Edukacja
Pytanie egzaminacyjne
- Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski, największa organizacja zrzeszająca miłośników tego hobby.
Aby łowić na polskich wodach, konieczna jest karta wędkarska. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania. Po zdanym egzaminie kartę odbiera się w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego.
-
Przykladowe pytanie z egzaminu na kartę wędkarską.
Co należy zrobić z przeznaczoną do zabrania rybą łososiowatą lub ryba złowioną pod lodem po wydobyciu jej z wody?
Encyklopedia Wędkarska
-
OSTATNIO DODANE
Przynęta o cechach pośrednich pomiędzy woblerem a jerkiem. Ciężka i wyposażona w ster. Można ją prowadzić zarówno jak jerka jak i zwykły wobler. ...więcej » Specjalny typ błystki obrotowej z lekkim korpusem i ciężarkiem zamontowanym w pewnej odległości od korpusu równolegle do niego. Na końcu ciężarka zamocowana dodatkowa kotwiczka. Skrzydelko tej błystki może być asymetryczne. Stosowana w wodach o bardzo mocnym uciągu....więcej » Larwy mączników są dobrą, choć niekonwencjonalną przynętą na płocie, leszcze i klenie. Mączniki sa szkodnikami. Niszczą ziarna zbóż i produkty mączne przechowywane w spichlerzach i młynach. Ale są także znakomitym źródłem pożywienia dla ptaków hodowlanych w domu i przede wszystkim rewelacyjną przynętą na ryby spokojnego żeru. Łatwo je kupić w sklepach zoologicznych i wędkarskich. Na szczęście choć są dość drogie, można je przechowywać ......więcej » Nereidy są wędrowcami. W odróżnieniu od nalepianów, które ukryte w swych korytarzach spokojnie filtrują wodę, zjadając rozroszone w niej drobne cząstki pokarmu, nereidy to żarłoczne zwierzęta, nieustannie penetrujące piaseki muł. Wyglądają jak skrzyżowanie dżdżownicy z gigantyczną stonogą. Poruszają się za pomocą niezliczonych szczeciniastych, przypominających nóżki wyrostków. Bezkręgowce te mają mocne szczęki, którymi ......więcej » -
WYBRANE HASŁA
Posiada wrzecionowate ciało, o szerokim, zaokrąglonym pysku. Małe okrągłe oczy, zęby obydwu szczęk, są jednowierzchołkowe. Ubarwienie ciała, ciemnobrązowe. Maksymalna długość 7m, ciężar 2500 kg. Żyworodny, młode przychodzą na świat, prawdopodobnie zimą. Odżywia się różnymi gatunkami morskich zwierząt....więcej » Łosoś należy do anadromicznych gatunków ryb, tj. po osiągnięciu dojrzałości płciowej między 3 a 6 rokiem życia, wpływa na tarło do rzeki swego urodzenia. Duże łososie, gotowe do tarła,pojawiają się w rzekach już w czerwcu. W lipcu wpływają do rzek łososie średniej wielkości szczególnie samce. Od końca lipca do początku września do rzek wpływają niedojrzałe jeszcze płciowo łososie, które tarło odbędą dopiero w następnym roku. Podczas ......więcej » Zawiasowce - jest to rząd wymarłych szczekowców z gromady ryb pancernych, których szczątki odkryto w słodkowodnych i morskich osadach z okresu dewońskiego (około 400 mln lat temu). Wczesne zwierzęta były silnie opancerzonymi rybami o spłaszczonym ciele....więcej » Zamieszkują dna mórz strefy zwrotnikowej i umiarkowanej.Dorastają do 50cm, a w morzu Północnym do 1m i 20 kg.masy. Tarło odbywa latem, wtedy samica składa kilka milionów jaj. Na pożywienie turbota składają się głównie małe ryby....więcej »