Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Ryby i fauna naszych wód

 Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej zasięgiem obejmuje dawny obszar Województwa bialskiego i działa na obszarze sześciu powiatów (bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i suskiego). Teren naszego działania cechuje się zróżnicowaną topografią terenu - od gór, poprzez kotliny aż po obszar niziny.
Góry należące do Karpat Zachodnich dzielą się na pasma Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego.
Tu właśnie znajdują się źródła i początki biegów potoków górskich.i rzek (Wisły, Soły i Skawy).
Tereny kotlin i nizin w stronę północną to stawy hodowlane znane z hodowli karpi.Położenie dawnego Województwa Bielskiego zwanego teraz potocznie Podbeskidziem poza walorami przyrodniczymi stwarza wspaniałe warunki do wypoczynku i uprawiania turystki, a tym bardziej do uprawiania wędkarstwa.
Bogactwo wód użytkowanych przez nasz Okręg, do których możemy zaliczyć krainę pstrąga i lipienia, zbiorniki zaporowe i wody nizinne stwarza idealne warunki  do uprawiania różnych metod wędkarstwa.
Przy tak bardzo zróżnicowanym środowisku wodnym występują u nas liczne gatunki ryb począwszy do pstrąga potokowego, lipienia, na sandaczu i szczupakach kończąc.
Połowy odbywają się w bardzo malowniczych miejscach, gdzie rzeki i potoki meandrują w otoczeniu zalesionych zboczy górskich pomiędzy polami i łąkami przechodząc przez urokliwe doliny i malownicze wsie.


 Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej w swojej działalności zwraca szczególną uwagę na prawidłowe prowadzenie gospodarki zarybieniowej, sprzątania brzegów oraz ochronę środowiska wodnego,  w tym przed kłusownictwem.
Zadania te realizuje wspólnie z członkami naszych Kół wędkarskich jak również Strażnikami Okręgowej i Społecznej Straży Wędkarskiej.


 


 

W swoich działaniach wpływamy także na rozwój przyszłego pokolenia wędkarzy edukując młodych, adeptów wędkarstwa  w ramach prowadzonych przez Koła  Szkółek wędkarskich  jak również  poprzez organizacje na szczeblu Kół i Okręgu zawodów wędkarskich.

 

 

 

 
6a.jpg Powstał także projekt umieszczania tablic edukacyjnych w obwodach rybackich  i łowiskach użytkowanych przez nasz Okręg które mają na celu przedstawienie gatunków ryb występujących w danym cieku , ich biologii , gatunków ptaków czy też innych ważnych informacji na temat środowiska wodnego.

 

 

 

 Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego regionu i życzymy połamania kija!