Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Soła

Soła bierze swój początek w Beskidzie Żywieckim z połączenia wód potoków Czerna, Ujsoła i Rycerka w okolicy miejscowości Rycerka i Rajcza. Od tego miejsca płynie malowniczym Beskidem Żywieckim aż do zbiornika retencyjnego Tresna w Żywcu zbierając po drodze wody większych górskich potoków (Milówka, Janoszka, Bystra, Żabnica, Leśnianka) i wielu innych małych strumieni stale zwiększając swój potencjał. Ten odcinek to kraina pstrąga i lipienia.

Zbiornik Tresna to woda nizinna obfitująca w leszcza, grubą płoć. Jest również znakomitym łowiskiem drapieżników. Wpadające do niego potoki Koszarawa, Żylica, Moszczanka i Łękawka są wodami krainy pstrąga i lipienia.

Podobny do Tresnej charakter i rybostan ma położony nieco niżej z biegiem rzeki zbiornik retencyjny Porąbka (Porąbka, Międzybrodzie Bialskie) położony malowniczo pomiędzy górskimi pasmami u podnóża góry Żar, kryjącej w swoim wnętrzu elektrownię szczytowo-pompową, a na swoim stoku lotnisko szybowcowe. Tworzy to wyjątkowo malowniczą scenerię, w której możemy z największą przyjemnością oddać się wędkowaniu.

Poniżej zapory w Porąbce rzeka płynie kilometrowej długości górskim odcinkiem do zbiornika retencyjnego Czaniec. Sam zbiornik, jako rezerwuar wody pitnej dla Śląska, nie jest dostępny do wędkowania. Wypływająca z Czańca Soła ma nadal status wody górskiej i zachowuje go aż do mostu drogowego w Łękach przy trasie Kęty-Oświęcim. Co prawda tutaj również możemy szukać pstrąga i lipienia, ale od Bielan czy Łęk w dół rzeka jest już bardziej krainą świnki i brzany. Od mostu drogowego w Łękach do ujścia Soły do Wisły to już woda nizinna, ale taki charakter Soła nabiera tak naprawdę dopiero w przyujściowym odcinku w Oświęcimiu na ostatnich 5 kilometrach swojego biegu. To kraina świnki, brzany i leszcza.

Soła podzielona jest na 5 obwodów:

·  Obwód 1 - od źródeł do mostu drogowego w Żywcu

·  Obwód 2 - zbiornik Tresna z dopływami (Żylica, Koszarawa)

·  Obwód 3 - zbiornik Porąbka z dopływami

·  Obwód 4 – Od korony zapory w Porąbce do zbiornika Czaniec

·  Obwód 5 - od korony zbiornika Czaniec do ujścia do Wisły

Cały bieg Soły to przekrój wód. Począwszy od krainy pstrąga i lipienia (górna Soła), poprzez krainę świnki, brzany, klenia i jelca w średnim jej biegu, leszcza w odcinku przyujściowym aż pod wędkarstwo właściwie jeziorowe (zbiorniki Tresna i Porąbka) z miejscówkami na leszcza, karpia, grubą płoć, okonia, szczupaka i sandacza.. Soła, to różnorodność gatunków.

Soła na całej swej długości płynie przez miejscowości turystyczne z dobrym dojazdem i dobrą bazą lokalową, wieloma ośrodkami wypoczynkowymi i kwaterami prywatnymi. Stanowić może więc doskonały cel wędkarskich wypraw, zwłaszcza dla mieszkańców Śląska czy Małopolski, skąd dojazd nie zabiera wiele czasu, a dostarczy na pewno wielu wędkarskich emocji wśród niepowtarzalnego krajobrazu Beskidu Żywieckiego.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin