Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Sensacja na kołobrzeskiej plaży

Okaz bardzo rzadko spotykanej w Bałtyku ryby próbował ratować wczoraj spacerowicz na plaży w okolicy Grzybowa. Jeszcze oddychająca Mola Mola, zwana samogłowem, została wyrzucona przez fale na brzeg, kilka kilometrów na zachód od ujścia Parsęty. Jest to kolejny tegoroczny, udokumentowany przypadek samogłowa w polskiej części Bałtyku. Kilkanaście dni temu przedstawiciel tego gatunku został złowiony przez rybaków z Kuźnicy, a dwa lata temu przez rybaków niemieckich.

Obie ryby, z Kuźnicy i Kołobrzegu, miały około 70 cm długości i wagę przeszło 10 kg, mimo to, były to niewielkie okazy najcięższego gatunku ryb kostnoszkieletowych, którego dorosłe osobniki osiągają maksymalnie około 3 metry średnicy i wagę 2 ton. Samogłowy zamieszkują niemal wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Bardzo rzadko, przypadkowo wpływają przez cieśniny duńskie do Bałtyku i niestety giną w okresie oziębienia wody w morzu.

Uwaga! Narządy wewnętrzne tych ryb mogą zawierać neurotoksyny.

W przypadku zaobserwowania rzadkich gatunków ryb bardzo zależy nam na każdej informacji, w celu zlokalizowania i przekazania martwej ryby do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Na informacje czekamy pod nr tel. 509 094 537

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.