieży. Gratulacje składam strażnikom.

 • Andrzej Data dodania: 6 lat temu Oceń: 2 + / -

  muzyk

  Ech , i tak kara bedzie nie adekwatna do czynu , podłączyć mu do jaj tą przetwornice,brawo dla straży

 • Kral Bartłomiej Data dodania: 6 lat temu Oceń: 3 + / -

  Gratulacje dla strażników! a kłusowników też się powinno porazić prądem żeby poczuli co to jest.

 • watras93o2pl Data dodania: 6 lat temu Oceń: 3 + / -

  Z tego co się dowiedziałem co do teraz to pani pochodziła z miejscowości Przylep a pan z miejscowości Zawada i lekko im to nie ujdzie co do dalszych informacji to będe informował.

 • tadeusz40 Data dodania: 6 lat temu Oceń: 2 + / -

  tadeusz40

  Szacunek dla strażników!
  Popieram publikowanie wyroków, ale przede wszystkim tych słusznych, konkretnych. Sądy jeszcze zbyt często traktują kłusownictwo jak zwykłą kradzież rzeczy o wartości = handlowej wartości ryb odebranych kłusolowi, bez uwzględnienia wielokrotnie wyższej wartości szkód wyrządzanych środowisku (i wędkarzom) w okresie tarła. A później zwolennicy C&R grzmią, że związkowe wody ogałacają przede wszystkim wędkarze-mięsiarze. Nawet wtedy, gdy owi zabójcy strzegą wód bardziej aktywnie niż oni.
  Pozdrawiam, życzę Szczęśliwych Wiosennych ŚWIĄT.

 • zibilbn Data dodania: 6 lat temu Oceń: -2 + / -

  Rozwiń
 • Suder Władek Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  sudercom

  I fajnie, tyle ze kary sa za niskie, i sami rybacy robą dużowiększe szkody na wodach PZW we wszsytkich okregach.
  oczywiscie ze wyrok sadu powinien byc upubliczniony a zdjecia kłusowników powinny byc publikowane z dokładnym ukazaniem twarzy - nalezalo by tez wymyslic cos co uiemozliwia takim ludziom plywanie po wodach PZW sprzetem pływajacym itd.... by zapobiec podobnym procederom w przyszlosci.
  licze ze im auto zabiorą, może cos zrzumieją... pytanie do redakcji dlaczego zatarliscie rejestracje i nie pokazaliscie twarzy kłusownikow?

 • wuran Data dodania: 6 lat temu Oceń: 4 + / -

  powinni dodać zarzut usiłowania zabójstwa skoro próbował przejechać wędkarza

 • emeryt Data dodania: 6 lat temu Oceń: 5 + / -

  Wyrazy uznania za sprawną i skuteczną akcję. Finał tej sprawy powinien być podany do publicznej wiadomości. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w walce z tym kłusowniczym procederem. Musimy skutecznie chronić Nasze wody.

 • blue_hornet Data dodania: 6 lat temu Oceń: 3 + / -

  blue_hornet

  I gitara - tak trzymać !

 • Gągalski Mirosław Data dodania: 6 lat temu Oceń: 0 + / -

  mirgag

  Opis, niczym scenariusz filmu kryminalnego, taki głupawy, umniejszający wartość pracy Strażników. Ale: o ile wyśmiewam nakładanie mandatów na wykroczenia typu jedna pomyłkowo wsadzona ryba niemiarowa wśród wielu innych, brak wpisu w rejestrze i inne deblilna tzw. wykroczenia, to ta akcja mi się podoba. Unieszkodliwiono przestępców (a nie bandytów, czy kłusowników). Według tego, co widzę na zdjęciu, wartość kradzionej ryby przekracza podleganie pod kodeks wykroczeń a to znaczy, że przestępcy pozbędą się i samochodu, i innych narzędzi.
  Mam jeszcze prośbę do sędziów orzekających: Szanowni Państwo, prócz orzekania kary (na czym Wy zarabiacie), nie zapomnijcie o orzeczeniu nawiązki na rzecz Gospodarza wody, czyli PZW Okręgu Zielonogórskiego. Wymaga tego sprawiedliwość, by przestępcy pokrywali wyrządzone szkody - o czym często sędziowie zapominają.

 • Brzozowski Ryszard Data dodania: 6 lat temu Oceń: 1 + / -

  brzozo54

  Chciał bym znać finał tej sprawy wcześniej bywało że sąd oddawał sieci kłusolom motywując że biedni ludzie nie mają co jeść

 • Kość Włodzimierz Data dodania: 6 lat temu Oceń: 4 + / -

  Gratulacje dla kolegów strażników oby tak dalej

 • Jendryca Krystian Data dodania: 6 lat temu Oceń: 4 + / -

  krissu_j

  Gratulacje dla strażników czuwających, oby tak dalej!:)

 • Działa Radosław Data dodania: 6 lat temu Oceń: 10 + / -

  radoslaw84

  Brawo !!!!!!!
  Tępić kłusoli !!!!!!!!

 • pakier1953 Data dodania: 6 lat temu Oceń: 9 + / -

  pakier1953

  Brawa dla strażników , tępić tych kłusoli , pozdrawia Jurek .

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin