Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Nasze jeziora

Gmina Borne Sulinowo"Jezior ci u nas dostatek"


"Głowa Orła" półwysep na jeziorze Pile - /zdjęcie z lotu ptaka/

- to stwierdzenie samo ciśnie się na usta patrząc na mapę gminy. Rzeczywiście, pod względem ilości zbiorników wodnych gmina Borne Sulinowo jest w krajowej czołówce. Duża jest także różnorodność naszych jezior; od 1000-hektarowego jeziora Pile po niewielkie oczka wodne rozrzucone wśród wzgórz na olbrzymich połaciach lasu. Stąd także rozbieżności w ilości jezior, jakie podawane są w różnych źródłach. Liczby wahają się od 40 do 55 w zależności od tego; co kto uważa za jezioro; od jakiej powierzchni akwen przestaje być "stawem", a zaczyna nosić dumną nazwę "jezior(k)a".

Zdecydowanie łatwiej jest policzyć ilość rzek przepływających przez teren gminy, są to: Piława i Płytnica, z czego jedna jest mała, a druga jeszcze mniejsza. Piława jest idealnym szlakiem kajakowym; malowniczo położona, wolno płynąca rzeka łączy na terenie naszej gminy kilka jezior i Zalewy Nadarzyckie.
Jeśli chodzi o zanieczyszczenie wód, to mieszczą się one w I i II klasie czystości. Tak dobry wynik spowodowany jest:
- brakiem przemysłu ciężkiego i niewielką ilością jakiegokolwiek innego przemysłu
- przeprowadzaniem kontroli, aby wszelkie nowe firmy mogły prowadzić wyłącznie działalność nieuciążliwą dla środowiska
- inwestycjom mającym na celu ochronę środowiska: kanalizacja miejscowości na terenie gminy z podkreśleniem wsi w pobliżu jezior, itd.
- niewielką gęstością zaludnienia (na terenie jednej z rozleglejszych gmin w kraju mieszka niewiele ponad 9 tys. mieszkańców)

Zgodnie z ZARZĄDZENIEM PORZĄDKOWYM WRN w Koszalinie z 24.06.1982 r. w sprawie ograniczenia nadmiernego hałasu w rejonach o szczególnych walorach wypoczynkowych i rekreacyjnych, "strefami ciszy" przez całą dobę są jeziora: Brody, Ciemino, Kocie, Komorze, Strzeszyn
"Strefami ciszy" w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 15 września w godz. 22:00 - 7:00 są jeziora: Lubicko Wlk., Pile, Radacz, Śmiadowo.

Mapka jezior w naszej gminie

W naszej gminie niżej wymienione jeziora administrowane przez PZW a są to:

jez. Ciemino - o pow. 241 ha. /można używać podczas wędkowania z łodzi tylko silnik elektr./

jez. Radacz Duży - o pow. 156 ha.

jez. Juchowo - o pow. 32 ha.

Na wszystkich jeziorach /za wyjątkiem j. Ciemino, na którym wędkując z łodzi używamy tylko silnik elektryczny/ wędkowanie dozwolone jest zarówno z brzegu jak też ze środków pływających;

 

Życzymy udanych połowów i połamania kija!