Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Pstrąg potokowy

Pstrąg potokowy zasiedla rzeki i potoki na południu kraju, a także rzeki pomorskie, ponadto występuje też w innych rejonach w czystych, zimnych i bystro płynących ciekach.

Pstrąg potokowy zasiedla rzeki i potoki na południu kraju, a także rzeki pomorskie, ponadto występuje też w innych rejonach w czystych, zimnych i bystro płynących ciekach. Rozród odbywa się pod koniec września lub w październiku. Jaja po złożeniu przysypywane są żwirem. Żywi się pokarmem zwierzęcym: skorupiakami, owadami, mięczakami i rybami. Rośnie dość szybko. Tempo wzrostu w naturalnych warunkach w Polsce południowej jest niższe niż na północy kraju. Najczęściej poławia się pstrągi od 0,2 do 0,8 kg. Wyholowano już jednak osobniki dochodzące do 6 kilogramów.


Okres ochronny:

  • w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu oraz w Odrze i jej dopływach od granicy Państwa do ujścia Bystrzycy i jej dopływach od 1 września do 31 stycznia,
  • w pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia.

Wymiar ochronny:

  • w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu oraz w Odrze i jej dopływach od granicy Państwa do ujścia Bystrzycy i jej dopływach 25 cm,
  • w pozostałych wodach 30 cm,
  • niekiedy obowiązują większe wymiary ochronne (w kilku okręgach 35 cm).

 
Polując na pstrągi stosuje się prawie wyłącznie metodę muchową lub spinningową. Dobór metody oraz stosowanych przynęt uzależniony jest od pory roku, dnia, charakteru wody oraz jej przejrzystości.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska