Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Leszcz

Leszcz – jest gatunkiem wszędobylskim i bardzo licznym. Spotyka się go prawie we wszystkich naszych rzekach i zbiornikach. Najchętniej przebywa w ciepłych i żyznych jeziorach oraz rzekach o leniwym nurcie. "Obszar występowania leszcza rozciąga się od Morza Kaspijskiego i Uralu aż do zachodniej Europy. O ile leszcz występuje w całej Europie, to na wyspach Brytyjskich spotykany jest tylko w Anglii i Irlandii. Na próżno szukać go w północnej Szkocji czy Skandynawii; w krajach basenu Morza Śródziemnego pojawia się raczej sporadycznie".(Wielki atlas ryb)

Leszcz – jest gatunkiem wszędobylskim i bardzo licznym. Spotyka się go prawie we wszystkich naszych rzekach i zbiornikach. Najchętniej przebywa w ciepłych i żyznych jeziorach oraz rzekach o leniwym nurcie. Odbywa tarło od końca kwietnia do czerwca. Do rozrodu wybiera miejsca porośnięte roślinnością na rzecznych łachach lub płyciznach jezior o podłożu mulistym. Obserwowane są wędrówki tarłowe leszcza. Samce w okresie rozrodu przybierają szatę godową, między innymi w postaci tzw. wysypki perłowej na głowie. Pokarm dorosłych ryb stanowią organizmy przydenne i denne: różne formy rozwojowe owadów i skorupiaków, a także martwa materia organiczna. Rośnie szybko i jest długowieczny. Łowiony jest przez cały sezon – również spod lodu. Osiąga długość ciała do 80 cm i masę ponad 6 kg. Nie podlega ochronie.

Wygląd zewnętrzny:

Leszcz jest silnie wygrzbieconą rybą o znacznym spłaszczeniu bocznym. Ubarwienie grzbietu przechodzi od ciemnobrunatnego do czarnego, u starszych ryb dodatkowo pojaiwa się niezbyt intensywny połysk o zielonkawym lub złocistym odcieniu.Jasne boki błyszczą barwą srebrnometaliczną, brzuch jest natomiast białawy. Ta pokryta śluzem oraz dużymi łuskami ryba posiada ciemnoszare płetwy, przy czym płetwy parzyste są nieco jaśniejsze.Zarówno płetwy piersiowe jak i płetwa odbytowa są dość długie.

Najlepsza przynęta:

Najskuteczniejszą przynęta na leszcze są czerwie, ale również łowiąc na kastery ( dopiero co przepoczwarzone czerwie) oraz wszystkie rodzaje robaków można liczyć na taaką rybę. Godne polecenia sa także chleb, ciasto, małe kulki proteinowe Boilies, kukurydza, groch, makaron.W zbiornikach wodnych ubogich w faunę denną nawet dorosły leszcz nie pogardzi gęstymi ławicami planktonu.

Zdjęcia

Żródło: Encyklopedia Wędkarska