Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Sum

Sum występuje w środkowych i dolnych odcinkach rzek nizinnych oraz w starorzeczach, a także w jeziorach i zbiornikach zaporowych. Odbywa tarło w końcu czerwca, składając ikrę na podłożu roślinnym, w wygniecionym zagłębieniu.

Sum występuje w środkowych i dolnych odcinkach rzek nizinnych oraz w starorzeczach, a także w jeziorach i zbiornikach zaporowych. Odbywa tarło w końcu czerwca, składając ikrę na podłożu roślinnym, w wygniecionym zagłębieniu. Odżywia się najpierw drobnym planktonem skorupiakowym, przechodząc stopniowo na większe bezkręgowce, a następnie na typowo drapieżny tryb życia, polując nie tylko na ryby, ale także na płazy, a nawet pisklęta ptaków wodnych i drobne ssaki. Najbardziej żarłoczny jest na wiosnę. W ciągu roku pochłania rację pokarmową przewyższającą dwukrotnie jego masę ciała. Żeruje najchętniej samotnie, o zmroku lub w nocy. Ten największy drapieżca naszych wód żyje długo, osiągając ponad 1,5 m długości i 50 kg masy. Największe, blisko stukilowe okazy, łowione są w ciepłych wodach zrzutowych.

 

Okres ochronny:

  • w Odrze od ujścia Warty do granicy z wodami morskimi od 1 marca do 31 maja,
  • w pozostałych od 1 listopada do 30 czerwca

 

Wymiar ochronny: 70 cm.
 
Zasadzając się na suma należy wybrać miejsce, w pobliżu którego spodziewać się można typowych dla tej ryby kryjówek. Są to głębsze wody, o spokojnym przepływie, mulistym dnie z jamami brzegowymi i zawadami. Najpopularniejsza wśród wędkarzy jest metoda gruntowa z żywą lub martwą przynętą. Rzadziej używa się spinningu. Z uwagi na wielkość i siłę przeciwnika trzeba wyjątkowo starannie dobierać sprzęt.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska